Դավիթ Բաբայանն ու Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են Արցախի ներկա իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 25-ին ներկա է գտնվել Բըրբանքի Սուրբ Ղևոնդ Մայր տաճարում մատուցված պատարագին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, նախարարը հանդիպում է ունեցել Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան Արքեպիսկոպոս Դերդերյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են Արցախի ներկա իրավիճակին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային զարգացումներին, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին վերաբերող հարցեր։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է Հայ Առաքելական եկեղեցու կարևորագույն դերակատարությունը պետականաշինության և Սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանման գործում։

Artsakh FM meets with Primate of Western Diocese of Armenian Apostolic Church of North America
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. On September 25, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan participated in the liturgy held in the St. Leon (Ghevontiants) Armenian Cathedral of Burbank, the Foreign Ministry reported.
The Minister had a meeting with Primate of the Western Diocese of the Armenian Apostolic Church of North America, His Eminence Archbishop Hovnan Derderian.
Issues related to the current situation in Artsakh, the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement process, regional developments, and the Homeland-Diaspora relations were discussed during the meeting.
David Babayan stressed the important role of the Armenian Apostolic Church in the state-building process and maintenance of the national identity in the Diaspora.