Վահրամ Դումանյանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին՝ հորդորելովդատապարտել Ադրբեջանի թշնամական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը պաշտոնական նամակ է հղել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ ներկայացնելով 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա և դրա հետևանքները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նամակում նշվել է, որ ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի թիրախ են դարձել ոչ միայն ռազմական դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Մասնավորապես, Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից տեղահանվել է առնվազն 7600 հոգի։ Տեղահանվածների ճնշող մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ են, որոնց թվում՝ նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նամակի մեջ ընդգծված է նաև, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ընդհատվել է ուսումնական գործընթացը հանրակրթական ու նախադպրոցական հաստատություններում՝ պայմանավորված երեխաների և աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Արդյունքում Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի 172 դպրոցներում սովորող 24873 դպրոցական և 69 մանկապարտեզների 5808 նախադպրոցական տարիքի երեխաներ զրկվել են կրթության և բարեկեցիկ ապագայի իրավունքից: Վտանգված է նաև այդ մարզերում գործող արտադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, քոլեջների և բուհերի գործունեությունը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ սովորողների, ուսուցիչների և հաստատությունների թիրախավորումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և կրթության իրավունքի կոպտագույն խախտումն անընդունելի է ցանկացած պարագայում և պետք է խստորեն դատապարտվի:
Նամակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը դիմել է Օդրի Գազոլին՝ խնդրելով արձագանքել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած ծանր սպառնալիքին և դատապարտել Ադրբեջանի նմանօրինակ թշնամական գործողությունները՝ այդպիսով նպաստելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատի հիմնարար սկզբունքների հետագա խախտումների կանխարգելմանը և կրթության իրավունքի, բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների, ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության իրավունքների ապահովմանը։

Министр ОНКС Армении обратился к генеральному директору ЮНЕСКО с призывом осудить враждебные действия Азербайджана
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян направил официальное письмо Генеральному директору Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле, в котором представил широкомасштабную военную агрессию, развязанную Азербайджаном на суверенной территории Республики Армения 13 сентября 2022 года и ее последствия.
Как сообщает «Арменпресс», в письме изложены факты, касающиеся агрессии вооруженных сил Азербайджана, в ходе чего были нанесены удары не только по военным позициям, но и по объектам гражданской инфраструктуры. В частности, по данным, собранным Офисом Защитника прав человека Армении, не менее 7 600 человек были перемещены из областей Гегаркуник, Вайоц Дзор и Сюник. Подавляющее большинство перемещенных лиц составляют женщины, дети и пожилые люди, в том числе и люди с ограниченными возможностями.
В письме также подчеркнуто, что в результате развязанной Азербайджаном военной агрессии учебный процесс в государственных и дошкольных учреждениях был прерван в связи с необходимостью обеспечения безопасности детей и сотрудников. В результате 24 873 школьника и 5 808 дошкольников 69 детских садов, обучающихся в 172 школах Сюникской, Гегаркуникской, Вайоцдзорской областей, лишены права на образование и благополучное будущее. Деятельность внешкольных образовательных учреждений, колледжей и университетов, действующих в этих областях, также находится под угрозой.
Министр образования РА отметил, что нацеливание на учащихся, учителей и учреждения - грубейшее нарушение международного гуманитарного права и права на образование. Это неприемлемо при любых обстоятельствах и должно быть строго осуждено
В письме министр ОНКС РА Ваграм Думанян обратился к Одри Азуле с призывом отреагировать на серьезную угрозу, вызванную азербайджанской военной агрессией, и осудить враждебные действия Азербайджана, тем самым способствуя предотвращению дальнейших нарушений основополагающих принципов ЮНЕСКО - мандата и права на образование, прав вынужденно перемещенных лиц, во время военных действий, обеспечение прав на защиту гражданского населения и гражданских инфраструктур.