Ամփոփվել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթը. հաղթող ճանաչված 5 գաղափար արժանացել է դրամական խրախուսանքի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղի է ունեցել «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, միջոցառմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը և այլ հյուրեր:
Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է երիտասարդներին և նշել, որ մրցույթը տարեցտարի ավելի մեծ հետաքրքրություն է ձեռք բերում, և նոր խմբեր ու անհատներ են մասնակցում:
«Այս մրցույթը բխում է ՀՀ երիտասարդական քաղաքականության տրամաբանությունից և համահունչ է երիտասարդների կարողությունները զարգացնելու, ինքնիրացման միջավայր ստեղծելու, նորարարության, ստեղծարարության խթանման մեր առաջնահերթություններին:
Միաժամանակ կարևոր է արձանագրել, որ «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթը, ոչ միայն երիտասարդների նորարար գաղափարներն է բացահայտում, զարգացնում և խթանում նրանց կարողությունները, այլև նպաստում է, որ երիտասարդներն իրենց հայրենատեր և իրավատեր քաղաքացի զգան: Մրցույթի ամենակարևոր առանձնահատկություններից մեկը սոցիալական բաղադրիչն է, որը նպաստում է, որ երիտասարդները հավատան սեփական գաղափարների իրագործմանը և այդպիսով նրանց մոտ նաև ձևավորվի պատասխանատվություն պետության, համայնքի և հասարակության խնդիրների լուծման համար»,- ասել է ԿԳՄՍ փոխնախարարը:
Նա ընդգծել է, որ մրցույթը հանդիսանում է նաև «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» միջազգային երիտասարդական մրցույթի բաղադրիչ. 2 տարվա պարբերականությամբ լավագույն գաղափարներն ուղարկվում են ԱՊՀ կազմկոմիտե՝ դիտարկելու եզրափակիչ փուլի համար: Արթուր Մարտիրոսյանը վստահություն է հայտնել, որ այս տարվա հայտերը ևս կգրանցեն լավագույն արդյունք:
ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, շնորհավորելով մասնակիցներին, ընդգծել է. «Այսօրինակ ծրագրեր իրականացնելն ու հարթակներ ստեղծելը պետության պարտքն է և պետք է բխի քաղաքական առաջնահերթությունից։ Այս կերպ մենք բացահայտում ենք մեր կարողունակ ու գիտակ երիտասարդներին և հնարավորություն ենք տալիս նրանց դրսևորվելու և իրենց ներուժը ծառայեցնելու՝ ի նպաստ պետության զարգացման և առաջընթացի»:
Գերատեսչությունների մյուս փոխնախարարները ևս ողջունել են մրցույթի մասնակիցներին: Նրանք շեշտել են՝ մրցույթը համահունչ է թե՛ Էկոնոմիկայի, թե՛ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների որդեգրած քաղաքականությանը, այն է՝ բարձրացնել արտադրողականությունը, բնական ռեսուրսներն օգտագործել արդյունավետ, խթանել նորարարությունը, նպաստել նոր տեխնոլոգիաների զարգացմանը:
«100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթնանցկացվել է 5 անվանակարգում, որոնց շրջանակում ներկայացվել է 54 հայտ: Հաղթող է ճանաչվել 5 հայտ, որոնցից յուրաքանչյուրն արժանացել է 500.000-ական դրամի:
Մրցույթն անցկացվում է երիտասարդների նորարարական մտածողությունը զարգացնելու, ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրների լուծման գործընթացում երիտասարդներին ներգրավելու, գիտատեխնիկական մշակումներ և նորարարական նախագծեր իրականացնելու քաղաքացիական նախաձեռնությունների խթանման նպատակով:
Միջոցառմանը ներկա պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել դիտարկելու մրցութային շեմը չհաղթահարած, սակայն հետաքրքիր և նորարար գաղափարներին աջակցելու հնարավորությունը, որը ևս ուղղված է երիտասարդների նորարար գաղափարների բացահայտմանը:
«100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթի հինգ անվանակարգում հաղթող գաղափարներն են՝
Ռազմական գիտություններ՝ Նվեր Հովհաննիսյան, «Խուսափում ականապատ տարածքներից».
Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություններ՝ Դավիթ Մարտիրյան, Հազարավարդ Ղումարյան, «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա հիմնադրամի թանգարանի և փորձարարական սրահի արդիականացում».
Գյուղատնտեսական գիտություններ՝ Դիանա Ղևոնդյան, Սոնա Նիկոլյան և Սոնա Հովհաննիսյան, «Ծանր մետաղներով աղտոտված հողերի կենսավերականգնումը մանրէների միջոցով».
Գյուղատնտեսական գիտություններ՝ Տաթևիկ Ջհանգիրյան, «Գիպսակիր հողերի բարելավման արդյունավետ մեթոդ».
