Երևանում բացվող «Մաթիկո» մաթեմատիկայի ամերիկյան դպրոցն անվճար կլինի վիրավոր և զոհված զինվորների ընտանիքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կբացվի Նյու Յորքում հիմնադրված 2-12 րդ դասարանի աշակերտների համար խորացված մաթեմատիկայի «Մաթիկո» դպրոցի մասնաճյուղը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն անվճար կլինի վիրավոր և զոհված հայ զինվորների ընտանիքների անդամների համար: Նրանք հնարավորություն կունենան մասնակցելու անգլերենի լիարժեք դասընթացների, կգործի Սինգապուրի մաթեմատիկայի խորացված դպրոցական ծրագիրը, Մաթեմատիկայի ազգային և միջազգային օլիմպիադայի դասընթացներ կանցկացվեն:
«Մաթիկո»-ն գործում է Միացյալ Նահանգներում՝ 2012 թվականից: Դպրոցում ուսուցումն իրականացվում է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, ինչը թույլ է տալիս պատրաստել ուսանողների, որոնք կարող են դիմել միջազգային լավագույն համալսարաններ: «Մաթիկո»-ն աշակերտներին պատրաստում է այնպիսի միջազգային օլիմպիադաների և մրցաշարերի, ինչպիսիք են մաթեմատիկայի ամերիկյան և Հարվարդի MIT մաթեմատիկայի մրցաշարերը:
«Տարրական և միջին դասարանների աշակերտներին դպրոցն առաջարկում է Space Panda Math, Math Kangaroo, MOEMS, Mathcounts և շատ այլ մրցաշարերի մասնակցություն»,- Ասաց «Մաթիկո» դպրոցի հիմնադիր Սամվել Սահակյանը:
Դասերն անցկացվելու են անգլերեն` ԱՄՆ կրթության և գիտության նախարարության կողմից մշակված կրթական ծրագրերով: Դասընթացներն օգնում են երեխաներին գնահատել սեփական գիտելիքները, բացահայտել սխալները, ստանալ մնայուն գիտելիքներ և հմտություններ ամբողջ կյանքի համար՝ անկախ իրենց մասնագիտությունից:
«Ուրիշ բան է, որ ուսանողն անգլերեն է սովորում, մեկ այլ բան է, որ անգլերենով սովորում են ինչ-որ առարկա: Երբ ուրիշ լեզվով առարկա է դասավանդվում, ուսանողը սկսում է մտածել անգլերեն: Գրականությունը և նյութերը անգլերեն են, միայն կարդալ ու հասկանալը քիչ է երեխան պետք է կարողանա մտածել այդ լեզվով, որպեսզի կարողանա իր ցանկացած ոլորտում կայանալ»,- ասաց հիմնադիրը:
Հոկտեմբերի 8-ին և 10-ին դպրոցը կհայտարարի բաց դռների օր: Կրթական ծրագիրն անցկացվելու է հիմնական ուսուցմանը զուգահեռ ու չի խանգարելու հանրակրթական դպրոցի ուսուցման ծրագրին:

New York-based Advanced Math School Mathico in Yerevan offers free classes to children of fallen or wounded troops
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The New York-based Mathico Advanced Math School will soon open in Yerevan, Armenia.
The classes will be in English, with the U.S. Department of Education-approved programs.
As homage to veterans, the school has announced that classes for family members of fallen or wounded Armenian troops will be free of charge, “in remembrance of those who fell to preserve the light of freedom.”
Mathico has been operating in the United States since 2012 and prepares students to apply to the country’s Top Universities and provides systematic math education, including advanced topics for motivated and talented children.
Mathico also prepares students for International Math Olympiads and Competitions, such as American Math Competitions for grades 8-12; The Harvard – MIT Mathematics Tournaments, and younger students for Space Panda Math, Math Kangaroo, MOEMS, Mathcounts, and many others.
“It’s one thing when the student is learning English, but it’s an entirely different thing when they study some other subject in English. When a subject is being taught in English language, the students start to think in English. The literature and materials are in English, reading and understanding it is not enough, the child must be able to think in that language in order to be able to succeed in whatever direction they chose,” says Samvel Sahakyan, the founder of Mathico schools.