Վահրամ Դումանյանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին՝ հորդորելովդատապարտել Ադրբեջանի թշնամական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը պաշտոնական նամակ է հղել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ ներկայացնելով 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա և դրա հետևանքները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նամակում նշվել է, որ ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի թիրախ են դարձել ոչ միայն ռազմական դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Մասնավորապես, Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից տեղահանվել է առնվազն 7600 հոգի։ Տեղահանվածների ճնշող մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ են, որոնց թվում՝ նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նամակի մեջ ընդգծված է նաև, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ընդհատվել է ուսումնական գործընթացը հանրակրթական ու նախադպրոցական հաստատություններում՝ պայմանավորված երեխաների և աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Արդյունքում Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի 172 դպրոցներում սովորող 24873 դպրոցական և 69 մանկապարտեզների 5808 նախադպրոցական տարիքի երեխաներ զրկվել են կրթության և բարեկեցիկ ապագայի իրավունքից: Վտանգված է նաև այդ մարզերում գործող արտադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, քոլեջների և բուհերի գործունեությունը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ սովորողների, ուսուցիչների և հաստատությունների թիրախավորումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և կրթության իրավունքի կոպտագույն խախտումն անընդունելի է ցանկացած պարագայում և պետք է խստորեն դատապարտվի:
Նամակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը դիմել է Օդրի Գազոլին՝ խնդրելով արձագանքել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած ծանր սպառնալիքին և դատապարտել Ադրբեջանի նմանօրինակ թշնամական գործողությունները՝ այդպիսով նպաստելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատի հիմնարար սկզբունքների հետագա խախտումների կանխարգելմանը և կրթության իրավունքի, բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների, ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության իրավունքների ապահովմանը։

Armenian Education Minister applies to UNESCO Director-General requesting to condemn Azerbaijani attacks
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan sent an official letter to UNESCO Director-GeneralAudrey Azoulay, presenting the large-scale military aggression unleashed by Azerbaijan against Armenia’s sovereign territory on September 13, 2022, as well as the consequences of that aggression.
In the letter the minister said that not only the military positions, but also the civilian infrastructure were targeted by the Azerbaijani armed forces. In particular, according to the data collected by the Office of the Human Rights Defender of Armenia, at least 7600 people were evacuated from Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik provinces. Most of the evacuees are women, children and elderly, including also persons with disabilities.
The letter also said that as a result of the Azerbaijani military aggression, the study process in general educational and pre-school facilities has been stopped for security purposes. As a result, 24,873 students studying at 172 schools and 5808 children of 69 pre-schools in Syunik, Gegharkunik and Vayots Dzor provinces were deprived of the right to education and prosperous future. The activity of other educational facilities, colleges and universities in these provinces is also under danger.
The minister said that the targeting of students, teachers and educational facilities, the gross violation of the international humanitarian law and the right to education are unacceptable in all cases and must be strongly condemned.
In his letter Minister Dumanyan asked the UNESCO Director-General to respond to the heavy threat caused as a result of the Azerbaijani military aggression and condemn such hostile actions of Azerbaijan, thus contributing to the prevention of further violations of the fundamental principles of UNESCO mandate and ensuring the protection of the rights of the population who were forcefully displaced, the civilian population and civilian infrastructure during the military operations.
The special report prepared by the Human Rights Defender of Armenia was also attached to the letter.