Ցյուրիխում գործարկվել է Շվեյցարիայի առաջին «Թումո» կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների միջազգային կենտրոնների ցանցը համալրվել է ևս մեկով. օրերս իր դռները բացեց Ցյուրիխի «Թումո» կենտրոնը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնից,
«Թումո»-ի և թվային կրթությամբ զբաղվող շվեյցարական Creative Technologies Lab նախագծի հետ համագործակցության արդյունքում բացված կենտրոնը անվճար հիմունքներով կմատուցի «Թումո»-ի կրթական ծրագիրը 8 ուղղությամբ` ռոբոտաշինություն, անիմացիա, խաղերի ստեղծում, ծրագրավորում, երաժշտություն, ֆիլմերի ստեղծում, եռաչափ մոդելավորում և գրաֆիկական դիզայն:
«Ծրագիրը կգործի գերմաներեն, հետագայում նաև ֆրանսերեն և իտալերեն լեզուներով: Սկզբնական շրջանում Ցյուրիխի Թումոն կունենա 700 ուսանող, սակայն շվեյցարացի գործընկերները արդեն իսկ նախատեսում են կենտրոնի ընդլայնումը։ Ծրագիրը կընդլայնվի ոչ միայն Ցյուրիխում, այլև Շվեյցարիայի այլ քաղաքներում. մշակման ընթացքում է երկրում մի քանի Թումո կենտրոններ և տուփեր տեղադրելու նախագիծը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ «Թումո»-ի կրթական ծրագիրը արդեն գործում է Բեռլինում, Փարիզում և Լիոնում, Մոսկվայում, Տիրանայում, Կիևում, նախատեսվում է, որ մոտ ապագայում նոր կենտրոններ են հիմնադրվելու Լոս Անջելեսում, Ֆրանկֆուրտում, Կոիմբրայում և այլ քաղաքներում։

В Цюрихе открылся первый в Швейцарии центр «Тумо»
Сеть международных центров креативных технологий «Тумо» пополнилась еще одним: на днях открыл свои двери центр «Тумо» в Цюрихе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе центра креативных технологий «Тумо», центр, открытый в результате сотрудничества между «Тумо» и проектом Swiss Creative Technologies Lab, занимающимся цифровым образованием, бесплатно предоставит образовательную программу «Тумо» по 8 направлениям: робототехника, анимация, создание игр, программирование, музыка, кинопроизводство, 3D моделирование и графический дизайн.
«Программа будет действовать на немецком языке, позже также на французском и итальянском языках. Первоначально в «Тумо» в Цюрихе будет 700 студентов, но швейцарские партнеры уже планируют расширение центра. Программа будет расширяться не только в Цюрихе, но и в других городах Швейцарии: разрабатывается проект по установке нескольких центров и боксов «Тумо» в стране», — говорится в сообщении.
Отмечается, что образовательная программа «Тумо» уже действует в Берлине, Париже и Лионе, Москве, Тиране, Киеве, в ближайшее время планируется открытие новых центров в Лос-Анджелесе, Франкфурте, Коимбре и других городах.