«Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից». շուրջ 20 օդապարիկներ 5 օր կգունավորեն Հայաստանի երկինքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 20 օդապարիկներ հոկտեմբերի 13-ից 17-ը գույներով կլցնեն Երևանի և Գառնիի երկինքը. այդ օրերին Հայաստանում կանցկացվի «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» օդագնացության միջազգային փառատոնը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Skayball»ընկերությանտնօրենՆաիրիԲարսեղյանն ընդգծեց, որ փառատոնը, մասնավորապես, հնարավորություն կտա բացահայտելու Երևանի և Գառնիի իրական գեղեցկությունը երկնքից, քանի որ թռիչքներն իրականացվելու են հենց Գառնիում և Երևանում։
Նա ընդգծեց , որ «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» միջազգային փառատոնը կազմակերպել է «Skayball»ընկերությունը՝ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ:
«Փառատոնին կմասնակցեն շուրջ 20 օդապարիկներ ՀՀ-ից և արտերկրից՝ Բրազիլիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Ղազախստան, Լեհաստան, Ռուսաստան։ Վերջին ժամանակներում Հայաստանում, կարծես թե, փառատոնների պակաս չի զգացվում։ Դե իսկ մենք չէինք կարող հետ մնալ այդ տենդենցից ու նմանը չունեցող, ֆանտաստիկ միջազգային փառատոն չկազմակերպել»,-ասաց Նաիրին:
Նա նշեց, որ նախատեսվում է փառատոնն անցկացնել 2 փուլերով՝ ցուցադրական և մարզական։ Ցուցադրական փուլը ենթադրում է օդապարիկների ազատ թռիչքներ Գառնիի և Երևանի օդային տարածքում։ Մարզական փուլի ժամանակ յուրաքանչյուր օդապարիկի անձնակազմ պետք է իրականացնի պահանջվող առաջադրանքը, որի արդյունքում կընտրվեն հաղթողներ։
«Մենք հետամուտ ենք Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրության և ճանաչելիության բարձրացմանն ուղղված մեր նպատակին: Ի սկզբանե, երբ փառատոնը 2017 թվականին առաջին անգամ կազմակերպեցինք, որոշվեց, որ այն պետք է լինի ամենամյա, քանի որ արձագանքը և ազգաբնակչության կողմից, և՛միջազգային հարթություններում բավականին մեծ էր: Սակայն վերջին հինգ տարիների ընթացքում անընդհատ որևէ միջադեպ խանգարում էր, և գաղափարը չկարողացանք կյանքի կոչել: Այս տարի որոշեցինք, որ անկախ ամեն ինչից պետք է փորձենք իրականացնել ու այն դարձնել ամենամյա, որպեսզի և՛ զբոսաշրջիկները, և՛ մեր ազգաբնակչությունը հստակ իմանան, որ ամեն տարի հոկտեմբեր ամսին Հայաստանում տեղի է ունենալու նման փառատոն»,-ասաց Նաիրի Բարսեղյանը:
Ըստ նրա՝ փառատոնը նպատակ ունի տեղացիների և միջազգային հանրության համար բացահայտել Հայաստանի արկածային տուրիզմի հնարավորությունները։

«Открывай Армению с небес»: почти 20 воздушных шаров в течение 5 дней раскрасят небо над Арменией
Около 20 воздушных шаров с 13 по 17 октября раскрасят небо над Ереваном и Гарни. В эти дни в Армении пройдет международный авиационный фестиваль «Открывай Армению с небес».
В беседе с «Арменпресс» директор компании «Skayball» Наири Барсегян подчеркнул, что фестиваль воздушных шаров даст возможность открыть с неба настоящую красоту Еревана и Гарни, так как полеты будут осуществляться над Гарни и Ереваном.
Он сообщил, что международный фестиваль «Открывай Армению с небес» был организован компанией «Skayball» при содействии Комитета по туризму РА.
«В фестивале примут участие около 20 воздушных шаров из Армении и зарубежных стран: Бразилии, Болгарии, Германии, Казахстана, Польши, России. В последнее время в Армении, похоже, нет недостатка в фестивалях. Что ж, мы не могли остаться в стороне от этой тенденции и не организовать уникальный, фантастический международный фестиваль», - сказал Наири.
Он отметил, что фестиваль планируется провести в 2 этапа: показательный и спортивный. Показательный этап предполагает свободные полеты воздушных шаров в воздушном пространстве над Гарни и Еревана. В ходе спортивного этапа экипажи воздушных шаров должны выполнить требуемые задания, в результате будут выбраны победители.
«Мы преследуем цель повышения интереса и осведомленности об Армении. С самого начала, когда мы впервые организовали фестиваль в 2017 году, было решено, что он должен быть ежегодным, потому что отзывов как со стороны населения страны, так и из-за рубежа было довольномного. Однако в последних пяти лет что-то постоянно мешало, и мы не смогли реализовать эту идею. В этом году мы решили, что несмотря ни на что, мы должны постараться реализовать ее и сделать ежегодным мероприятием, чтобы и туристы, и наше население точно знали, что каждый год в октябре этот фестиваль будет проходить в Армении», - сказал Наири Барсегян.