Կա տեսակետ Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան երկխոսության միջազգային մեխանիզմ ստեղծելու մասին. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի կողմից հայկական կողմին են փոխանցվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի տարրերը՝ հիմնված նախապես փոխանցված հինգ սկզբունքների վրա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Միրզոյանը այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Կիրակոսյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ ժնևյան հանդիպումից հետո ադրբեջանական կողմը հաղորդագրություն էր տարածել, որ հայկական կողմին են փոխանցվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի տարրերը՝ հիմնված նախապես փոխանցված հինգ սկզբունքների վրա: Պատգամավորը Միրզոյանին խնդրեց ներկայացնել, թե որո՞նք են այդ տարերը և ընդհանուր առմամբ այս ուղղությամբ կա՞ որևէ զարգացում:
«Իրավացի եք, այդպիսի հայտարարություն եղել է և իսկապես մեզ փոխանցվել են այդպիսի փաստաթուղթ: Գիտեք, Ադրբեջանի մարտի կեսերին փոխանցած այդ հինգ հայտնի սկզբունքները հրապարակվել են, ըստ էության, և մեր հանրությունը, և միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է այդ սկզբունքներին, և մենք ֆիքսել ենք հրապարակավ, որ մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այս անգամ Ադրբեջանի փոխանցած առաջարկները, ըստ էության, կառուցված են այդ սկզբունքների վրա: Անշուշտ, կան բաներ, որոնք վերլուծում ենք և դեռ կարձագանքենք: Բաներ կլինեն, որոնք կրկին մեր համար ընդունելի կլինեն, բաներ կլինեն, որոնք ընդունելի չեն լինի: Կլինեն մեր կողմից առաջարկներ, որոնք մենք կառաջարկենք ներգրավել: Այսինքն, նորմալ բանակցային գործընթաց կշարունակվի»,- պատասխանեց Միրզոյանը:
Լիլիթ Կիրակոսյանը նաև հիշեցրեց, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից տարածված հայտարարության մեջ նշվում է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման մասին: Պատգամավորը խնդրեց մանրամասնել այդ մեխանիզմները և արդյոք Ադրբեջանն այս հարցում դիրքորոշում ունի, թե ոչ:
«Կրկին հղում պետք է անեմ այդ հինգ կետերի հետ կապված պատմությանը: Եթե հիշում եք, մենք այն ժամանակ ասացինք, որ հինգ կետերում անընդունելի ոչինչ չկա, բայց դրանք չեն արտացոլում ամբողջական օրակարգը: Եվ կիսվեցինք մեր պատկերացումներով, և պատկերացումների հիմնական մասը վերաբերվում էր Լեռնային Ղարաբաղին և այժմ էլ բանակցությունների մաս է նաև այս հարցի հասցեագրումը: Հիմա կա տեսակետ Բաքու-Ստեփանակերտ կամ Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան երկխոսության միջազգային մեխանիզմ ստեղծելու մասին: Այս մասով քննարկումներ են ընթանում: Անշուշտ, մենք ունենք մի դիրքորոշում, Ադրբեջանը մեկ այլ: Երբ կհանգենք ինչ-որ փոխադարձ ընդունելի դիրքորոշման, տեսակետի կամ մեխանիզմի, անպայման կտեղեկացնենք»,- եզրափակեց Միրզոյանը:

Есть предложение о создании международного механизма диалога Степанакерт-Баку: глава МИД
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян сообщил, что Азербайджан передал армянской стороне элементы мирного договора между Арменией и Азербайджаном, основанные на ранее переданных пяти принципах. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос депутата Лилит Киракосян.
Депутат напомнила, что после женевской встречи министров иностранных дел азербайджанская сторона распространила сообщение о том, что основанные на ранее переданных пяти принципов элементы мирного договора между Арменией и Азербайджаном переданы армянской стороне. Депутат попросила Мирзояна представить, что это за элементы и есть ли вообще развитие в этом направлении.
«Вы правы, такое заявление было и действительно такой документ нам передали. Вы знаете, те пять общеизвестных принципов, которые Азербайджан передал в середине марта, они опубликованы, и наше общество, и международное сообщество хорошо осведомлены об этих принципах, и мы публично заявили, что для нас нет ничего неприемлемого. На этот раз предложения, переданные Азербайджаном, фактически построены на этих принципах. Конечно, есть вещи, которые мы анализируем, и мы еще ответим. Что-то снова будет для нас приемлемо, а что-то неприемлемо. Будут представлены наши предложения. Т.е. продолжится нормальный переговорный процесс», - ответил Мирзоян.
Лилит Киракосян также напомнила, что в распространенном МИД Армении заявлении говорится о создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку. Депутат попросила детализировать эти механизмы и уточнить, есть ли у Азербайджана позиция по этому вопросу.
«Я должен снова обратиться к истории, связанной с этими пятью пунктами. Если вы помните, мы тогда говорили, что в пяти пунктах нет ничего неприемлемого, но они не отражали всей повестки дня. И мы поделились своими взглядами, и основная часть мнений была связана с Нагорным Карабахом, и теперь решение этого вопроса также является частью переговоров. Сейчас есть точка зрения о создании механизма международного диалога Баку-Степанакерт или Нагорный Карабах-Азербайджан. По этому поводу ведутся обсуждения. Конечно, у нас одна позиция, у Азербайджана иная. Когда мы придем к какой-то взаимоприемлемой позиции, точке зрения или механизму, мы обязательно проинформируем», - заключил Мирзоян.