Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքն անհրաժեշտություն է. Սուրեն Պապիկյանը՝ Լին Թրեյսիին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից, Սուրեն Պապիկյանը դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական վերջին ռազմական ագրեսիայի հետևանքով առաջնագծում ստեղծված իրադրությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։
Սուրեն Պապիկյանը Լին Թրեյսիին ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը և դրա հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները:
Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Սուրեն Պապիկյանը բարձր է գնահատել Լին Թրեյսիի՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանի առաքելության ընթացքում կատարած աշխատանքը և մաղթել նորանոր ձեռքբերումներ ու հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ։

Министр обороны Армении представил послу США ситуацию вокруг Лачинского коридора
Министр обороны Армении Сурен Папикян 15 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении госпожу Линн Трейси в связи с завершением ее дипломатической миссии в нашей стране.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, Папикян представил послу обстановку, сложившуюся на передовой в результате последней азербайджанской военной агрессии.
Собеседники обменялись мнениями по ряду вопросов двустороннего сотрудничества, а также региональной безопасности.
Сурен Папикян представил Линн Трейси последние развития в регионе, в частности, блокировка Азербайджаном 12 декабря Лачинского коридора и возникшие в результате этого серьезные гуманитарные проблемы.
Подчеркнута необходимость соответствующего реагирования международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Сурен Папикян высоко оценил работу Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси и пожелал ей новых достижений и успехов в дальнейшей деятельности.