Ազգային ժողովն ընդունել է կրթության զարգացման՝ մինչև 2030 թվականի ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է ‹‹Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հարցը զեկուցել է նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ նշելով, որ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը, որից հետո նախարարությունը սերտորեն համագործակցել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ: Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 21-ին կազմակերպվել է ծրագրի հանրային լսում, որն, ըստ նախարար Դումանյանի, արդյունավետ է եղել:
«Պատգամավորների և մեր կողմից ներկայացված առաջարկները համատեղ մանրամասն քննարկվել են, ինչի արդյունքում նախագծում կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ ու լրացումներ: Հանձնաժողովի հետ աշխատանքների արդյունքում, կարծում եմ, ծրագիրը զգալիորեն բարելավվել է:
Կրթությունն այն ոլորտն է, որն ունի բավարար ներուժ՝ դառնալու Հայաստանի մրցակցային առավելություններից մեկը, նպաստելու մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը, օգնելու մեր երիտասարդներին ունենալու բարեկեցիկ և արժանապատիվ կյանք սեփական երկրում»,- ասել է Վահրամ Դումանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» շահառուների կողմից երկար սպասված փաստաթուղթ է և հանդիսանալու է առաջիկա տարիների հիմնական ռազմավարական ուղենիշ՝ ուղղորդելով և համակարգելով ոլորտի հետագա բարեփոխումներն ու զարգացման ծրագրերը:
Հաջորդաբար ընդունվելու է ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի իրագործման գործողությունների և միջոցառումների պլանն ու ժամանակացույցը: Վահրամ Դումանյանի տեղեկացմամբ՝ արդեն իսկ սկսվել են ծրագրից բխող գործողությունների պլանի մշակման աշխատանքները, և այն շուտով կդրվի հանրային քննարկման. «Հուսով եմ՝ այդ փաստաթղթի շուրջ մենք նույնպես հնարավորություն կունենանք համագործակցելու»:
«ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը մշակվել է հետևյալ ռազմավարական ուղղություններով՝ համընդհանուր ներառականություն, սովորողակենտրոն կրթական միջավայրի ստեղծում ՀՀ ամբողջ տարածքում, կրթության արդյունավետության բարձրացում:
Ծրագիրն անդրադառնում է կրթության բոլոր մակարդակներին` նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթություն:
Շեշտադրված կարևոր խնդիրներից է կրթական ծառայությունների և արտադրանքի միջազգայնացումն ու արտահանումը՝ բարելավելով Հայաստանի դիրքը գլոբալ կրթական համակարգում:
«ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» նախատեսում է նաև էականորեն փոխակերպել բարձրագույն կրթական համակարգը, որպեսզի այն լինի միջազգայնորեն մրցունակ: Այս նպատակադրման համար նախատեսվում են հայաստանյան բուհերի միջազգայնացման, կրթության-գիտության փոխգործակցության խթանման միջոցառումներ։ Նախատեսվում է, որ Հայաստանի առնվազն չորս բուհեր մինչև 2030 թ. կընդգրկվեն միջազգային լավագույն 500 համալսարանների ցանկում: Կստեղծվի 100 տոկոս պետական ֆինանսավորման մինչև 8 բուհ` չբացառելով վճարովի ուսուցման հնարավորությունը:
Նախատեսվում է առաջիկա 8 տարվա ընթացքում կտրուկ ավելացնել հայաստանյան բուհերում սովորող ուսանողների թիվը: Բոլոր բուհերի համար կսահմանվեն միջազգայնորեն ընդունելի միասնական լիցենզավորման և հավատարմագրման պահանջներ՝ ըստ ենթակառուցվածքների, ընդհանուր տարածքի, կառավարման համակարգի, ուսանող-դասախոս հարաբերակցության և այլ չափանիշների։ Կներդրվեն որակի ապահովման միասնական գործիքներ: Նախատեսվում են հավասար մրցակցային դաշտի ստեղծում, բարձրագույն կրթության բոլոր մակարդակներում օտար լեզվով դասավանդման հնարավորությունների ընդլայնում, ինչպես հայերեն, այնպես էլ օտար լեզվով դասավանդվող կրթական ծրագրերի որակի բարելավում:
Նախադպրոցական կրթության առաջնային խնդիրը, ըստ նոր ռազմավարության, 3-5 տարեկան երեխաների առնվազն 95 տոկոսը ընդգրկվածության ապահովումն է նախադպրոցական ծրագրերում. նախքան դպրոց ընդունվելն առնվազն մեկ տարի երեխան պետք է հաճախի մանկապարտեզ:
Այսպիսով, փաստաթղթի կարևոր հայեցակարգային դրույթներն առնչվում են հասանելի և մատչելի ուսումնական հաստատությունների ապահովմանը, դպրոց ընդունվող բոլոր երեխաների՝ առնվազն մեկ տարի նախադպրոցական ծրագրերում ընդգրկվածությանը, բոլոր խոշորացված համայնքներում մսուրային ծառայությունների գործարկմանը, դպրոցների պատշաճ կահավորմանը և արդիական սարքավորումներով հագեցմանը, շենքային պայմանների ու ենթակառուցվածքների բարելավմանը, թվային, բնագիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի և այլ լաբորատորիաների, գրադարանների նորարարական ոճով կահավորմանը:
Ծրագիրը մշակվել է ընդգրկուն, մասնակցային փուլերով՝ անցնելով հանրային քննարկումների տևական փուլ, ներառելով ոլորտի շահառուներին, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներին:

Национальное собрание РА приняло программу развития образования до 2030 года
На пленарном заседании НС во втором чтении и в полном объеме был принят Закон Республики Армения «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Армения до 2030 года».
