Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքն անհրաժեշտություն է. Սուրեն Պապիկյանը՝ Լին Թրեյսիին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից, Սուրեն Պապիկյանը դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական վերջին ռազմական ագրեսիայի հետևանքով առաջնագծում ստեղծված իրադրությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։
Սուրեն Պապիկյանը Լին Թրեյսիին ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը և դրա հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները:
Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Սուրեն Պապիկյանը բարձր է գնահատել Լին Թրեյսիի՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանի առաքելության ընթացքում կատարած աշխատանքը և մաղթել նորանոր ձեռքբերումներ ու հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ։

Targeted reaction by int’l community on Azeri blockade is necessity, Armenian Defense Minister to US Ambassador
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Minister of Defense of Armenia Suren Papikyan held a meeting with United States Ambassador to Armenia Lynne Tracy on the occasion of the completion of her diplomatic mission in Armenia.
Papikyan presented to the ambassador the situation on the frontline resulting from the latest Azerbaijani military aggression, the defense ministry said in a readout.
Papikyan and Tracy exchanged views around bilateral cooperation and a number of issues related to regional security.
Minister Papikyan presented the latest regional developments to Ambassador Tracy, particularly the closure of the Lachin Corridor by Azerbaijan since December 12 and the resulting serious humanitarian challenges.
The need for a targeted reaction by the international community regarding the situation was emphasized.
Suren Papikyan highly appreciated Lynne Tracy’s work during her tenure as ambassador in Armenia and wished new achievements and success in her future activities.