ՀՀ ԱԳ նախարարն անհրաժեշտ է համարել ՄԱԿ-ի առավել ակտիվ ներգրավվածությունը Բաքվի ագրեսիայի հարուցած խնդիրների լուծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիային՝վերջինիս պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի համակարգի և մասնագիտացված գործակալությունների հետ շարունակական համագործակցությանը, Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Նշվում է, որ 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև սեպտեմբերի 13-14 ՀՀ ինքիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար և այլ բնույթի խնդիրների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի և մասնագիտացված գործակալությունների առավել ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ իրենց մանդատին համապատասխան առկա մարտահրավերներն արձանագրելու և հասցեագրելու նպատակով:

Armenian FM considers it necessary to have more active UN involvement in solving problems caused by Baku’s aggression
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. On November 14, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received Lila Pieters Yahia, the ActingResident Coordinator of the United Nations in Armenia on the occasion of the end of her tenure, ARMENPRESS was informed from the MFA Armenia.
During the meeting, issues on the continuous cooperation with the UN system and specialized agencies, and the effective implementation of the Sustainable Development Goals were discussed.
In the context of the humanitarian and other issues that emerged as a result of the 44-day war and Azerbaijani aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13-14, Ararat Mirzoyan emphasized the need for more active involvement of the UN and specialized agencies in order to record and address the existing challenges in accordance with their mandate.