Կամավորական աշխատանքից մինչև մշտական բնակություն. AVC-ն աշխարհի տարբեր ծայրերից Հայաստան է բերում սփյուռքահայերի և օտարերկրացիների
ԵՐԵՎԱՆ,8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Armenian Volunteer Corps (Հայ կամավորների միություն) ծրագրի շնորհիվ կամավորական աշխատանքի համար մինչ օրս աշխարհի տարբեր ծայրերից Հայաստան են եկել ավելի քան 1100 սփյուռքահայեր ու օտարերկրացիներ: Նրանց մի մասը, Հայաստանին պարզապես սիրահարված, երկրում մշտական բնակություն հաստատելու որոշում է կայացրել, ոմանք էլ ծրագրի ավարտից հետո անգամ Հայաստանի հետ կապը չեն կորցրել, հաճախ են գալիս, ներգրավվում տարբեր ծրագրերում:
Ծրագիրը խորը ակունքներ ունի: Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, երբ մի ամերիկահայ ԱՄՆ կառավարության «Խաղաղության կորպուս»-ի ծրագրով եկել է Հայաստան՝ կամավորության, ավարտից հետո որոշել ստեղծել նմանատիպ ծրագիր: Այսպիսով 2000 թ հիմնվել է AVC (Հայ կամավորների միություն) ծրագիրը, 2006-ից արդեն «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամի հովանու ներքո ծրագիրը հնարավորություն է տալիս 21 տարին լրացած օտարերկրացի և 32 տարեկանը լրացած սփյուռքահայ ու օտարերկրացի կամավորներին գալ Հայաստան՝ կամավորական աշխատանքի՝ մինչդեռ գործընկեր «Դեպի Հայք» ծրագիրը կամավորական ծրագրեր է կազմակերպում 21-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդների համար: AVC-ն իրականացնում է Junior corps (21-32 տարեկանների համար), Professional corps (32-59 տ.) և Senior corps (60+) ծրագրերը:
Ի դեպ, AVC –ի գործադիր տնօրենը՝ Արինա Զոհրաբյանը ևս ծրագրի շրջանավարտներից է, նա կամավորության համար Հայաստան էր եկել դեռ 2002-ին: Իսկ հիմա արդեն որպես գործադիր տնօրեն՝ ինքն է պատմում ծրագրի մանրամասների, գրանցած հաջողությունների ու ակնկալիքների մասին: Նա ընդգծում է՝ կամավորությունը կյանքը փոխելու եղանակ է: «Կամավորությունը միայն տալը չէ, նրանք նաև շատ բաներ են ստանում, սովորում»,-ասում է գործադիր տնօրենը՝ հիշեցնելով իրենց կարգախոսի մասին՝ «Եկեք սարեր շրջեք»:
Արինա Զոհրաբյան (AVC-ի գործադիր տնօրեն)
Աշխարհում գործող կամավորական շատ ծրագրեր մեծ գումարներ են գանձում, բայց քանի որ AVC-ն գործում է «Հ. Հովնանյան» հիմնադրամի հովանու ներքո, կամավորներից ոչ միայն գումար չի պահանջվում 1 ամսից մինչև 1 տարի ժամկետով կամավորելու դեպքում, այլ նաև կամավորական ծրագրերը կազմակերպելուց բացի տրամադրում է աջակցություն տարբեր հարցերում՝ հայերենի անվճար դասընթացներ, հյուրընկալ ընտանիքում մատչելի գներով բնակվելու հնարավորության ստեղծում, ամբողջ Հայաստանում շրջայցեր կատարելու հնարավորություն, նեթվորքինգներ, ֆորումներ, որպեսզի կամավորներն ավելի խորքային պատկերացում կազմեն Հայաստանի մասին, ադապտացվեն: Արինա Զոհրաբյանն ընդգծում է՝ իրենց առաքելությունն է աջակցել կամավորներին՝ լիարժեք ճանաչելու Հայաստանը, այստեղ դրական փորձառություն ձեռք բերելու և արդյունավետ գործունեություն ծավալելու համար:
