Հայաստանի և Վրաստանի կառավարության աշխատակազմերի ղեկավարները քննարկել են երկու երկրներում ԲԿԳ օրակարգերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար և «Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան» (ԲԿԳ) ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 11-ին Հռոմում մասնակցել է ԲԿԳ «Եվրոպա տարածաշրջանի» բարձր մակարդակի միջոցառմանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը մասնակցել են Արևելյան գործընկերության և Մերձբալթյան երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Սանջեյ Պրադանի հետ հանդիպմանը Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին, ադրբեջանական վերջին ագրեսիային և դրանց ազդեցությանը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների վրա։
Քննարկվել են համագործակցային նոր հնարավորություններ`ԲԿԳ-Հայաստան 2022-2024 թթ. ծրագիրը լավագույնս իրականացնելու և կառավարման համակարգն ավելի մասնակցային դարձնելու ուղղությամբ։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Ս. Պրադանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության ամրապնդման և առաջխաղացման ուղղություններով։
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է ԲԿԳ դերը Հայաստանում թափանցիկության և հաշվետվողականության մակարդակի բարձրացման հարցում:
Միջոցառման շրջանակներում հանդիպել են նաև Արայիկ Հարությունյանը և Վրաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Ռեվազ Ջավելիձեն։
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրներում ԲԿԳ օրակարգերը, դրանց ընթացիկ իրականացումը և թե ինչպե՞ս կարող են երկու կառավարություններն աջակցել միմյանց ԲԿԳ օրակարգային բարեփոխումներն իրականացնելու հարցում։
Քննարկվել են հանրային կառավարման բարեփոխումների, ռազմավարական ծրագրերի և ոլորտային այլ խնդիրներին ուղղված հարցեր։
Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սերտորեն համագործակցել փորձի փոխանակման և բարեփոխումների օրակարգի շուրջ` փոխադարձ այցերի և նոր համագործակցային մեխանիզմների միջոցով։

Руководители Аппаратов правительства Армении и Грузии обсудили повестки ПОУ обеих стран
Руководитель Аппарата премьер-министра и инициативы «Партнерство открытого управления - Армения» (ПОУ) Араик Арутюнян 11 октября в Риме принял участие в мероприятии высокого уровня «ПОУ - регион Европы». Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра, в мероприятии участвовали высокопоставленные представители Восточного партнерства и стран Балтии.
На встрече с исполнительным директором ПОУ Санджаем Праданом Араик Арутюнян рассказал о недавней агрессии Азербайджана, о вызовах безопасности в регионе и их влиянии на проводимые в Армении реформы.
Были обсуждены новые возможности сотрудничества для наилучшей реализации программы ПОУ в 2022-2024 гг. и повышения участия в системе управления.
Исполнительный директор ПОУ Санджай Прадан высоко оценил усилия Армении по укреплению и продвижению демократии.
Араик Арутюнян подчеркнул роль ПОУ в повышении уровня прозрачности и подотчетности в Армении.
В рамках мероприятия также состоялась встреча Араика Арутюняна и руководителя Аппарата правительства Грузии Реваза Джавалидзе.
На встрече обсуждались повестки ПОУ двух стран, их реализация и то, как правительства обеих стран могут содействовать друг друга в реализации реформ повестки ПОУ.
Были обсуждены и вопросы, связанные с реформами государственного управления, стратегические планы и другие отраслевые вопросы.
Стороны договорились сотрудничать в вопросах обмена опытом и повестки реформ посредством взаимных визитов и новых механизмов сотрудничества.