2022-ին Վրաստանի խորհրդարանի ընդունած օրենքների մեկ երրորդը վերաբերել է ԵՄ հանձնարարականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականին Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքների 30%-ը վերաբերում է Եվրամիության հանձնարարականներին, հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին: Այս մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ТАСС գործակալությանը։
«Մենք ավարտում ենք Եվրամիության հանձնարարականների կատարումը: Խորհրդարանի համակարգմամբ և պետական գերատեսչությունների և քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ մենք կատարել ենք վիթխարի աշխատանք, վերլուծել ենք Վրաստանի և այլ երկրների օրենսդրական դաշտն ու գործելակերպը, նախաձեռնել, քննարկել և ընդունել ենք համապատախսան ուղղումները: Հատկանշական է, որ 2022 թվականին Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքների 30%-ը ծառայում է Եվրամիության հանձնարարականների իրականացմանը», - ասել է Պապուաշվիլին Թբիլիսիում ամենամյա «Դեսպանների խորհրդաժողով - 2022»-ի բացմանը, որին մասնակցել են արտասահմանում Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները։ Ըստ Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակի՝ ընդունվել Է 82 նման օրենք:
Վրաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրմադրելու համար Եվրամիության ղեկավարները հունիսի 23-ին սահմանել էին 12 հանձնարարականներ, որոնք վերաբերում են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, օլիգարխների դեմ օրենքի ընդունմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության մասին օրենսդրության բարելավմանը և այլ ասպեկտների։ Վրաստանի խորհրդարանը, մասնավորապես, հաստատել Է 2024 թվականից էլեկտրոնային քվեատուփերի անցումը, հակակոռուպցիոն բյուրոյի ստեղծումը։ Օլիգարխների դեմ օրենքը երկու ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո որոշվել Է ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով:

Треть принятых парламентом Грузии законов в 2022 году касались рекомендаций ЕС
Среди законов, принятых парламентом Грузии в 2022 году, 30% служат рекомендациям Евросоюза. Об этом в понедельник заявил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили.
"Мы завершаем выполнять рекомендации Евросоюза. При координации парламента и участии государственных ведомств и гражданского общества, мы проделали огромную работу, проанализировали законодательные рамки и практику Грузии и других стран, инициировали, рассмотрели и приняли соответствующие поправки. Примечательно, что 30% принятых парламентом Грузии законов в 2022 году, служат выполнению рекомендаций Евросоюза", - сказал Папуашвили на открытии ежегодной "Конференции послов - 2022" в Тбилиси с участием глав диппредставительств Грузии за рубежом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам спикера,было принято 82 подобных закона.
Лидеры Евросоюза 23 июня определили 12 рекомендаций для предоставления Грузии статуса кандидата в члены ЕС, которые касаются борьбы с коррупцией, укрепления верховенства закона, принятия закона против олигархов, улучшения законодательства для избрания омбудсмена и прочих аспектов. Парламент Грузии, в частности, утвердил переход на использование электронных урн для голосования с 2024 года, создание антикоррупционного бюро. Закон против олигархов после принятия в двух чтениях было решено направить в Венецианскую комиссию.