Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման գործնական հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Երևանի, Մոսկվայի և Բաքվի միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման որոշ գործնական հարցեր: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
«Քննարկվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների կատարման որոշ գործնական ասպեկտներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տնտեսական և նյութատեխնիկական կապերի վերականգնման ծրագրերը», - նշված է Կրեմլի տարածած մամուլի հաղորդագրությունում։
Կողմերը պայմանավորվել են հետագա շփումների մասին։
ՌԴ-ի և Ադրբեջանի նախագահները հեռախոսազրույց էին ունեցել նաև նոյեմբերի 26-ի և նոյեմբերի 22-ին: Այդ ժամանակ նրանք քննարկել էին եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը, հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության ապահովումը և Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնումը:

Путин и Алиев обсудили практические вопросы выполнения трехсторонних договоренностей
В течение телефонного разговора с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым президент России Владимир Путин обсудил некоторые практические вопросы реализации положений трехсторонних заявлений, подписанных Ереваном, Москвой и Баку. «Арменпресс» сообщает об этом со ссылкой на пресс-службу Кремля.
«Обсуждены некоторые практические аспекты реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и 31 октября 2022 года, в том числе экономические и логистические коммуникации на Южном Кавказе и программы их восстановления», - говорится в распространенном Кремлем сообщении.
Стороны договорились о дальнейших контактах.
Президенты России и Азербайджана провели телефонные разговоры и 26 и 22 ноября. Обсуждались вопросы реализации трехсторонних договоренностей, обеспечения безопасности на армяно-азербайджанской границе и восстановления транспортных коммуникаций на Южном Кавказе.