Շոյգուն համաձայնել է ռուսական զորքը Խերսոնից դուրս բերելու՝ Սերգեյ Սուրովիկինի առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն համաձայնել է Խերսոնի մարզը Դնեպր գետի ձախ ափից պաշտպանելու՝ Ուկրաինայում իրականացվող ՌԴ հատուկ գործողության հրամանատար Սերգեյ Սուրովիկինի առաջարկին։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալության հրապարակումից:
«Համակողմանի գնահատելով իրադրությունը՝ առաջարկվում է պաշտպանությունն իրականացնել Դնեպր գետի ձախ ափից։ Հասկանում եմ, որ հեշտ որոշում չէ, բայց միևնույն ժամանակ, մենք պահպանում ենք ամենակարևորը՝ մեր զինծառայողների կյանքն ու զորախմբերի անվտանգությունը։ Բացի այդ, կազատվեն միջոցներ և ուժեր, որոնք կարող են ակտիվ գործողությունների մասնակցել այլ ուղղություններով»,-զեկուցել է Սուրովիկինը, որից հետո Շոյգուն տվել է իր համաձայնությունը:
«Շարունակեք զորքերի դուրսբերումը և ձեռնարկեք բոլոր միջոցները՝ ապահովելու անձնակազմի, զենքի և տեխնիկայի անվտանգ տեղափոխումը Դնեպր գետով»,-հանձնարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:

YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The Minister of Defense of the Russian Federation, Sergei Shoigu, agreed to protect the Kherson region from the left bank of the Dnieper River, as suggested by Sergey Surovikin, the commander of the Russian special operation in Ukraine, ARMENPRESS was informed from TASS.
"Comprehensively assessing the situation, it is recommended to carry out the defense from the left bank of the Dnieper River. I understand that it is not an easy decision, but at the same time, we protect the most important thing: the lives of our servicemen and the safety of our troops. In addition, resources and forces will be freed that can take part in active operations in other directions," Surovikin reported, after which Shoigu gave his consent.
"Go on with the withdrawal of troops and take all measures to ensure the safe transportation of personnel, weapons and equipment across the Dnieper River," instructed the Russian Defense Minister.