ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի հետ հանդիպմանը կարևորել է միջազգային աջակցությամբ Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ երախտիքի խոսքեր հղելով ծանր մարտահրավերներին դիմակայող Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ Ֆրանսիայի դրսեւորած բացառիկ համերաշխության ու սատարման համար: Նա գոհունակությամբ է ընդգծել ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային Ֆրանսիայի՝ պետական ամենաբարձր մակարդակով հասցեական արձագանքն ու իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ կարեւոր հանձնառությունը:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել նաեւ դարավոր բարեկամության վրա խարսխված հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների կարեւոր ոլորտներից մեկը հանդիսացող միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նա առանձնահատուկ արժեւորել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի, ֆրանսիացի խորհրդարանականների ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ անվտանգության սպառնալիքների մասին միջազգային հանրությանն ահազանգելու եւ ի պաշտպանություն Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի՝ միջազգային գործուն քայլեր ձեռնարկելու հարցում:
Անդրադարձ է կատարվել սեպտեմբերյան ադրբեջանական ագրեսիային, դրա աշխարհաքաղաքական եւ հումանիտար հետեւանքներին, Ադրբեջանի իշխանությունների ծավալապաշտական եւ ագրեսիվ քաղաքականությանը, բանակցային գործընթացին: Փոխադարձաբար կարեւորվել է տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային միջնորդական դերակատարությունը, ներառյալ՝ Ֆրանսիայի նախագահի առաջնորդությամբ իրականացող ԵՄ միջնորդական ջանքերը եւ ՀՀ սահմանային իրավիճակի գնահատման նպատակով ԵՄ դիտորդական կարողությունների առաքելության գործունեությունը:
Տարածաշրջանում անվտանգության միջավայրի վերականգնման եւ կայուն խաղաղության հաստատման տեսանկյունից Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է միջազգային աջակցությամբ Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդումը՝ որպես ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչվածինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական նկրտումները զսպելու իրական երաշխիք:
Հանդիպման ավարտին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեն վերահաստատել է Ազգային ժողովի եւ ամբողջ Ֆրանսիայի համերաշխությունը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի անունից Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:

Armenian Vice Speaker of Parliament meets with French National Assembly President in Paris
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. On November 9, Vice Speaker of Parliament of Armenia Hakob Arshakyan met with President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet in Paris, the Armenian Parliament’s press service said.
The Vice Speaker of the Armenian Parliament thanked his colleague for the warm reception, expressing his gratitude to her for the unique solidarity and support shown by France towards Armenia and the Armenian people facing difficult challenges. He underlined with satisfaction the important commitment of France in addressed response and peaceful solution of the situation to the military aggression of Azerbaijan against the internationally recognized sovereign territory of the Republic of Armenia at the state highest level.
Hakob Arshakyan highly appreciated the inter-parliamentary cooperation being one of the important spheres of the Armenian-French privileged relations anchored on centuries-old friendship. In that context he especially evaluated the active engagement of the National Assembly of France, the French parliamentarians in undertaking international practical steps alarming the international community on the security threats against Armenia and the Armenian people and for the defense of Armenia and the Armenian people.
A reference was made to the Azerbaijani aggression in September, its geopolitical and humanitarian aftermath, the expansionist and aggressive policy of the Azerbaijani authorities and the negotiation process. The sides mutually highlighted the international mediatory role in the establishment of the lasting peace in the region, including the EU mediatory efforts made by the leadership of the President of France and the activity of the EU Observation Capacity Mission for the assessment of the border situation of the Republic of Armenia.
In terms of the restoration of the security environment in the region and the establishment of stable peace, Hakob Arshakyan emphasized the strengthening of the defense capacities of Armenia with the international support as a real guarantee for curbing the Azerbaijani ambitions against the internationally recognized sovereign territory of the Republic of Armenia.
At the end of the meeting the President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet reaffirmed the solidarity of the National Assembly and the whole France with Armenia and the Armenian people.
Hakob Arshakyan invited the President of the National Assembly of France on an official visit on behalf of the Speaker of Parliament Alen Simonyan.