«Անհատական մոտեցում է ցուցաբերվում դիմորդներին, ծրագրի պատասխանատուները փորձում են հասկանալ նրանց գիտելիքները, հնարավորությունները, հետաքրքրությունները: Կարևորվում է հիմնականում ցանկությանն ու այն, թե մարդն ինչ ներդրում կարող է ունենալ Հայաստանում: Ընտրվում են մարդիկ, որոնք կարող են թեկուզ փոքր դրական փոփոխություն բերել Հայաստանում: Ապա դիտարկում են նաև Հայաստանում 1300-ից ավելի գործընկեր կազմակերպությունների կարիքները, որտեղ կամավորում են ծրագրի մասնակիցները, և միացնում միմյանց»,-ասում է Արինա Զոհրաբյանը:
Կամավոր Լեանա Կորեիապինտո (Ֆրանսիա)
Գործընկեր կազմակերպությունները տարբեր ոլորտներից են՝ բիզնեսի, կրթության, մշակույթի, արվեստի, ՏՏ: Կամավորներն աշխատանքներում են ներգրավվում նաև պետական կառույցներում, օրինակ՝ Զբոսաշրջության կոմիտեում, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակում, Առողջապահության նախարարությունում, դպրոցներում, համալսարաններում:
«Այս տարի առաջին տարին է, որ ծրագրի շրջանակում Հայաստան է եկել ավելի քան 100 կամավոր: Այս պահին 109 կամավոր է եկել Հայաստան, բացի այդ 18 հոգի նախորդ տարվանից շարունակում է կամավորությունը: Եկածների 41 տոկոսը սփյուռքից է, մնացածը՝ օտարերկրացիներ են»,-պատմում է Զոհրաբյանը:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում կամավորելու են եկել 26 երկրներից՝ մասնավորապես ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Արգենտինայից, Կանադայից, Ավրստրալիայից, Անգլիայից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից, Հնդկաստանից և շատ ու շատ այլ երկրներից: Քիչ չեն մարդիկ, ովքեր ծրագրի ավարտից հետո մնացել են Հայաստանում կամ հետո վերադարձել՝ մշտական բնակության:
«Երբ հարցազրույց էի անցկացնում Բրազիլիայից մի տղայի հետ, հարցրեցի, թե ինչո՞ւ Հայաստան: Նա պատմեց, որ, ավագ դպրոցում դասագրքերում շատ է կարդացել Հոլոքոստի մասին, տարբեր երկրների մասին, սակայն Հայաստանի, Հայոց ցեղասպանության մասին եղել է ընդամենը 2 կարճ պարբերություն, ինչն էլ հետաքրքրություն է առաջացրել՝ ավելի շատ սովորելու Հայաստանի մասին: Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանության մասին քիչ նյութը պատճառ է հանդիսացել, որ ինքն ավելի շատ ուսումնասիրի Հայաստանն ու սիրահարվի երկրին: Ծրագրի ավարտից հետո Հայաստանում նաև մի քանի ամսով ուսումնառություն է անցել: Հիմա նպատակ ունի վերադառնալ Հայաստան՝ կիսվելու իր մասնագիտական հմտություններով և գուցե մշտական այստեղ մնալու»,-պատմում է Զոհրաբյանը:
Կամավոր Փիթեր Վան Դեր Դին (Նիդերլանդներ)
Տարբեր երկրներից ժամանած կամավորները Հայաստան են բերում իրենց փորձը, ինչպես նաև՝ նոր մոտեցում, ստեղծագործ գաղափարներ և դրական փոփոխություններ։
ԱՄՆ-ից Հայաստան՝ «Սարեր շրջելու» է եկել նաև Սթիվեն Բրիջսը: AVC-ի շրջանակում նա Հայաստանում է արդեն 3 ամիս: Կամավորությամբ աշխատում է Հայաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության պետական կոմիտեում ՝ որպես բովանդակագիր (content writer): «Իմ աշխատանքն է բովանդակություն, տեքստ պատրաստել Հայաստանի առաջին պետական հրատարակված քարտեզների համար: Հայաստանի յուրաքանչյուր շրջանի համար զբոսաշրջային գրքույկներ ենք պատրաստում: Ավելին, ես բովանդակություն եմ պատրաստում կոմիտեի նոր կայքի, ինչպես նաև սոցիալական մեդիայի համար»,- պատմում է Սթիվեն Բրիջսը:
