Կարողացանք ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, որ նվիրվածության շնորհիվ հնարավոր է ունենալ փառահեղ հաղթանակներ. Գագիկ Վանոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանի կարծիքով սպորտային մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում Արթուր Դավթյանի նվաճած ոսկե մեդալը նվիրված աշխատանքի արդյունք է:
«Գաղտնիք չէ, որ վերջին տարիներին մարմնամարզությունը շարունակաբար լավ արդյունքներ է գրանցում: Եվ այդ ամենը ի պատիվ մեր մարզիչների` Հակոբ Սերոբյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև մեր տղաների, որոնք ջանք ու եռանդ չեն խնայում: Մենք կարողացանք ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, որ աշխատասիրության, նվիրվածության շնորհիվ հնարավոր է ունենալ այսպիսի փառահեղ հաղթանակներ»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Վանոյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով` նոր մարզադահլիճ ունենալու աշխատանքները շարունակաբար կատարվում են. նախաձեռնությունը պետության և քաղաքապետարանի կողմից առկա է:
«Առավել քան վստահ եմ՝ 2-3 տարվա ընթացքում ունենալու ենք միջազգային բոլոր ստանդարտներին համապատասխան սպորտային մարմնամարզության դահլիճ: Չկա օդում կախված հարց: Մարզադահլիճը կլինի, ասում եմ՝ որպես ֆեդերացիայի նախագահ»,-ասաց նա:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Դավթյանը անգլիական Լիվերպուլ քաղաքում կայացած սպորտային մարմնամարզության աշխարհի առաջնության հենացատկի վարժության եզրափակիչում գրավեց առաջին տեղը` դառնալով աշխարհի չեմպիոն: Դավթյանն անկախ Հայաստանի առաջին աշխարհի չեմպիոնն է մարմնամարզությունից: Այս առաջնությունում աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր դարձավ նաև Հարություն Մերդինյանն, ով երկրորդ անգամ է դառնում աշխարհի երրորդ մրցանակակիր:

Gymnast Artur Davtyan’s victory in World Championships is a result of dedicated work – Gymnastics Federation chief
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. President of the Gymnastics Federation of Armenia Gagik Vanoyan says the gold medal which gymnast Artur Davtyan won in the World Gymnastics Championships is a result of a dedicated work.
“It’s not a secret that in recent years gymnastics is constantly registering good results. And all these thanks to our coaches led by Hakob Serobyan, as well as thanks to our boys who are not sparing any effort and energy. We managed to show to the whole world that hard working, dedication can lead to such glorious victories”, he said.
The President of the Federation said the works to have a new sports hall continue, there is that initiative by the government and the city hall.
“I am more than confident that we will have a gymnastics hall meeting all the international standards in 2-3 years”, he said.
Armenia’s Artur Davtyan became the latest gymnast to write his name into a nation's history books at the 2022 World Artistic Gymnastics Championships with a stunning gold in the men's vault. The Olympic bronze medallist recorded two 15-plus scores to average at 15.050 and relegate reigning champion Carlos Yulo into the silver medal spot and become Armenia's first world gymnastics champion.