Արարատ Միրզոյանը Սամանթա Փաուերի հետ հանդիպմանն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման կարևորությունը
Արարատ Միրզոյանը  Սամանթա Փաուերի հետ հանդիպմանն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ նախարարության կայքից, զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրում՝ երկկողմ օրակարգը հարստացնելով նոր բովանդակությամբ: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության նվիրվածությունը ժողովրդավարությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և պատրաստակամությունը՝ շարունակելու բարեփոխումների օրակարգը։
Նախարար Միրզոյանն ու Սամանթա Փաուերն անդրադարձել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, մտքեր փոխանակել համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել են Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված համատեղ աշխատանքը և այս ուղղություններով փոխգործակցության առավել ընդլայնումը և զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին ագրեսիան և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Ադրբեջանի առավելապաշտական և ագրեսիվ վարքագծին հակազդելու համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական դատապարտման դերը և ապագայում հավանական ագրեսիաները կանխարգելելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացման կարևորությունը: Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։

YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. On September 21, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with USAIDAdministratorSamantha Power.
The interlocutors commended the consistent development of the Armenian-U.S. relations based on common democratic values, which enriches the bilateral agenda with a new content. Minister Mirzoyan reiterated the commitment of the Government of Armenia to democracy and the protection of human rights and its readiness to continue the reform agenda.
Minister Mirzoyan and Samantha Power touched upon the projects implemented by USAID in Armenia, and exchanged views on the prospects of implementing new joint programs. The importance of the joint work carried out for the reform agenda of the Government of Armenia, the institutional capacity building in Armenia, as well as the further deepening and expansion of cooperation in these directions was highlighted.
During the meeting, the Foreign Minister briefed upon the recent aggression unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity of the Republic of Armenia and the subsequent situation.
In the context of countering the maximalist and aggressive behavior of Azerbaijan, the role of targeted condemnation of Azerbaijani aggression by the international community as well as the importance of taking efficient steps towards preventing potential aggressions in the future were emphasized. Ararat Mirzoyan also stressed that Armenia will continue to defend its sovereignty and territorial integrity.