«Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից». շուրջ 20 օդապարիկներ 5 օր կգունավորեն Հայաստանի երկինքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 20 օդապարիկներ հոկտեմբերի 13-ից 17-ը գույներով կլցնեն Երևանի և Գառնիի երկինքը. այդ օրերին Հայաստանում կանցկացվի «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» օդագնացության միջազգային փառատոնը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Skayball»ընկերությանտնօրենՆաիրիԲարսեղյանն ընդգծեց, որ փառատոնը, մասնավորապես, հնարավորություն կտա բացահայտելու Երևանի և Գառնիի իրական գեղեցկությունը երկնքից, քանի որ թռիչքներն իրականացվելու են հենց Գառնիում և Երևանում։
Նա ընդգծեց , որ «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» միջազգային փառատոնը կազմակերպել է «Skayball»ընկերությունը՝ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ:
«Փառատոնին կմասնակցեն շուրջ 20 օդապարիկներ ՀՀ-ից և արտերկրից՝ Բրազիլիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Ղազախստան, Լեհաստան, Ռուսաստան։ Վերջին ժամանակներում Հայաստանում, կարծես թե, փառատոնների պակաս չի զգացվում։ Դե իսկ մենք չէինք կարող հետ մնալ այդ տենդենցից ու նմանը չունեցող, ֆանտաստիկ միջազգային փառատոն չկազմակերպել»,-ասաց Նաիրին:
Նա նշեց, որ նախատեսվում է փառատոնն անցկացնել 2 փուլերով՝ ցուցադրական և մարզական։ Ցուցադրական փուլը ենթադրում է օդապարիկների ազատ թռիչքներ Գառնիի և Երևանի օդային տարածքում։ Մարզական փուլի ժամանակ յուրաքանչյուր օդապարիկի անձնակազմ պետք է իրականացնի պահանջվող առաջադրանքը, որի արդյունքում կընտրվեն հաղթողներ։
«Մենք հետամուտ ենք Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրության և ճանաչելիության բարձրացմանն ուղղված մեր նպատակին: Ի սկզբանե, երբ փառատոնը 2017 թվականին առաջին անգամ կազմակերպեցինք, որոշվեց, որ այն պետք է լինի ամենամյա, քանի որ արձագանքը և ազգաբնակչության կողմից, և՛միջազգային հարթություններում բավականին մեծ էր: Սակայն վերջին հինգ տարիների ընթացքում անընդհատ որևէ միջադեպ խանգարում էր, և գաղափարը չկարողացանք կյանքի կոչել: Այս տարի որոշեցինք, որ անկախ ամեն ինչից պետք է փորձենք իրականացնել ու այն դարձնել ամենամյա, որպեսզի և՛ զբոսաշրջիկները, և՛ մեր ազգաբնակչությունը հստակ իմանան, որ ամեն տարի հոկտեմբեր ամսին Հայաստանում տեղի է ունենալու նման փառատոն»,-ասաց Նաիրի Բարսեղյանը:
Ըստ նրա՝ փառատոնը նպատակ ունի տեղացիների և միջազգային հանրության համար բացահայտել Հայաստանի արկածային տուրիզմի հնարավորությունները։

“Discover Armenia from the Sky”: Around 20 air balloons to color Armenia’s sky for 5 days this October
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Around 20 air balloons will fill the skies of Yerevan and Garni with colors from October 13 to 17 as “Discover Armenia from the Sky” international balloon festival will kick off.
Speaking to ARMENPRESS, Skyball director Nairi Barseghyan said that the flights will allow to discover the real beauties of Yerevan and Garni from the sky.
He informed that the festival has been organized by his company Skyball with the support of the Tourism Committee of Armenia.
“Around 20 air balloons from Armenia and abroad, such as Brazil, Bulgaria, Germany, Kazakhstan, Poland and Russia, will participate in the festival. It seems, Armenia does not lack festivals in recent periods”, he said.
Nairi Barseghyan said the festival is expected to be held in two phases: demonstrative and sports. During the demonstrative phase the air balloons will operate free fights in the airspace of Yerevan and Garni. In the next stage, the crew of every air balloon must fulfill a task, and winners will be selected based on it.
“We are consistent with our goal to raise interest and awareness on Armenia. From the very beginning when the festival was held for the first time in 2017, we decided that it should take place annually as the reaction both by the local people and in international platforms was very big. However, in the past five years some incidents were obstructing to hold the festival and we didn’t do it. But this year we decided that regardless of everything we should try to implement it and make it an annual festival so that both tourists and our people will clearly now that Armenia will host this kind of a festival every October”, he said.
Nairi Barseghyan added that the festival aims at revealing Armenia’s adventure tourism opportunities for the locals and the international community.