ՀՀ ԱԺ նախագահն ու Արցախի նախագահը կարևորել են միասնական ջանքերով հայկական զույգ պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 14-ին Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արտաքին քաղաքական օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների սկզբունքային դիրքորոշումը Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ ու արդարացի կարգավորման շուրջ՝ ընդգծելով այդ հարցում խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունների լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Իր հերթին Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է վերջին շրջանում միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումների, այդ թվում՝ օրեր առաջ ՌԴ կատարած այցի մանրամասները թեմայի շուրջ:
Հանդիպմանը կարևորվել է միասնական ջանքերով հայկական զույգ պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարումը:

Спикер НС РА и президент Арцаха считают, что вызовы, стоящие перед армянскими государствами можно преодолеть вместе
14 октября в Ереване делегация Республики Арцах во главе с президентом Араиком Арутюняном встретилась с председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата президента Арцаха, на встрече были обсуждены вопросы, касающиеся внешнеполитической повестки.
Араик Арутюнян представил принципиальную позицию властей Республики Арцах по мирному и справедливому урегулированию вопроса Арцаха, подчеркнув необходимость использования в этом вопросе всех возможностей парламентской дипломатии.
В свою очередь Ален Симонян представил подробности недавних встреч с международными партнерами, в том числе и своего визита в Россию, состоявшегося несколько дней назад.
На встрече было подчеркнуто, что вызовы, стоящие перед двумя армянскими государствами можно преодолеть совместными усилиями.