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ՝ Կիմա Առաքելյան, «Զլինկ»:
Գնահատող հանձնաժողովի փորձագետները ևս անդրադարձել են մրցույթին: Նրանց գնահատմամբ՝ կատարվել է բարդ ընտրություն: Ըստ փորձագետների՝ շարունակականություն ունենալու դեպքում շատ գաղափարներ, վստահաբար, հաջողություն կունենան և կծառայեն՝ ի նպաստ մեր տնտեսության զարգացմանը:
Հաղթած գաղափարների հեղինակները շնորհակալություն են հայտնել հնարավորության համար՝ շեշտելով, որ հաղթանակը մոտիվացնող և պարտավորեցնող է: Նրանցից շատերը նպատակ ունեն մեծացնելու թիմը և ընդլայնելու ծրագիրը, ինչին կծառայեցնեն մրցանակը:

Подведены итоги конкурса «100 идей для Армении»: 5 идей, признанных победителями получили денежные поощрения
Состоялась церемония награждения победителей республиканского молодежного конкурса инновационных проектов и научно-технических разработок «100 идей для Армении».
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, в мероприятии приняли участие заместитель министра Артур Мартиросян, первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Геворг Манташян, заместитель министра обороны Арман Саркисян, заместитель министра экономики Арман Ходжоян, заместитель министра окружающей среды Тигран Габриелян и другие лица.
Артур Мартиросян поздравил участников и отметил, что конкурс с каждым годом вызывает все больший интерес, в нем участвуют новые группы и новые лица.
«Этот конкурс соответствует логике молодежной политики РА и нашим приоритетам развития возможностей молодежи, создания среды для самореализации, продвижения инноваций и творчества.
Важно отметить, что конкурс «100 идей для Армении» не только выявляет новаторские идеи молодежи, развивает и продвигает способности участников, но и помогает молодым людям почувствовать себя патриотами и полноправными гражданами. Одной из важнейших особенностей конкурса является социальная составляющая, которая помогает молодым людям поверить в реализацию собственных идей и, таким образом, также развивает у них ответственность за решение проблем государства и общества», - заявил заместитель министра ОНКС.
Он подчеркнул, что конкурс является составной частью Международного молодежного конкурса «100 идей для СНГ». Каждые 2 года лучшие идеи направляются в оргкомитет СНГ для их рассмотрения на финальном этапе. Артур Мартиросян выразил уверенность, что и в этом году заявки покажут наилучшие результаты.
Поздравляя участников, первый заместитель министра ВТП Геворг Манташян подчеркнул: «Реализовывать такие программы и создавать платформы - обязанность государства, и это должно быть политическим приоритетом. Таким образом, мы выявляем нашу способную и знающую молодежь и даем ей возможность проявить себя и послужить ради развития и прогресса государства».
Конкурсантов приветствовали и другие заместители министров. Они подчеркнули, что конкурс соответствует политике, принятой Министерствами экономики и высокотехнологичной промышленности, то есть повышению производительности, эффективному использованию природных ресурсов, содействию инновациям и развитию новых технологий.
Конкурс «100 идей для Армении» проводился по 5 номинациям, в рамках которых было подано 54 заявки. Победителями были признаны 5 заявок, каждая из которых получила по 500 000 драмов.
Конкурс проводится с целью развития инновационного мышления молодежи, вовлечения молодежи в процесс решения проблем социально-экономического развития РА, поощрения гражданской инициативы по внедрению научно-технических разработок и инновационных проектов.
Представители государственного и частного секторов, присутствовавшие на мероприятии, выразили готовность рассмотреть возможность поддержки интересных и инновационных идей, не прошедших конкурсный порог.
В пяти номинациях конкурса «100 идей для Армении» победителями стали:
Военные науки: Нвер Ованнисян: «Избегание минных полей»;
Физико-математические науки: Давид Мартирян, Азаравард Гумарян, «Модернизация музейно-экспериментального зала фонда Национальной научной лаборатории А. И. Алиханяна»;
Сельскохозяйственные науки: Диана Гевондян, Сона Николян и Сона Ованнисян: «Биоремедиация почв, загрязненных тяжелыми металлами, с помощью микробов».
Сельскохозяйственные науки: Татевик Джангирян: «Эффективный метод улучшения гипсоносных почв».
Информационные технологии: Кима Аракелян: «Злинк».
Эксперты оценочной комиссии, говоря о конкурсе, сказали, что отбор был непростым. По их мнению, при продолжении многие идеи обязательно увенчаются успехом и послужат развитию нашей экономики.
Авторы идей-победителей поблагодарили за предоставленную возможность, подчеркнув, что победа мотивирует и обязывает. Многие из них стремятся увеличить свою команду и расширить рамки программы, чему послужит и полученное вознаграждение.