Ստիվեն Բրիջս (ԱՄՆ)
Սթիվենն ակտիվորեն ներգրավված է նաև համայնքային ծառայության ծրագրերում, ինչը հիանալի հնարավորություն է համարում համայնքներին օգնելու և կամավորների հետ կապ հաստատելու համար: «Դիմեցի ծրագրին, քանի որ ցանկանում էի մագիստրատուրայիս վերջին կիսամյակի ընթացքում պրակտիկա անցնել արտերկրում։ Ես նաև ուզում էի իմ աչքով տեսնել Հայաստանը, քանի որ մեծացել եմ հայերով ու հայկական մշակույթով շրջապատված»,-ասում է նա:
Սթիվենն ուրախ է, որ ծրագրին մասնակցության շնորհիվ հայ հասարակությունում հարգված տեղ ունի, բացի այդ ծրագիրն իրեն տվել է ուժեղ սոցիալական և մասնագիտական ցանց: «AVC-ն ինձ պատկերացում է տվել հայաստանյան կյանքի մասին և ցույց է տվել, թե ինչ դրական ներդրում կարող ենք ունենալ Հայաստանում՝ կամավորական գործունեության միջոցով»,-ասում է Սթիվենը:
Senior corps կամավորներ
Նա հավանական է համարում, որ ծրագրի ավարտից հետո կարող է մշտական բնակություն հաստատել Հայաստանում: Հայերեն դեռևս շատ լավ չի խոսում, սակայն նշում է, որ հայկական միջավայրում ներգրավվելը, անկասկած, լավացրել է հայերենի իր իմացությունը: Լեզվակիրների հետ մշտական շփումից սովորել է մի շարք հայերեն բառեր և արտահայտություններ։
Իսկ ահա 2019-ից Հայաստանում ապրող՝ ազգությամբ հնդկուհի, Ուպասնա Դութը բավականին լավ է հասկանում հայերեն, անգլերեն չխոսող հայերին էլ այսպես է ասում. «Ոչինչ, ես հայերեն հասկանում եմ, բայց խոսում եմ՝ քիչ»: Հենց այդ մարդկանց արձագանքն էլ Ուպասնային մոտիվացնում է հայերեն նոր բառեր սովորելու: «Լինելով հնդկուհի՝ չեմ կարծում, որ հայերենն ինձ շատ կօգնի, բայց այո, հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ գիտեմ հայերեն, երբ աշխարհում հանդիպեմ այլ հայերի»,-ասում է նա:
Ուպասնա Դութ (Հնդկաստան)
Ուպասնա Դութը Հայաստանում այժմ շաբաթական 3 օր աշխատում է Հայ ամերիկյան առողջության կենտրոնի ատամնաբուժական բաժանմունքում, իսկ 2 օրը՝ ԼՂՀ ՀԿ-ում:
«Իմ աշխատանքն է հիմնականում օգնել կազմակերպություններին տարբեր ծրագրերում, ինչպիսիք են դրամահավաքը, ինչպես նաև նոր նախագծերի իրականացումը՝ դրանց առաջմղման համար»,-ասում է Ուպասնան՝ հավելելով, որ այս նախագծերն ավարտելուց հետո անհամբերությամբ սպասում է կամավորական ևս մեկ աշխատանքի:
Իսկ թե ինչու է որոշել դիմել ծրագրին ու Հայաստանում կամավորական աշխատանք կատարել՝ բացատրում է՝ լինելով ակտիվ ուսանող, Հայաստանում իր ուսումնական գրաֆիկով պայմանավորված՝ հնարավորություն չի ունեցել ծառայելու Հայաստանի ժողովրդին: «Հենց ավարտեցի իմ առաջին մագիստրոսական ծրագիրը, անմիջապես դիմեցի՝ AVC-ի շրջանակում կամավոր աշխատելու: Դա ինձ «իմ սրտով երջանկություն» է տալիս, այլ կերպ ասած՝ սա այն տեղն է, որտեղ ես ինձ տեսնում եմ իմ հավակնոտ կարիերայի ընթացքում: Լինել երիտասարդ աշխատող և օգնել սերնդափոխություն իրականացնել այսօր: Վստահ եմ, որ ինչ-որ մեկը ինձ կհարցնի, թե դրանից ի՞նչ եմ ես շահում մասնագիտական դաշտում: Ես կասեմ՝ նեթվորքինգն (ցանցային կապ) օգնում է անհատին բարձրանալ իր կարիերայում, և այստեղ ես տալիս եմ իմ առավելագույնը՝ ստանալու լավագույնը»,-բացատում է նա:
Ուպասնան Հայաստանում մշտական չի կարող բնակվել, սակայն ընդգծում է. «Բայց ես կշարունակեմ գալ իմ ժողովրդի մոտ՝ Հայաստան՝ և որպես AVC-ի շրջանավարտ»:
AVC-ի շրջանավարտների մոտիվացնող պատմությունները շատ են: Նրանցից մեկը ծրագրի ավարտից հետո դրամաշնորհային ծրագիր է շահել, հիմա Գեղարքունիքի մարզում վերապատրաստումներ է անցկացնում տարբեր դպրոցների ուսուցիչների համար: Ծրագրի շրջանակում կամավոր աշխատանքի համար Հայաստան գալու շարժառիթները տարբեր են: Օրինակ՝ Կոլումբիայից մի կնոջ Հայաստան կամավորության է բերել երկրի նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը, այն պատմությունները, որը լսել է իր հայ ընկերներից: Մյուսին Հայաստան է բերել այն հանգամանքը, որ դուստրն ամուսնացել է հայի հետ, ինչն էլ ոգևորել է ավելի մոտիկից ճանաչելու երկիրը, ժողովրդին: Ծրագրի օտարերկրացի մասնակիցներից մեկն էլ ամուսնացել է հայի հետ, այժմ տեսանյութեր է պատրաստում Հայաստանի պատմական վայրերի մասին, դրանք թարգմանում արաբերեն՝ տարածելու աշխարհում:
Արինա Զոհրաբյանը նկատել է կամավորներին Հայաստան է բերում լավ մթնոլորտը, մարդիկ, մշակույթը, պատմությունը, ապահովության զգացումը, հայերի հյուրընկալությունը: Գրեթե բոլոր կամավորները սիրահարվում են Հայաստանին:
Գործադիր տնօրենը նկատում է՝ ծրագրի գործունեության այս տարիներին կարողացել են հասնել ի սկզբանե դրված նպատակին: Այս ծրագիրը նպաստել է կամավորության մշակույթի տարածմանը, մարդիկ ավելի շատ են սկսել հասկանալ կամավորության կարևորությունը: Տարեցտարի ավելի ու ավելի շատ պահանջարկ է ունենում ծրագիրը՝ թե սփյուռքահայերի, թե օտարերկրացիների կողմից:

От волонтерской работы до постоянного проживания: армяне из диаспоры и иностранцы приезжают в Армению по программе AVC
Благодаря программе Армянского волонтерского корпуса более 1100 армян диаспоры и иностранцев прибыли в Армению из разных уголков мира для волонтерской работы. Некоторые из них, просто влюбившись в Армению, решили обосноваться в стране навсегда, а некоторые не теряли связь с Арменией даже после окончания программы, часто приезжают и участвуют в различных программах.
Программа имеет глубокие корни. Все началось с того, что американец армянского происхождения приехал в Армению, чтобы стать волонтером программы правительства США «Корпус мира», и после окончания учебы решил создать аналогичную программу. Таким образом в 2000 году была запущена программа AVC (Армянский волонтерский корпус). С 2006 года программа под патронажем семейного Фонда «Овнанян» дает возможность иностранцам, которым исполнился 21 год, армянам диаспоры и иностранным волонтерам, которым исполнилось 32 года, приехать в Армению для волонтерской работы, а партнерская программа «Депи Айк» организует волонтерские программы для молодежи диаспоры, в возрасте 21-32 лет. AVC реализует программы Junior corps (для 21-32 лет), Professional corps (32-59 лет) и Senior corps (60+).
