ՀՀ ԱԳ նախարարն անհրաժեշտ է համարել ՄԱԿ-ի առավել ակտիվ ներգրավվածությունը Բաքվի ագրեսիայի հարուցած խնդիրների լուծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիային՝վերջինիս պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի համակարգի և մասնագիտացված գործակալությունների հետ շարունակական համագործակցությանը, Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Նշվում է, որ 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև սեպտեմբերի 13-14 ՀՀ ինքիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար և այլ բնույթի խնդիրների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի և մասնագիտացված գործակալությունների առավել ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ իրենց մանդատին համապատասխան առկա մարտահրավերներն արձանագրելու և հասցեագրելու նպատակով:

Глава МИД Армении принял временно исполняющего обязанности постоянного координатора ООН в Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 ноября принял временно исполняющего обязанности постоянного координатора ООН в Армении Лилу Питерс Яхья.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся продолжительного сотрудничества с системой ООН и специализированными агентствами, эффективной реализации Целей устойчивого развития.
В контексте гуманитарных и других проблем, возникших вследствие 44-дневной войны, а также азербайджанской агрессии 13-14 сентября в отношении суверенной территории РА, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость более активного вовлечения ООН и специализированных агентств с целью выявления и решения существующих вызовов в соответствии с их мандатом.