Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ ունի Արցախի բարեկամների շարքում. Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Վալերի Պեկրեսի սկզբունքային և հետևողական գործունեությունը՝ ուղղված մարդու իրավունքների ու ազատությունների, մարդասիրության ու ժողովրդավարության սկզբունքների, համամարդկային արժեքների պաշտպանությանը, Արցախի Հանրապետության սատարմանը՝ նշելով, որ նա եկավ Արցախ մեր ժողովրդի համար ամենածանր ու դժվարին ժամանակահատվածում, երբ դեռ թարմ էին արյունալի պատերազմի վերքերը:
Նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան ու Ֆրանսիայի ժողովուրդը առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Արցախի բարեկամների շարքում:
«Դրա վկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման, ինչպես նաև ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Ձեր գլխավորությամբ Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի՝ 2020 և 2022 թթ.-ին ընդունած բանաձևերն են։ Մենք բարձր ենք գնահատում նման աջակցության ու քայլերի դերը ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր երկրի համար»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ընդհանուր արժեհամակարգի ու շահերի վրա հիմնված մեր ժողովուրդների անկեղծ բարեկամությունն էլ ավելի կամրապնդվի ու կխորանա, և կընդլայնվեն երկխոսության ու համագործակցության ոլորտները:
Վալերի Պեկրեսը վերահաստատել է իր համերաշխությունն ու աջակցությունը Արցախին՝ ընդգծելով, որ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովման համար անհրաժեշտ է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման:

Artsakh President meets with President of Region of Île-de-France
STEPANAKERT, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The delegation led by President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan who is on a working visit in the Republic of France, met with President of the Region of Île-de-France Valérie Pécresse, the Presidential Office said.
The Head of the State highly appreciated the principled and consistent activity of Valérie Pécresse, aimed at the protection of human rights and freedoms, the principles of humanity and democracy, the universal values, and the support of the Artsakh Republic, noting that she came to Artsakh during the hardest and most difficult period for our people, when the wounds of the bloody war were still fresh.
The President stressed that France and the French people occupy a special place among the good friends of Artsakh. “The resolutions adopted by the Regional Council of Île-de-France under your leadership in 2020 and 2022 regarding the recognition of the Nagorno-Karabakh Republic, as well as in favor of the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia are a vivid evidence of that. We highly appreciate such a support and the role of such steps for our country that has embarked on the path of democracy”, Arayik Harutyunyan stressed.
At the same time, the Head of the State expressed confidence that the sincere friendship of our peoples, based on a common system of values and interests, will be further strengthened and deepened, and the areas of dialogue and cooperation will expand.
Valérie Pécresse reaffirmed her solidarity and support to Artsakh, emphasizing that in order to ensure stability and peace in the South Caucasus, it is necessary to achieve a peaceful and fair settlement of the Nagorno Karabakh conflict.