ՀՀ փոխվարչապետ Մաթևոսյանի գլխավորությամբ կայացել է «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի քաղաքականությունների երկխոսության շարքի երկրորդ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի քաղաքականությունների երկխոսության շարքի երկրորդ հանդիպումը։ Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը, շահագրգիռ պետական կառույցների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի, գիտական հաստատությունների, քաղաքացիական հասարակության և զարգացման կազմակերպությունների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի՝ կանաչ տնտեսության առաջարկվող քաղաքականության, ռազմավարական պլանավորման և իրականացման շրջանակներին։
Ըստ աղբյուրի՝ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ փոխվարչապետը ընդգծել է բոլոր շահակիրների` միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների, ակադեմիական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների ներգրավվածության նշանակությունը կանաչ տնտեսության անցման միասնական օրակարգ ձևավորելու գործում։ «Այսօրվա հանդիպումը նպատակ ունի անցում կատարելու առավել առարկայական քննարկումների՝ ուղղված գլոբալ և տեղական կլիմայական մարտահրավերներին ընդառաջ տնտեսության դիմակայունության բարձրացման անհրաժեշտությանը։ Այս ուղղությամբ մեր հանձնառությունները հստակ ամրագրված են Կառավարության 2021-2026 թթ․ ծրագրով, որով տնտեսության՝ ցածր ածխածնային էներգետիկ իրականությանը համապատասխան վերափոխումն ու տնտեսական ցիկլում բնական ռեսուրսների երկար պահպանման նախադրյալների ապահովումը սահմանված են որպես կայուն զարգացման կարևոր նախապայմաններ»,- նշել է փոխվարչապետը։
Նշվում է. որ Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին բարձր է գնահատել հարթակի դերը Հայաստանի և իր բնակչության համար ավելի լավ և «կանաչ» քաղաքականությունների մշակման գործընթացում։ «Այսօր մենք մեկ քայլով մոտենում ենք այդ խոստման իրագործմանը՝ վերլուծելով կանաչ տնտեսության քաղաքականության էական տարրերը և փորձելով վերածել քաղաքականություններին վերաբերող բարձր մակարդակի հայտարարությունները, ինչպիսիք են կանաչ անցման տեսլականը և երկրի ռազմավարական նպատակները, գործառնական մակարդակի քաղաքականությունների»,- ընդգծել է Նացվլիշվիլին՝ հավելելով, որ Հայաստանը այս գործընթացում միայնակ չէ։
«Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի կանաչ և կայուն տնտեսական զարգացման ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի հնարավոր հիմնական ուղղությունները, որը ներկայումս մշակվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից այլ պետական մարմինների և միջազգային ու տեղական շահակիրների հետ համագործակցությամբ։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի համոզմամբ՝ միջազգային փորձը, հատկապես՝ եվրոպական մոդելն ապացուցել է, որ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը չի հակասում տնտեսական բարեկեցության ապահովմանը, ընդհակառակը՝ այդ երկու ուղղությունները կարող են փոխլրացնել միմյանց։ «Կանաչ տնտեսական կառավարման անցումը կարող է բազմաթիվ հնարավորություններ ստեղծել բիզնեսների և աշխատանք փնտրողների համար, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական արտադրանքի և մատուցվող ծառայությունների դիմակայունությունը և մրցունակությունը միջազգային շուկաներում»,- նշել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ վերահաստատելով ԵՄ պատրաստակամությունը՝ ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու Հայաստանում ոլորտային քաղաքականության շուրջ երկխոսությանը և դոնորների համակարգմանը: Հանդիպման ընթացքում տեղի են ունեցել նաև առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ կայուն ֆինանսների, կանաչ տաքսոնոմիայի և շրջանաձև տնտեսության և Հայաստանում ընթացիկ նախաձեռնությունների վերաբերյալ։ Նկատելով, որ Հայաստանը կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ խոցելի երկիր է՝ Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը կարևորել է ավելի կանաչ տնտեսության մոդելի անցման անհրաժեշտությունը, որը, այս խոցելիությունը հաշվի առնելով, կստեղծի նաև աճի էական հնարավորություններ։ «Հայաստանի «կանաչ» տնտեսության տեսլականը, որը քննարկվեց այսօր, առաջին կարևոր քայլն է դեպի «կանաչ» աճի ներուժի իրացում»,- ընդգծել է Գեգինատը։
Քննարկումների ընթացքում հանդիպման մասնակիցները շեշտել են բնական էկոհամակարգերի պաշտպանության, մարդկային կապիտալի զարգացման և «կանաչ» տնտեսությանն անցման մեջ ավելի մեծ ներդրումները խթանելու համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությունը։

The second meeting of the policy dialogue series of the "GREEN Armenia" platform takes place at Government
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Chaired by Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan, the second meeting of the policy dialogue series of the "GREEN Armenia" platform was held today. The Resident Representative of the United Nations Development Program in Armenia, Natia Natsvlishvili, the head of the European Union delegation in Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, Country Manager of the World Bank for Armenia Carolin Geginat, representatives of a number of concerned government institutions, as well as private sector, scientific institutions, civil society and development organizations participated in the discussion., ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia.
During the meeting, reference was made to the framework of the green economy policy, strategic planning and implementation proposed to Armenia.
Welcoming the participants of the meeting, the Deputy Prime Minister emphasized the importance of the involvement of all the stakeholders - representatives of international and non-governmental organizations, academia and the private sector - in forming a joint agenda for the transition to a green economy. "Today's meeting aims to transition to more substantive discussions aimed at the need to increase the resilience of the economy in the face of global and local climate challenges. Our commitments in this direction are clearly defined in the Government's 2021-2026 Action Plan, in which the transformation of the economy in accordance with the low-carbon energy reality and the provision of the prerequisites for the long-term preservation of natural resources in the economic cycle are defined as important preconditions for sustainable development", the Deputy Prime Minister noted.
UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili highly appreciated the platform's role in the process of developing better and "green" policies for Armenia and its population. "Today, we are one step closer to realizing that promise by analyzing the essential elements of green economy policies and trying to turn high-level policy statements, such as the green transition vision and the country's strategic goals, into operational-level policies," Natsvlishvili emphasized, adding that Armenia is not alone in this process.
The participants of the meeting also discussed the possible main directions Armenia’s green and sustainable economic development strategy and its road map, which is currently being developed by the Ministry of Economy of Armenia in cooperation with other state bodies and international and local stakeholders.
According to the head of the EU delegation in Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, the international experience, especially the European model, has proven that the protection of the environment does not contradict the economic well-being, on the contrary, these two directions can complement each other. "The transition to green economic management can create many opportunities for businesses and job seekers, as well as increase the resilience and competitiveness of Armenian products and services in international markets," said the head of the EU delegation, reaffirming the EU's readiness to actively participate in the dialogue on sectoral policies in Armenia and coordination of donors.
During the meeting, separate thematic discussions on sustainable finance, green taxonomy, circular economy and current initiatives in Armenia took place.
Noting that Armenia is a country vulnerable to climate change, Country Manager of the World Bank for Armenia Carolin Geginat emphasized the need to transition to a greener economy model, which, taking into account this vulnerability, will also create significant growth opportunities. "The vision of Armenia's green economy, which was discussed today, is the first important step towards realizing the potential of green growth," Geginat emphasized.
During the discussions, the participants of the meeting emphasized the need to create a favorable environment for the protection of natural ecosystems, the development of human capital and the promotion of greater investments in the transition to a green economy.