Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի 130 քկմ տարածք. ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի 130 քկմ տարածք, եթե հաշվարկը կատարվում է հակառակորդի առաջնագծից մինչև Հայաստանի տարածքի խորքերը:
«Եթե հաշվարկը կատարվում է հակառակորդի առաջնագծից մինչև մեր տարածքի խորքերը, որտեղ հակառակորդը հաջողության է հասել, ապա կազմում է 130 քկմ և մի փոքր ավել: Եթե հաշվում ենք մեր առաջնագծից խորությամբ, ապա այդ թիվը ավելի քիչ է կազմում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ասրյանը:
ԳՇ պետը նշեց, որ կախված հաշվարկման մեթոդաբանությունից ՝ օկուպացված տարածքի չափերը կարող են փոխվել, սակայն Պաշտպանության նախարարության հաշվարկները ցույց են տալիս օկուպացված տարածքի հենց այդպիսի չափերը։

Азербайджан оккупировал 130  кв.км территории Армении: начальник ГШ ВС Армении
Азербайджан оккупировал 130 квадратных километров территории Армении, если вести подсчет от передовой линии противника вглубь территории Армении.
«Если вести расчет от передовой линии противника вглубь нашей территории, где противник достиг успеха, то это 130 квадратных километров, может, чуть больше. Если считать с нашей передовой линии фронта вглубь, то это число меньше», - как сообщает Арменпресс, сказал Генерального штаба Вооруженных сил Армении Эдвард Асрян.
Начальник Генштаба отметил, что в зависимости от методики расчета размеры оккупированной территории могут меняться, но расчеты минобороны показывают именно такие размеры оккупированной территории.