Փաշինյանը Պուտինի հետ հանդիպմանը հույս է հայտնել, որ եռակողմ հնարավոր հայտարարությունը կվկայակոչի ԼՂ հարցով ՌԴ նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, իր խոսքում ՌԴ նախագահը նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ինչպես Ղազախստանում ենք պայմանավորվել, այսօր հանդիպում ենք Սոչիում: Սոչին որպես հանդիպման վայր նույնպես ընտրվել էր Ձեր և նախագահ Ալիևի կողմից: Մենք նման ֆորմատով այստեղ ոչ մեկ անգամ ենք հանդիպել: Ներողություն եմ խնդրում աշնանային եղանակի համար, սակայն ոչինչ անել չես կարող: Գլխավորը դա չէ, գլխավորը, որպեսզի կա հանդիպման, խոսելու հնարավորություն:
Գործնականում մենք արդեն սկսել ենք այդ քննարկումը, երբ հանդիպեցինք Աստանայում, որպեսզի նման լուրջ և ձգձգված հարցի, նման խնդրով զբաղվենք: Դրա համար էլ իրականացնում ենք Ձեր նախաձեռնությունը:
Բոլորովին վերջերս Ձեր նախաձեռնությամբ հեռավար կերպով անցկացվեց ՀԱՊԿ պետությունների առաջնորդների նիստը: Մենք տեսնում ենք մեր գործընկերների մոտեցումները, ինչ տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ղարաբաղի շուրջ: Այդ հակամարտությունը ձգձգվում է արդեն տասնամյակներ, դրա համար էլ պետք է ինչ-որ ժամանակ այն ավարտել, համաձայն եմ դրա հետ: Գիտեմ, որ Դուք ունեք քաղաքական կամք դրա համար, և մենք ամեն կերպ աջակցում ենք: Մենք Ձեզ հետ պետք է, իհարկե, հիմա, այնուհետև եռակողմ ձևաչափով գտնենք առանցքային պահերը, որոնք թույլ կտան մեզ առաջ շարժվել:
Ես թույլ կտամ ինձ հիշել, թե ինչպես հասանք զինված հակամարտության դադարեցման պայմանավորվածությանը: Եվ այն ժամանակ էլ մենք բոլորս ելնում էինք նրանից, որ ամենագլխավորը` խաղաղություն հաստատելն ու զարգացման համար պայմաններ ապահովելն է, այդ թվում` Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, նոր երթուղիների ստեղծումը, բոլոր հարցերը, որոնք կապված են տնտեսության զարգացման, սոցիալական ոլորտի հետ, վերջնարդյունքում դա այն է, ինչի համար մենք աշխատում ենք: Այդ ամենը ծրագրվում է մարդկանց շահերից ելնելով: Դրա համար մենք պետք է այսօր խոսենք այդ բոլոր հարցերի շուրջ, և հույս ունեմ, որ առաջ կշարժվենք:
Մենք մշտապես ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, դաշնակիցը, ինչպես ասացի ՀԱՊԿ առաջնորդների հետ հանդիպմանը` հեռավոր ժամանակներից մինչ օրս: Դրա համար սա մեզ համար, ամեն դեպքում, յուրահատուկ իրավիճակ է: Հույս ունեմ, որ մենք այսօր կկարողանանք առաջ քայլեր կատարել կարգավորման ուղղությամբ: Ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալություն հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի:
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հրավերի և այսօրվա եռակողմ հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Իհարկե, մեր հարաբերությունների օրակարգը ծավալուն է, բայց Ձեր թույլտվությամբ, բացման խոսքում ես կկենտրոնանամ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների վրա։
Անցյալ շաբաթ «Վալդայ» բանավեճային ակումբում Դուք բարձրացրեցիք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրի հարցը՝ ընդգծելով այս գործընթացի որոշ կարևոր պարամետրեր՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հետ՝ պնդելով, որ կաջակցեք այն սկզբունքների ընտրությանը, որոնց օգտին կարտահայտվի հայկական կողմը։
Ձեր մասնակցությամբ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վերջին փակ նիստի ընթացքում ես խոսել եմ այս մասին։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մեզ համար ընդունելի են ռուսական կողմի՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնական սկզբունքներն ու պարամետրերը» նախագծով առաջարկված մոտեցումները։
Հուսով եմ, որ Դուք կաջակցեք այսօրվա եռակողմ հանդիպման արդյունքներով հնարավոր հայտարարության տեքստում այս փաստաթղթին հղվելու առաջարկը։ Հայաստանն առաջարկել է, սակայն մինչ այժմ մենք չունենք հաստատում, որ ռուսական կողմը սատարում է այս առաջարկին։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ դա որևէ կերպ չի հակասում պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Պրահայում այս տարվա հոկտեմբերի 6-ին։ Ի դեպ, պրահյան բանակցությունների ընթացքում ես ուղղորդվել եմ Ձեր, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հրապարակային հայտարարություններով։
