Մեր նվիրական ցանկությունն է, որ Հայաստան-Սուրբ Աթոռ եղբայրական ուղին շարունակի հարատևել. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանտա Մարիա Մաջորե պապական տաճարում Սուրբ Աթոռի Պետական քարտուղար (վարչապետ) Պիետրո Պառոլինի նախագահությամբ հոկտեմբերի 25-ին անցկացվել է «Խաղաղություն Հայաստանին» Սուրբ պատարագը, որը նվիրված էր Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արարողությանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է․
«Ձերդ Վսեմություն ԿարդինալՊառոլին,
Խորապես զգացված ենք Սուրբ պատարագը նախագահելու, Երևանի ու Վատիկանի եղբայրական հարաբերությունների 30-ամյակը մեզ հետ միասին նշելու Ձեր որոշման համար։ Շնորհակալ եմ այս կարևոր իրադարձության կապակցությամբ Ձեր ոգեշնչող խոսքերի և մեզ ուղղված մաղթանքների համար։
Ձերդ Երանելիություն,
Հոգևոր հայրեր և քույրեր,
Շնորհակալ ենք այստեղ ներկա գտնվելու համար՝ միասին աղոթելու Մարիամ Աստվածածնի վեհաշուք սրբապատկերի առջև՝ Հայաստանում խաղաղության համար։
Չնայած հակամարտություններին և հատկապես վերջերս հարևան երկրի կողմից ուժի դատապարտելի կիրառման հետևանքով առաջացած բազմաթիվ մարտահրավերներին և աղետներին՝ մեր երկիրը երբեք չի կորցրել մարդասիրության և համերաշխության բարձրագույն նպատակների հանդեպ իր հավատը:
Հայ ժողովուրդն ու կառավարությունը մեծապես գնահատում են մեր հարաբերություններն ամրապնդելուն ուղղված Նորին Սրբության օրհնությունը, ինչպես նաև 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո, և հայ ժողովրդի դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիային հաջորդած շրջանում Ֆրանցիսկոս Պապի՝ խաղաղության կոչերը և համերաշխության ուղերձները։
Գրեթե երեք տասնամյակ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական կապերի պատմությունն առանձնանում են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ, որը մշտապես զարգանում և խորանում է փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ։ Այս ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ կարևոր միջոցառումներ, որոնք ի ցույց են դնում դարերից եկող փոխգործակցության և ներկայիս միջպետական հարաբերությունների մակարդակը։
Ի թիվս այլոց, 2015թ․ ապրիլին Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից մատցուված՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը նշանավորող Սուրբ պատարագը, որին ականատես է եղել ողջ աշխարհը, ինչպես նաև 2016թ․ հունիսին Սրբազան քահանայապետի` Հայաստան կատարած պատմական այցի տպավորությունները հավերժ կմնան մեր հիշողություններում և սրտերում։ Մենք շատ հպարտ ենք, որ հայ ժողովրդի զավակ և միջնադարյան մտքի հանճար Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի» կոչում ստացած 36 մեծագույն մտածողներից մեկն է, ում Ֆրանցիսկոս Պապը նաև անվանել է խաղաղության վարդապետ:
Եվ ահա, կարդինալ, պետական քարտուղարի նախագահությամբ այսօրվա արարողությունը քրիստոնեությունը 301թ․-ին որպես պետական կրոն ընդունած երկրի՝ Հայաստանի հետ Սուրբ Աթոռի ամուր բարեկամության ևս մեկ վառ դրսևորում է։
Նշեմ նաև, որ Հայ առաքելական և Կաթոլիկ եկեղեցիների փոխգործակցության դարավոր պատմությունն արժեքավոր խթան է մեր ներկայիս միջպետական կապերի զարգացման համար։ Մենք բարձր ենք գնահատում միջեկեղեցական շարունակական երկխոսությունը, և ես ուրախ եմՏանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարք Ռաֆայէլ Պետրոս Մինասեանի, հայ առաքելական ու կաթոլիկ եկեղեցիների ներկայացուցիչների, Մխիթարյան հայերերի և Անարատ հղության հայ քույրերիներկայությամբ։ Երախտապարտ ենք Ձեր աջակցության և նվիրական ջանքերի համար։
Ձերդ Վսեմություն,
Տիկնայք և Պարոնայք,
Այս կարևոր տարին հիանալի հնարավորություն է ընձեռում նշելու մեր ձեռքբերումներն ու վկայակոչելու մեր ընդհանուր արժեքները: Մեր նվիրական ցանկությունն է, որ Հայաստան-Սուրբ Աթոռ եղբայրական ուղին և համապարփակ երկխոսությունը՝ խարսխված փոխադարձ հարգանքի և վստահության ոգու վրա շարունակի հարատևել և մեզ բոլորիս աջակցի՝ կառուցելու արդարության և խաղաղության աշխարհ։

