Ոչ թե սահմանային միջադեպ, այլ լայնամասշտաբ ներխուժում. ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ՌԴ գործընկերոջը ներկայացրել է Բաքվի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 10-րդ հանդիպման ընթացքում հանդիպել է ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը․ ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիան, դրա հետևանքները և ընդգծել, որ այն ոչ թե սահմանային միջադեպ էր, այլ լայնամասշտաբ ներխուժում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:
Ըստ աղբյուրի՝ ՌԴ ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ կողմերը նաև անրադարձել են երկու ԱԽ գրասենյակների միջև արդյունավետ համագործակցության հեռանկարին:

Состоялась встреча секретарей Советов безопасности Армении и РФ
На полях 10-го заседания секретарей советов безопасности государств-участников СНГ секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян встретился с секретарем Совета безопасности Российской Федерации Николаем Патрушевым.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата Совета безопасности Армении, собеседники обсудили ситуацию с безопасностью в регионе.
Секретарь Совета безопасности Армении представил крупномасштабную агрессию, предпринятую Азербайджаном против суверенной территории Армении 13 сентября, ее последствия и подчеркнул, что это был не пограничный инцидент, а широкомасштабное вторжение на суверенную территорию Республики Армения.
Секретарь Совета Российской Федерации подчеркнул необходимость достижения мира в регионе.
Стороны также коснулись перспективы эффективного сотрудничества между аппарата Советов безопасности двух государств.