Մեզ համար շատ կարևոր է ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման հարցը Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց, ուր նրանք ներխուժել են այս տարվա մարտին։ Հակառակ ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների՝ ադրբեջանական զորքերը դեռ դուրս չեն եկել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց։ Հույս ունեմ, որ այսօրվա քննարկումների արդյունքում այս հարցը կլուծվի:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացին, ապա նախքան սահմանազատման աշխատանքների սկիզբը՝ մենք բազմիցս ընդգծել ենք, որ դրան պետք է նախորդի ադրբեջանա-հայկական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու մեխանիզմների ստեղծումը։ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այն էր, որ սահմանազատման հանձնաժողովի ձևավորումն ու աշխատանքը ինքնին կդառնա սահմանների անվտանգության մեխանիզմ։
Անկեղծ ասած, այն ժամանակ մենք չէինք կիսում այս դիրքորոշումը, բայց ի վերջո որոշեցինք հիմնվել մեր ռազմավարական դաշնակցի, այսինքն՝ Ռուսաստանի մեկնաբանության վրա։ Չնայած դրան, այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նոր ագրեսիա նախաձեռնեց Հայաստանի դեմ և օկուպացրեց մեր երկրի նոր տարածքներ։ Մեզ համար շատ կարևոր է Ռուսաստանի Դաշնության հստակ դիրքորոշումն այս հարցում, ըստ որի` անհրաժեշտ է ադրբեջանական զորքերը դուրս բերել ելման դիրքեր 2021 թ-ի մայիսի 11-ի դրությամբ:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, ապա Դուք գիտեք, որ Հայաստանը շատ շահագրգռված է դրանում։ Եվ մենք պատրաստ ենք ցանկացած պահի կոնկրետ որոշումներ ընդունել՝ հիմնվելով 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի և 2021 թ.-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության վրա։ Այս համատեքստում մենք հիմնվում ենք նաև Ձեր՝ 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի «Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության պահպանմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հրամանագրի 3-րդ կետի և 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի Ձեր հեռուստաուղերձի վրա, որոնցում արտացոլված են մեր պայմանավորվածությունները։
Իսկ հարցի էությունը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անցնող հաղորդակցությունները պետք է լինեն Հայաստանի Հանրապետության լիակատար վերահսկողության ներքո և գործարկվեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան։ Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայույթյան սահմանային ծառայությունը պետք է վերահսկողություն իրականացնի վերոնշյալ պայմանավորվածությունների կատարման նկատմամբ։
ցանկանում եմ ընդգծել Ադրբեջանում պահվող բոլոր Հայաստանի քաղաքացիների ազատ արձակման և հայրենադարձության հարցի կարևորությունը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք տասնյակ անգամներ քննարկել ենք այս հարցը, և հակառակ 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ հարցը մինչ օրս չի լուծվել։
Շնորհակալ եմ: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության համար գործադրած ջանքերի համար»։

At the meeting with Putin, Pashinyan expects clear position of Russia on Azerbaijani aggression
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. The meeting of the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Russian Federation Vladimir Putin took place in Sochi, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
In his speech, the President of the Russian Federation stated: "Dear Nikol Vovayevich, as we agreed in Kazakhstan, our meeting is taking place today in Sochi. Sochi was also chosen as the meeting place by you and President Aliyev. This is not the first time we meet here in such format. Sorry for the rainy weather, but there's nothing you can do about it. That’s not the important thing, the important thing is that there is an opportunity to meet and talk.
