Մինչև հակամարտության վերջնական կարգավորումն՝ անհրաժեշտ է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների առաքելությունն Արցախում. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում դեկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որը կազմակերպվել էր Ֆրանսահայ միությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Խորհրդի համակարգողներ ֆրանսահայ հասարակական գործիչ Արա Թորանյանը և ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը:
Իր հերթին երկրի ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Հանրապետությունում ընթացող սոցիալ-տնտեսական բազմաթիվ ծրագրերը՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց, ենթակառուցվածքային ռազմավարական խնդիրների լուծմանը, բնակչության բնականոն կենսագործունեության համար բավարար պայմանների ստեղծմանը:
Առկա մարտահրավերներին դիմակայելու, կատարվող աշխատանքները հաջողությամբ իրականացնելու ու պատերազմից հետո ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում նախագահը կարևորել է համահայկական համախմբվածության, յուրաքանչյուր հայի ներգրավվածության աստիճանի բարձրացման և ներուժի օգտագործման անհրաժեշտությունը:
«Ամեն մեկը, որտեղ էլ լինի, իր գիտելիքների, փորձի, կարողությունների, ունակությունների ու հմտությունների սահմաններում պետք է նպաստի հայրենիքի զարգացմանն ու զորացմանը: Սա է հայոց պետականությունն ամրացնելու, ժամանակակից հարափոփոխ աշխարհում մեր ազգային ինքնությունը պահելու միակ ճանապարհը: Մենք այլընտրանք չունենք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ, Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի հայկական համայնքը միշտ կանգնած է եղել Արցախի կողքին ու այսօր էլ օգնում է ապաքինվել պատերազմի ծանր վերքերից և դառնալ կենսունակ երկիր` միշտ մնալով հայկական: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ֆրանսահայերը կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունը ու կնպաստեն Արցախի և Ֆրանսիայի միջև գործնական կապերի խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հուզող հարցերին: Անվտանգությանն առնչվող հարցին ի պատասխան՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Արցախի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ մինչև հակամարտության վերջնական կարգավորումը անհրաժեշտ է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների, որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի, անժամկետ առաքելությունն Արցախում՝ դրան զուգահեռ աշխատելով լրացուցիչ միջազգային երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ:

President of Artsakh meets with representatives of Armenian community in France
STEPANAKERT, DECEMBER 8, ARMENPRESS. On December 7, meeting of the delegation led by President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan with representatives of the Armenian community of France took placein Paris, which was organized by the Coordinating Council of Armenian Organization of France (CCAF), the Presidential Office said.
Ara Toranian, French public figure of Armenian origin, and Mourad Papazian, member of the ARF-Dashnaktsutyun Bureau, who are also Coordinators of the Council, delivered welcoming speeches.
In his turn, the Head of the State presented numerous socio-economic programs underway in the republic to the participants of the meeting, aimed at resolution of strategic infrastructural problems of people forcibly displaced in the aftermath of the war, and the creation of sufficient conditions for the normal life of the population.
The President highlighted the need for pan-Armenian consolidation, increasing the degree of involvement and using the potential of every Armenian in order to face the existing challenges, successfully carry out the work underway and overcome the post-war crisis. "Every Armenian, wherever they are, should contribute to the development and strengthening of the Motherland within the limits of their knowledge, experience, capabilities, and skills. This is the only way to strengthen the Armenian statehood and preserve our national identity in the contemporary changing world. We have no alternative," Arayik Harutyunyan said.
At the same time, President Harutyunyan noted that the Armenian community of France has always stood by Artsakh and even today helps to recover from the severe wounds of the war and become a viable country, always remaining Armenian. President Harutyunyan expressed confidence that the Armenians of France will continue their patriotic activities and contribute to the deepening of practical ties between Artsakh and France.
During the meeting, Arayik Harutyunyan also answered the questions of the attendees. In response to the question related to security, the President noted that Artsakhauthorities have repeatedly stated that until the final settlement of the conflict, it is necessary to ensure the indefinite mission of Russian peacekeepers in Artsakh as guarantors of the security of our people, working in parallel on ensuring additional international guarantees.
Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Hasmik Tolmajian, representatives of the French legislative body also partook in the meeting.