Ոչ թե սահմանային միջադեպ, այլ լայնամասշտաբ ներխուժում. ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ՌԴ գործընկերոջը ներկայացրել է Բաքվի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 10-րդ հանդիպման ընթացքում հանդիպել է ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը․ ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիան, դրա հետևանքները և ընդգծել, որ այն ոչ թե սահմանային միջադեպ էր, այլ լայնամասշտաբ ներխուժում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:
Ըստ աղբյուրի՝ ՌԴ ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ կողմերը նաև անրադարձել են երկու ԱԽ գրասենյակների միջև արդյունավետ համագործակցության հեռանկարին:

Not a border incident, but a large-scale invasion. Armen Grigoryan presents Baku’s aggression to the Russian counterpart
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. In the sidelines of the 10th meeting of the Secretaries of the Security Councils of the CIS member states, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, met with Nikolai Patrushev, the Secretary of the Security Council of the Russian Federation.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Security Council of Armenia, the interlocutors discussed the security situation in the region. The Secretary of the Security Council of Armenia presented the large-scale aggression undertaken by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia on September 13, its consequences and emphasized that it was not a border incident, but a large-scale invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Secretary of the Security Council of the Russian Federation emphasized the need to achieve peace in the region.
The parties also discussed the prospect of effective cooperation between the Security Councils of the two countries.