Երևանում բացվող «Մաթիկո» մաթեմատիկայի ամերիկյան դպրոցն անվճար կլինի վիրավոր և զոհված զինվորների ընտանիքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կբացվի Նյու Յորքում հիմնադրված 2-12 րդ դասարանի աշակերտների համար խորացված մաթեմատիկայի «Մաթիկո» դպրոցի մասնաճյուղը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն անվճար կլինի վիրավոր և զոհված հայ զինվորների ընտանիքների անդամների համար: Նրանք հնարավորություն կունենան մասնակցելու անգլերենի լիարժեք դասընթացների, կգործի Սինգապուրի մաթեմատիկայի խորացված դպրոցական ծրագիրը, Մաթեմատիկայի ազգային և միջազգային օլիմպիադայի դասընթացներ կանցկացվեն:
«Մաթիկո»-ն գործում է Միացյալ Նահանգներում՝ 2012 թվականից: Դպրոցում ուսուցումն իրականացվում է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, ինչը թույլ է տալիս պատրաստել ուսանողների, որոնք կարող են դիմել միջազգային լավագույն համալսարաններ: «Մաթիկո»-ն աշակերտներին պատրաստում է այնպիսի միջազգային օլիմպիադաների և մրցաշարերի, ինչպիսիք են մաթեմատիկայի ամերիկյան և Հարվարդի MIT մաթեմատիկայի մրցաշարերը:
«Տարրական և միջին դասարանների աշակերտներին դպրոցն առաջարկում է Space Panda Math, Math Kangaroo, MOEMS, Mathcounts և շատ այլ մրցաշարերի մասնակցություն»,- Ասաց «Մաթիկո» դպրոցի հիմնադիր Սամվել Սահակյանը:
Դասերն անցկացվելու են անգլերեն` ԱՄՆ կրթության և գիտության նախարարության կողմից մշակված կրթական ծրագրերով: Դասընթացներն օգնում են երեխաներին գնահատել սեփական գիտելիքները, բացահայտել սխալները, ստանալ մնայուն գիտելիքներ և հմտություններ ամբողջ կյանքի համար՝ անկախ իրենց մասնագիտությունից:
«Ուրիշ բան է, որ ուսանողն անգլերեն է սովորում, մեկ այլ բան է, որ անգլերենով սովորում են ինչ-որ առարկա: Երբ ուրիշ լեզվով առարկա է դասավանդվում, ուսանողը սկսում է մտածել անգլերեն: Գրականությունը և նյութերը անգլերեն են, միայն կարդալ ու հասկանալը քիչ է երեխան պետք է կարողանա մտածել այդ լեզվով, որպեսզի կարողանա իր ցանկացած ոլորտում կայանալ»,- ասաց հիմնադիրը:
Հոկտեմբերի 8-ին և 10-ին դպրոցը կհայտարարի բաց դռների օր: Կրթական ծրագիրն անցկացվելու է հիմնական ուսուցմանը զուգահեռ ու չի խանգարելու հանրակրթական դպրոցի ուսուցման ծրագրին:

В Ереване открывается американская школа математики «Матико»
В Ереване открывается филиал нью-Йоркской школы «Матико» для учащихся 2-12 классов с углубленным изучением математики. Как сообщает «Арменпресс», она будет бесплатной для детей из семей раненых и погибших военнослужащих. Дети смогут участвовать в курсах английского языка, математику будут учить по школьной программе Сингапура, будут проводиться национальные и международные курсы и олимпиады по математике.
Школа «Матико» действует в США с 2012 года. Преподавание в школе соответствует международным стандартам, что позволяет учащимся поступать в лучшие международные университеты. Школа подготавливает ребят к международным олимпиадам и соревнованиям, таким как Американский математический турнир и Турнир Гарвард - Массачусетский технологический институт.
«Школа предлагает школьникам младших и средних классов принимать участие в турнирах Space Panda Math, Math Kangaroo, MOEMS, Mathcounts и во многих других», - сказал основатель школы «Матико» Самвел Саакян.
Занятия будут вестись на английском языке по образовательным программам, разработанным Министерством образования и науки США. Они помогут детям оценить свои знания, выявить ошибки и получить знания и навыки на всю жизнь, независимо от профессии.
«Одно дело, когда учащийся изучает английский, другое дело, что когда он учит предмет на английском языке. Когда предмет преподается на другом языке, ученик начинает думать по-английски. Литературы и материалов на английском языке недостаточно, ребенок должен уметь думать на этом языке, чтобы иметь возможность преуспеть в любой сфере», - отметил основатель школы.
8 и 10 октября в школе - дни открытых дверей. Образование будет параллельным с основным образованием, и не помешает общеобразовательной программе.