Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման գործնական հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Երևանի, Մոսկվայի և Բաքվի միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման որոշ գործնական հարցեր: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
«Քննարկվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների կատարման որոշ գործնական ասպեկտներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տնտեսական և նյութատեխնիկական կապերի վերականգնման ծրագրերը», - նշված է Կրեմլի տարածած մամուլի հաղորդագրությունում։
Կողմերը պայմանավորվել են հետագա շփումների մասին։
ՌԴ-ի և Ադրբեջանի նախագահները հեռախոսազրույց էին ունեցել նաև նոյեմբերի 26-ի և նոյեմբերի 22-ին: Այդ ժամանակ նրանք քննարկել էին եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը, հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության ապահովումը և Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնումը:

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin and his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev have discussed the implementation of trilateral agreements between Yerevan, Moscow and Baku, the Kremlin said on Monday following a phone conversation between the leaders, reports TASS.
The presidents of Russia and Azerbaijan previously spoke by phone on November 26 and 22. At the time, the leaders also discussed the implementation of trilateral agreements, ensuring security on the Armenian-Azerbaijani border and restoring transportation links in the South Caucasus.
"Some practical aspects of the implementation of the agreements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 and October 31 of this year, including plans to restore economic and logistical ties in the South Caucasus, have been discussed," the statement said.