Кстати, исполнительный директор AVC Арина Зограбян, одна из выпускниц программы, приехала в Армению волонтером еще в 2002 году. И теперь, как исполнительный директор, она рассказывает о деталях проекта, успехах и ожиданиях. Она подчеркивает, что волонтерство - это способ изменить жизнь. «Волонтерство - это не только отдача, волонтеры очень многое получают, учатся многому», - отметила исполнительный директор, напомнив их девиз: «Давайте свернем горы».
.png)
Арина Зограбян (исполнительный директор AVC)
Многие волонтерские программы, действующие по всему миру, получают большие деньги. Но поскольку AVC работает под патронажем Фонда «Овнанян», волонтеры не только не обязаны платить за волонтерскую деятельность сроком от 1 месяца до 1 года, но им также оказывается поддержка по разным вопросам: бесплатные курсы армянского языка, возможность проживания в принимающей семье по доступным ценам, возможность совершать туры по всей Армении, нетворкинг, форумы, чтобы у волонтеров возникли более глубокое понимание Армении и адаптация. Арина Зограбян подчеркивает, что их миссия заключается в том, чтобы помочь волонтерам полностью узнать Армению, получить здесь положительный опыт и провести эффективную деятельность.
«К кандидатам применяется индивидуальный подход, ответственные за программу пытаются определить их знания, возможности, интересы. Упор делается в основном на желание и на то, какой вклад человек может внести в Армении. Выбираются люди, которые могут внести в Армении хотя бы небольшое положительное изменение. Затем учитываются потребности более 1300 партнерских организаций в Армении, где участники программы работают волонтерами, и заменяют друг друга», - рассказала Арина Зограбян.
Волонтер Леана Кореапинто (Франция)
Партнерские организации из разных сфер: бизнеса, образования, культуры, искусства, информационных технологий. Волонтеры также привлекаются к работе в государственных учреждениях, например, Комитете по туризму, Аппарате Главного уполномоченного по делам диаспоры, Министерстве здравоохранения, в школах и вузах.
«В этом году впервые в рамках программы в Армению приехало более 100 волонтеров. На данный момент в Армению прибыли 109 волонтеров, кроме того, с прошлого года волонтерскую деятельность продолжают 18 человек. 41% приехавших - из диаспоры, остальные - иностранцы», - отметила Арина Зограбян.
В рамках программы в Армению приехали волонтеры из 26 стран: США, Франции, России, Аргентины, Канады, Австралии, Англии, Германии, Нидерландов, Индии и из других. Есть немало волонтеров, которые остались в Армении после окончания программы или вернулись потом на постоянное место жительства.
«Когда я проводила интервью с парнем из Бразилии, я спросила- почему Армения? Он рассказал, что в старших классах много читал о Холокосте, о разных странах, но об Армении и Геноциде армян прочел всего 2 коротких абзаца, что вызвало у него желание узнать об Армении больше. Другими словами, тот небольшой материал о Геноциде армян заставил его изучить Армению и полюбить эту страну. После окончания программы он несколько месяцев учился в Армении. Теперь он намерен вернуться в Армению, чтобы поделиться своими профессиональными навыками и, возможно, остаться здесь навсегда», - сказала Зограбян.
Волонтер Питер Ван Дер Дин(Нидерланды)
Добровольцы из разных стран привозят в Армению свой опыт, новые подходы, креативные идеи и позитивные изменения.
Стивен Бриджес тоже приехал из США в Армению с намерением «свернуть горы». Он находится в Армении уже 3 месяца. Работает в Государственном комитете по туризму РА в качестве составителя контента (content writer). «Моя работа заключается в подготовке контента, текста для первых изданных государственных карт Армении. Мы готовим туристические брошюры для каждого региона Армении. Кроме того, я готовлю контент для нового веб-сайта комитета, а также для социальных сетей», - предствил Стивен Бриджес.