In fact, we started that discussion when we met in Astana to deal with such a serious and protracted issue. That is why we are implementing your initiative.
Most recently, on your initiative, a meeting of the Heads of State of the CSTO member states was held via video conference. We see the approaches of our partners, the developments on the Armenian-Azerbaijani border and around Karabakh. That conflict has been dragging on for decades, that's why it should be finished at some point, I agree with that. I know that you have the political will for it, and we support it in every way. We should, of course, find the key elements with you now and then in a trilateral format that will allow us to move forward.
I would like to recall how we reached the agreement on the cessation of the armed conflict. Back then, we all assumed that the most important thing is to establish peace and provide conditions for development, including for the development of Armenia's economy, the unblocking of transport infrastructure, the creation of new routes, all issues related to the development of the economy and the social sphere: after all, that's what we work for. All these are planned based on the interest of people. That's why we need to talk about all these issues today, and I hope we will move forward.
We always have in mind the fact that Armenia is our strategic partner, ally, as I said at the meeting with the leaders of the CSTO, from ancient times until today. That's why this is a unique situation for us. I hope that today we will be able to take steps towards settlement. I'm glad to see you."
Prime Minister Nikol Pashinyan – “Thank you dear Vladimir Vladimirovich,
First of all, let me thank you for the invitation and for organizing today's trilateral meeting. Of course, the agenda of our relations is extensive, but with your permission, in the opening speech I will focus on regional security issues.
Last week at the Valdai Discussion Club, you raised the issue of a possible peace treaty between Armenia and Azerbaijan, highlighting some important elements of this process related to Nagorno-Karabakh, claiming that you will support the choice of principles that the Armenian side will express in favor of.
I spoke about this during the last closed session of the CSTO Collective Security Council, in which you also participated. I would like to emphasize once again that in terms of Nagorno Karabakh issue, the approaches proposed by the Russian side in the draft project "The main principles and elements of establishment of interstate relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia" are acceptable for us.
I hope that you will support the proposal to make reference to this document in the text of a possible statement based on the results of today's trilateral meeting. Armenia has made the proposal, but so far we have no confirmation that the Russian side supports this proposal. I would like to emphasize that this in no way contradicts the agreements reached in Prague on October 6 of this year. By the way, during the Prague negotiations, I was guided by your public statements, including those regarding Nagorno Karabakh.
Dear Vladimir Vladimirovich,
The issue of the withdrawal of Azerbaijani troops from the zone of responsibility of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh, where they invaded in March of this year, is very important for us. Contrary to agreements at the highest level, Azerbaijani troops have not yet left the area of responsibility of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh. I hope that this issue will be resolved as a result of today's discussions.
As for the process of delimitation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, we have repeatedly emphasized that it must be preceded by the creation of mechanisms to increase the level of stability and security on the Azerbaijani-Armenian border. Russia's position was that the formation and work of the border delimitation commission would itself become a border security mechanism.
To be honest, at that time we did not share this position, but in the end we decided to rely on the interpretation of our strategic ally, that is, Russia. Despite this, on September 13 of this year, Azerbaijan initiated a new aggression against Armenia and occupied new territories of our country. The clear position of the Russian Federation on this issue is very important for us, according to which it is necessary to withdraw the Azerbaijani troops to the initial positions as of May 11, 2021.
As for unblocking regional communications, you know that Armenia is very interested in it. And we are ready to take concrete decisions at any time, based on point 9 of the trilateral statement of November 9, 2020 and the trilateral statement of January 11, 2021. In this context, we also rely on paragraph 3 of your decree of November 9, 2020 "On measures aimed at maintaining peace in Nagorno-Karabakh" and your TV speech of November 9, 2020, which reflect our agreements.
And the essence of the issue is as follows. Communications passing through the territory of the Republic of Armenia must be under the full control of the Republic of Armenia and operated in accordance with the legislation of the Republic of Armenia. The Border Service of the Federal Security Service of Russia should supervise the implementation of the above agreements.
I would like to emphasize the importance of the release and repatriation of all Armenian citizens held in Azerbaijan. Despite the fact that we have discussed this issue dozens of times, and contrary to the trilateral statement of November 9, 2020, the issue has not been resolved so far.
Thank you: I would like to thank you once again for your efforts for peace, stability and security in the South Caucasus."