Armenia “never lost its belief in the ideals of humanity and solidarity” – FM at Papal Basilica of Santa Maria Maggiore
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. On October 25, the Holy Mass for Peace to Armenia, dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Holy See, was held in the Papal Basilica of Santa Maria Maggiore presided by Pietro Parolin, Secretary of State of the Holy See, the foreign ministry of Armenia said in a press release.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan delivered remarks at the ceremony, in which he particularly said:
“Your Eminence Cardinal Parolin,
We are deeply touched by your decision to preside over this Holy Mass and celebrate with us the 30th anniversary of the fraternal relations between Yerevan and the Vatican. I am grateful for your inspirational words and prayerful wishes on this joyful occasion.
Your Beatitude, Excellencies,
Reverend Fathers andSisters,
Thank you for gracing us with your presence to pray together in front of the magnificent icon of theVirgin Mary for Peace in Armenia.
My country has never lost its belief in the ideals of humanity and solidarity, even despite facingmany challenges and calamitiestriggered by conflicts and particularly the recent deplorable use of force by the neighbouring country.
The Armenian people and Government greatly appreciate the Holy Father's blessings for strengthening our relations, as well as messages and calls of Pope Francis for peace and gestures of solidarity extended to us during and after the 44-day war in 2020 and the aftermath of recent acts of aggression against my nation.
Almost for three decades, the history of diplomatic ties between Armenia and the Holy See has been characterized by high-level political dialogue, constantly developed and deepened by mutual efforts. We have had many occasions of milestone events which demonstrate our centuries-old interactions and current interstate relations.
The divine liturgy performed by Pope Francis and witnessed by the entire world in April 2015, marking the Centennial of the Armenian Genocide and impressions of the historical visit of His Holiness Pope Francis to Armenia in June 2016, will remain in our memories and hearts forever. We are very proud of the fact that Saint Gregory of Narek, a son of the Armenian people and a genius of Medieval thought, joined the 36 greatest thinkers who received the title of "Doctor of the Universal Church" to whom Pope Francis also called a doctor of peace - a great Christian message of peace.
And today's celebration presided over by the Secretary of State, is yet another vivid manifestation of a solid friendship of the Holy See with Armenia - the first nation to embrace Christianity as a state religion in 301 AD.
Let me also mention that the centuries-old history of interactions between the Armenian Apostolic and Roman Catholic Churches is a valuable engine for developing our modern interstate ties. We commend thecontinuing interchurch dialogue, and I am happy to acknowledge among us today the presence ofHis Beatitude RaphaëlPetros XXI,Catholicos-Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics, the representatives of the Armenian Apostolic and Catholic Churches, Mkhitarist Fathers and theArmenian SistersofImmaculate Conception. We are grateful for your support and dedicated efforts.
Your Eminence,
This milestone year offers an excellent opportunity to celebrate our achievements and shared values. We praise the Lord that the Armenia-Holy See brotherly journey and comprehensive dialogue aimed at exchanging our sacred treasures in a spirit of esteem, mutual respect, and reciprocal trust continues and further supports all of us in building a world of justice and peace.