Стивен Бриджс (США)
Стивен активно участвует и в общественных работах, в чем он видит прекрасную возможность помогать общинам и общаться с другими волонтерами. «Я подал заявку на участие в программе, потому что хотел пройти стажировку за границей в течение последнего семестра моей магистерской степени. Я также хотел увидеть Армению своими глазами, потому что я вырос в окружении армян и армянской культуры», - отметил он.
Стивен счастлив, что благодаря участию в программе он занимает уважаемое место в армянском обществе, а программа дала ему сильную социальную и профессиональную сеть. «AVC дал мне представление о жизни в Армении и показал, какой положительный вклад мы можем внести в Армении, занимаясь волонтерством», - сказал Стивен.
ДобровольцыSenior corps
Он считает вероятным, что после завершения программы сможет получить постоянное место жительства в Армении. Он до сих пор не очень хорошо говорит по-армянски, но говорит, что пребывание в армянской среде, несомненно, улучшило его знание армянского языка. Он выучил ряд армянских слов и фраз благодаря постоянному общению с носителями языка.
А вот Упасна Дутт, индианка, проживающая в Армении с 2019 года, довольно хорошо понимает армянский язык. Армянам, которые не говорят по-английски, она говорит: «Все в порядке, я понимаю по-армянски, но мало говорю». Именно реакция этих людей мотивирует Упасну учить новые армянские слова. «Будучи индианкой, я не думаю, что армянский язык мне сильно поможет, но да, я могу с гордостью сказать, что знаю армянский язык, когда встречаю других армян в мире», - говорит она.
Упасна Дутт(Индия)
В Армении Упасна Дутт теперь работает 3 дня в неделю в стоматологическом отделении Армяно-американского центра здоровья и 2 дня в НПО НКР.
«Моя работа в основном состоит в том, чтобы помогать организациям с различными проектами, такими как сбор средств, а также реализовывать новые проекты для их продвижения», - говорит Упасна, добавляя, что она после завершения этих проектов с нетерпением будет ждать новой волонтерской работы.
Что касается того, почему она решила подать заявку на участие в программе и заняться волонтерской работой в Армении, она объясняет это тем, что, будучи активной студенткой в Армении, из-за графика учебы, у нее не было возможности служить народу Армении. «Как только я закончила свою первую магистерскую программу, я сразу же подала заявку на волонтерство в AVC. Это моему сердцу придает счастье, другими словами, это то место, где я вижу себя в своей амбициозной карьере. Быть молодым работником и участвововать в смене поколений. Я уверена, что кто-то спросит меня, что я получаю от этого в профессиональном плане. Я скажу, что нетворкинг помогает человеку подняться по карьерной лестнице, и здесь я делаю все возможное, чтобы добиться наилучшего», - объяснила она.
Упасна не может постоянно жить в Армении, но подчеркивает, что продолжит приезжать к своему народу, в Армению, и как выпускница AVC.
Мотивационных историй выпускников AVC более чем достаточно. Герой одной из них после окончания программы выиграл грантовую программу и сейчас проводит тренинги для учителей разных школ Гегаркуникской области. Мотивы приезда в Армению для волонтерской работы в рамках проекта разные. Например, женщина из Колумбии приехала добровольцем в Армению из-за большого интереса к стране, историю, которой она услышала от своих армянских друзей. Другого в Армению привел тот факт, что его дочь вышла замуж за армянина, что побудило его ближе познакомиться со страной и народом. Один из зарубежных участников программы женился на армянке, сейчас снимает видеоматериалы об исторических местах Армении, переводит их на арабский язык, чтобы распространять по всему миру.
Арина Зограбян отметила, что волонтеров в Армении привлекают хорошая атмосфера, люди, культура, история, чувство безопасности, гостеприимство армян. Почти все волонтеры влюбляются в Армению.
Исполнительный директор отмечает, что за годы деятельности программы им удалось добиться поставленной изначально цели. Эта программа помогла распространить культуру волонтерства, люди стали больше понимать важность волонтерства. С каждым годом программа становится все более востребованной как армянами диаспоры, так и иностранцами.