Հայ կինոյի 100-ամյակ, հայկական անիմացիայի 85-ամյակ. Արա Խզմալյանը՝ 2023-ի հոբելյանական միջոցառումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2023 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպված միջոցառումներով նշվելու են մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի, հայ կինոյի, հայկական անիմացիայի հիմնադրման և այլ հոբելյաններ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Նա խոստովանեց, որ համավարակից հետո կամաց-կամաց վերականգնվում են միջազգային համագործակցությունները, և շրջանակներն ընդլայնվում են:
«2022-ին մասնակցել ենք Վենետիկի բիենալեին: Հայաստանի մի շարք ստեղծագործական խմբեր, որոնց շարքում են Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի երգչախմբերը, նվագախումբը, հյուրախաղերով մեկնեցին աշխարհի տարբեր երկրներ, նույնիսկ մրցանակներ շահեցին, արժանացան ոսկե մեդալի: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբերը ևս ելույթներ ունեցան արտերկրում: Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները դրվեցին բոլորովին այլ հարթության վրա: Վերջերս «Վրացական սինֆոնիետտա» Թբիլիսիի պետական կամերային նվագախումբն ու «Հովեր» երգչախումբը համատեղ համերգով հանդես եկան Երևանում, հետո նույն համերգով ելույթ ունեցան Թբիլիսիում: Վրացական կողմի հետ քննարկում ենք, թե ինչ գեղեցիկ կլինի, եթե «Վրացական սինֆոնիետտա»-ն և «Հովեր»-ը միասին շրջագայեն աշխարհում: Այս համատեղության սկզբունքը պետք է դառնա առանցքային»,-շեշտեց Խզմալյանը:
TAT_3292.JPG (536 KB)
Նրա խոսքով՝ 2023-ը ևս հագեցած կլինի բազմաբնույթ միջոցառումներով. նախատեսում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ներսես Շնորհալու տարելիցին նվիրված միջոցառում կազմակերպել, անդրադառնալ Արամ Խաչատրյանի հոբելյանին՝ կազմակերպելով հյուրախաղային այցելություններ:
«Կարևորագույն միջոցառումներից մեկը հայ կինոյի 100-ամյակն է: Այս հոբելյանի առթիվ շեշտը դրվելու է միջազգային համագործակցության ու միջազգային շփումների վրա: Նախատեսում ենք Հաղպատի վանական համալիրի տարածքում Սայաթ-Նովային նվիրված փառատոն անցկացնել: Նախնական պայմանավորվածություն ունենք վրաց գործընկերների հետ: Վրացական կողմից մասնակիցներ նույնպես կլինեն: Վրաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ հայտեր ենք ներկայացրել 2024 թվականին Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակները տոնելու առթիվ: 2023-ին լրանում է մեծանուն արվեստագետ Արտավազդ Փելեշյանի 85-ամյակը, հայկական անիմացիայի հիմնադրման 85-ամյակն է լինելու: Այս կարևոր իրադարձությունները ևս մեր ուշադրության կենտրոնում են լինելու»,-ընդգծեց փոխնախարարը:
Միջպետական համաձայնագրերի շրջանակում 2023-ին Հայաստանի մշակույթի օրեր են անցկացվելու տարբեր երկրներում: Միջոցառումներից յուրաքանչյուրի մասին մանրամասները նախարարությունը կհայտնի տարվա ընթացքում:

100-летие армянского кино, 85-летие армянской анимации: Ара Хзмалян о юбилейных мероприятиях 2023 года
ЕРЕВАН, 26 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В 2023 году мероприятия, организованные при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, будут посвящены памяти великого композитора Арама Хачатряна, основанию армянского кино, армянской анимации и другим юбилеям. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» заявил заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян.
Он признал, что после пандемии международное сотрудничество медленно восстанавливается и расширяется масштаб.
«Мы участвовали в Венецианской биеннале в 2022 году. Ряд творческих коллективов Армении, среди которых хоры Национального центра камерной музыки, оркестр, ездили с гастролями в разные страны мира, даже занимали призовые места и получили золотую медаль. За рубежом также выступали Национальный филармонический оркестр Армении и Государственный симфонический оркестр Армении. Наши отношения с Грузией были поставлены совсем на другой уровень. Недавно Тбилисский государственный камерный оркестр «Грузинская симфониетта» и хор «Ховер» дали совместный концерт в Ереване, а затем такой же концерт дали в Тбилиси. Мы обсуждаем с грузинской стороной, как было бы хорошо, если бы "Грузинская симфониетта" и "Ховер" вместе гастролировали по миру. Этот принцип сотрудничества должен стать ключевым", - подчеркнул Хзмалян.
По его словам, 2023 год также будет насыщен различными событиями. в планах организовать мероприятие, посвященное юбилею Нерсеса Шнорали в ЮНЕСКО, отметить юбилей Арама Хачатряна, организовав гастрольные визиты.
«Одним из важнейших событий является 100-летие армянского кино. По случаю этого юбилея акцент будет сделан на международное сотрудничество и международные контакты. Мы планируем провести фестиваль, посвященный Саят-Нове, на территории монастырского комплекса Ахпат. У нас есть предварительная договоренность с грузинскими партнерами. Будут также участники с грузинской стороны. Вместе с Грузией и Францией мы подали заявки в ЮНЕСКО на празднование 100-летия Шарля Азнавура и Сергея Параджанова в 2024 году. В 2023 году исполняется 85 лет со дня рождения известного художника Артавазда Пелешяна, 85 лет со дня основания армянской анимации. Эти важные события также будут в центре нашего внимания», — подчеркнул замминистра.
В рамках межгосударственных соглашений в 2023 году в разных странах пройдут дни армянской культуры. Министерство будет сообщать подробности о каждом мероприятии в течение года.