Փաշինյանը և Զիբերթը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, արդյունավետ գնահատելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերությունը՝ վարչապետը կարևորել է ԵՄ օժանդակությունը մեր երկրում բարեփոխումների իրականացման գործընթացին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ռեֆորմները: ՀՀ վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացման կապակցությամբ և այդ համատեքստում հիշատակել գագաթնաժողովի շրջանակում իր, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի քառակողմ հանդիպումը:
Ըստ աղբյուրի՝ Միխայել Զիբերթը նշել է, որ ԵՄ գնահատմամբ՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն առաջընթաց է արձանագրում, ինչի մասին վկայում են տարբեր ոլորտներում բարեփոխումները, քաղաքացիական հասարակության ակտիվ գործունեությունը, և ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրին այդ գործընթացում: ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի մասով բարձր գնահատականի համար՝ նշելով, որ դիտարկվում է այն շարունակական դարձնելու գաղափարը:
Նշվում է, որ հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրին վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության շուրջ:

Pashinyan, Siebert exchange thoughts on the activities of the EU observation mission in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Michael Siebert, the Managing Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE of the European External Action Service, and the delegation led by him, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Assessing the Armenian-EU partnership as effective, the Prime Minister highlighted the EU's support for the rfeform implementation process in our country and noted that the Armenian government is committed to continuing democratic reforms. The Prime Minister of Armenia expressed satisfaction in connection with the holding of the meeting of the European Political Community in Prague on October 6 of this year, and in that context recalled the quadrilateral meeting between himself, the President of Azerbaijan, the President of France and the President of the European Council within the framework of the summit.
Michael Siebert noted that, according to the EU's assessment, democracy in Armenia is recording progress, as evidenced by reforms in various fields, the vigourous activity of civil society, and the EU will continue to support our country in this process. The high-ranking EU official thanked the Armenian Prime Minister for his high assessment of the European Political Community Summit, noting that the idea of making it continuous is under consideration.
Issues related to Armenia-EU partnership, regional security, Eastern Partnership initiative were discussed at the meeting. The sides exchanged thoughts on the activities of the EU observation mission in Armenia.