ՀՀ գլխավոր դատախազը ՌԴ դեսպանի հետ հանդիպմանը խոսել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, դեսպանը շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցությունը կամրապնդվի և շարունակական բնույթ կկրի:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին և խնդրել իր բարեմաղթանքները փոխանցել ռուս գործընկերոջը՝ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին՝ ընդգծելով, որ պատրաստակամ է առավելագույն ջանք ներդնել երկու երկրների կառույցների միջև ստեղծված գործընկերային և վստահելի հարաբերությունները որակապես նոր հարթություն տեղափոխելու համար:
Նախքան համագործակցությանը վերաբերող հարցերին անդրադառնալը՝ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժի անհապաղ դուրսբերման, հայ ռազմագերիների վերադարձի և հրադադարի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը։
Գլխավոր դատախազը խոսել է նաև Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների՝ հայ ռազմագերիների սպանությունների, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման դեպքերի մասին և շեշտել այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններ կատարած անձանց և կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Կոպիրկինը նշել է, որ Ռուսաստանը գործադրում է բոլոր ջանքերը բարձրացված հարցերը լուծելու համար՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության ապահովումը Ռուսաստանի Դաշնության առաջնահերթություններից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են իրավական փոխօգնությանը:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Prosecutor-General of Armenia Anna Vardapetyan held a meeting with Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin.
The Ambassador congratulated Vardapetyan on assuming office and expressed conviction that the cooperation between the Armenian and Russian general prosecutions will be strengthened, the general prosecution said in a press release.
Vardapetyan asked the Ambassador to relay greetings to her Russian counterpart, Prosecutor General Igor Krasnov and emphasized that she is ready to make maximum efforts to raise the reliable and collegial relations to a new qualitative level.
Before addressing issues pertaining to cooperation, Prosecutor General Anna Vardapetyan briefed the Russian Ambassador on the aftermath of the large-scale Azerbaijani aggression against sovereign territory of Armenia on September 13, emphasizing the necessity for immediately withdrawing the Azerbaijani troops from sovereign Armenian territory, repatriation of Armenian prisoners of war and unconditional preservation of the ceasefire.
The Prosecutor-General also spoke about the war crimes committed by the Azerbaijani military: the killings of Armenian prisoners of war, the torture of Armenian servicemembers, including women troops, and emphasized the need to bring to justice the perpetrators and organizers of war crimes committed both in the past and during this period.
Ambassador Kopyrkin said Russia is putting every effort to solve the voiced issues, and added that ensuring Armenia’s security is one of the priorities of Russia.