Հայաստանն ու Իրանը համագործակցության ճանապարհային քարտեզ կսահմանեն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Իրանի արտգործնախարարին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի պարոն նախարար,
Ողջունում եմ բոլորիդ Հայաստանի Հանրապետությունում։
Նախ ուզում եմ և՛ ձեզ, և՛ մեզ շնորհավորել Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացման առիթով և ուրախ եմ նաև, որ այսպիսի պայմաններում իրականացվեց հյուպատոսության բացումը: Կարծում եմ` այդ քայլը փոխադարձաբար արտահայտում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մտադրությունները հարաբերությունների զարգացման առումով։
Իհարկե, երկկողմ հարաբերությունների մեր օրակարգը շատ հագեցած է, բայց կարծում եմ նաև, որ մենք այդ օրակարգը պետք է ավելի երկարաժամկետ պլանավորման տրամաբանության մեջ դնենք։ Հասկանալիորեն հիմա շատ ենք կենտրոնացած և ստիպված ենք, ցավոք, ամենօրյա օպերատիվ խնդիրների լուծման վրա կենտրոնանալ, բայց, մյուս կողմից, համոզված եմ, որ այդ խնդիրների նկատմամբ մեր վերաբերմունքն ավելի պրակտիկ կլինի, եթե ամեն ինչին նայենք երկարաժամկետ կտրվածքով։ Ուրախ եմ, որ նախագահ Ռայիսիի հետ մեր խոսակցությունը կարծես ավելի ու ավելի հենց այսպիսի տրամաբանություն է ստանում։ Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ»:
Իրանի արտգործնախարարն իր խոսքում ասել է.
«Հանուն Աստծո, շատ շնորհակալ եմ։ Դուք շատ կարևոր հանգամանքների մասին նշեցիք։ Ձեր և պարոն Ռայիսիի հանդիպումը Նյու Յորքում իր մեջ պարունակում էր շատ կարևոր հարցեր, ինչպես նաև համաձայնեցումներ։ Թույլ տվեք փոխանցել իմ երկրի նախագահի ջերմ ողջույնները Ձեզ։ Պարոն Ռայիսին ինձ խնդրել է Ձեզ փոխանցել և ևս մեկ անգամ ընդգծել իր հրավերը Թեհրան այցելելու համար։
Մեծարգո պարոն Փաշինյան,
Մենք կարևորում ենք մեր հարևան պետությունների հետ հարաբերությունները` հատկապես Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Այսօր ես և իմ գործընկերները Հայաստան ենք այցելել, որպեսզի պարոն Արարատ Միրզոյանի հետ երկարաժամկետ կտրվածքով երկու երկրների համար սահմանենք մեր ճանապարհային քարտեզը»:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տնտեսական համագործակցությանը: Երկուստեք կարևորվել է առևտրաշրջանառության ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացումը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների և անվտանգային միջավայրի շուրջ: Վարչապետը կարևորել է իրանական կողմի հստակ գնահատականները և ստեղծված իրավիճակում երկկողմ սերտ գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today received the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir Abdollahian and the delegation led by him, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Welcoming the Foreign Minister of Iran, Nikol Pashinyan noted.
"Dear Mr. Minister,
I welcome you all in the Republic of Armenia.
First of all, I want to congratulate both you and us on the occasion of the opening of the Consulate General of Iran in Kapan, and I am also happy that the opening of the consulate was carried out under such conditions. I think that this step expresses the mutual intentions of the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia in terms of developing relations.
Of course, our agenda of bilateral relations is very full, but I also think that we should place that agenda in the logic of longer-term planning. It is clear that now we are very focused and unfortunately, we have to focus on solving daily operational problems, but on the other hand, I am sure that our attitude towards these problems will be more practical if we have a long term view on everything. I am glad that our dialogue with President Raisi seems to be taking on this kind of logic more and more. I welcome you once again."
The Foreign Minister of Iran said:
"For God's sake, thank you very much. You pointed out very important issues. The meeting between you and Mr. Raisi in New York contained many important issues as well as agreements. Let me convey to you the warm greetings of the President of my country. Mr. Raisi asked me to convey to you and underline once again his invitation to visit Tehran.
Honorable Mr. Pashinyan,
We value relations with our neighboring states, especially with the Republic of Armenia. Today, my colleagues and I visited Armenia to define our long-term road map for both countries with Mr. Ararat Mirzoyan”.
The interlocutors discussed issues related to the agenda of bilateral relations, referred to economic cooperation. Both sides emphasized the full realization of the existing potential in the field of trade.
The sides exchanged views on regional developments and the security environment. The Prime Minister emphasized the clear assessments of the Iranian side and the close bilateral cooperation in the created situation.
Nikol Pashinyan asked to convey his warm greetings and best wishes to the President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi.