Հունվար-սեպտեմբերին ՌԴ պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 10 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի երեք եռամսյակների ընթացքում ՌԴ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 10 տոկոսով: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Ռիա Նովոստիի հրապարակումից:
«Հունվար-սեպտեմբերին բյուջեի եկամուտները սպասվածից ավելին են, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 10 տոկոսով և մոտեցել են 20 տրիլիոն ռուբլու: Ծախսերը նույնպես աճել են 5,5 տոկոսով՝ հասնելով մոտ 19,5 տրիլիոն ռուբլու»,-հայտարարել է վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կառավարության նիստում։
Նա պարզաբանել է, որ ծախսերի ավելացումը կապված է նաեւ սոցիալական նպաստների ավելացման հետ, իսկ նյութական օգնության, նպաստների ու ծառայությունների տրամադրումն առավել հասցեական է դարձել։
Միշուստինը հատուկ ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ ինը ամսում արտաքին պետական պարտքի ծավալը նվազել է ավելի քան մեկ քառորդով։ Ըստ վարչապետի՝ դա նվազեցնում է օտարերկրյա կապիտալից կախվածությունը և ապահովում հավասարակշռված բյուջետային համակարգ:
Կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ չնայած պատժամիջոցներին և այլ մարտահրավերներին, բյուջեի հիմնական ցուցանիշները հավասարակշռված են, ֆինանսական համակարգի կայունությունը չի խախտվել։

Доходы российского бюджета за январь-сентябрь выросли на 10%
Доходы федерального бюджета РФ за три квартала 2022 года выросли на десять процентов. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на заседании правительства.
"Доходы бюджета за январь-сентябрь выше ожидаемых, они выросли на десять процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и приблизились к 20 триллионам рублей. Расходы также увеличились — на 5,5 процента примерно, до 19,5 триллиона рублей", — сказал глава российского кабмина.
Он уточнил, что рост расходов в том числе связан с увеличением социальных выплат, а предоставление материальной помощи, льгот и услуг стало более адресным.
Мишустин обратил особое внимание на то, что объем внешнего госдолга за девять месяцев сократился более чем на четверть. Это снижает зависимость от иностранного капитала и обеспечивает сбалансированность бюджетной системы, подчеркнул премьер.
Глава правительства РФ констатировал, что, несмотря на санкции и другие вызовы, основные показатели бюджета сбалансированы, устойчивость финансовой системы не нарушилась.
В свою очередь, министр финансов РФ Антон Силуанов отметил, что профицит бюджета за девять месяцев года составил 200 миллиардов рублей, или 0,2 процента ВВП.