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта программу представил министр Ваграм Думанян. Он отметил, что 5 октября текущего года Национальное собрание приняло в первом чтении этот закон. По инициативе комиссии НС по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорту 21 октября были организованы общественные слушания по проекту, которые, по словам министра Думаняна, прошли весьма эффективно.
«Представленные депутатами и нами предложения были детально обсуждены, в результате чего в проект были внесены соответствующие изменения и дополнения. В результате работы с комиссией, я думаю, программа значительно улучшилась.
Образование - это та сфера, которая обладает достаточным потенциалом, чтобы стать одним из конкурентных преимуществ Армении, внести свой вклад в преодоление вызовов, стоящих перед нашей страной, помочь нашей молодежи вести благополучную и достойную жизнь в своей стране», - сказал Ваграм Думанян.
Министр подчеркнул, что программа развития образования до 2030 года является долгожданным документом и станет главным стратегическим ориентиром на ближайшие годы, направляя и координируя дальнейшие реформы и программы развития отрасли.
Впоследствии будет принят план и график мероприятий по реализации программы. По словам Ваграма Думаняна, работа по разработке плана действий, вытекающего из программы, уже начата, и вскоре он будет вынесен на общественное обсуждение.
Закон «Об утверждении государственной программы развития образования РА до 2030 года» был разработан по следующим стратегическим направлениям: всеобщее включение, создание личностно-ориентированной образовательной среды на всей территории РА, повышение эффективности образования.
Программа охватывает все уровни образования, от дошкольного до высшего образования.
Интернационализация и экспорт образовательных услуг и продуктов, улучшение позиций Армении в мировой системе образования, является одним из ее важных вопросов.
В Государственной программе развития образования РА до 2030 года также планируется существенно преобразовать систему высшего образования, чтобы сделать ее конкурентоспособной на международном уровне. С этой целью запланированы меры по содействию интернационализации армянских вузов и взаимодействию образования и науки. Планируется, что к 2030 году не менее четырех вузов Армении войдет в список 500 лучших международных университетов. Будет действовать до 8 вузов со 100-процентным государственным финансированием, не исключая возможности и платного обучения.
В ближайшие 8 лет планируется резко увеличить количество студентов, обучающихся в вузах Армении. Для всех университетов будут установлены приемлемые на международном уровне единые требования к лицензированию и аккредитации в соответствии с инфраструктурой, общим пространством, системой управления, соотношением студентов и преподавателей и другими критериями. Будут внедрены единые инструменты обеспечения качества. Планируется создание равного конкурентного поля, расширение возможностей преподавания иностранных языков на всех уровнях высшего образования, повышение качества образовательных программ, преподаваемых как на армянском, так и на иностранных языках.
Первоочередной задачей дошкольного образования, согласно новой стратегии, является обеспечение охвата дошкольными программами не менее 95 % детей в возрасте 3-5 лет. Ребенок должен посещать детский сад не менее одного года до поступления в школу.
Таким образом, важные концептуальные положения документа связаны с обеспечением доступности образовательных учреждений, включением всех детей, поступающих в школу, в дошкольные программы не менее одного года, открытием яслей во всех укрупненных населенных пунктах, надлежащим оснащением школ современным оборудованием, цифровым обеспечением научных, технологических, инженерных, математических и других лабораторий и библиотек.
Программа была разработана в рамках инклюзивных этапов, прошла длительный этап общественных обсуждений, включая бенефициаров сферы, а также международных партнеров.