Ադրբեջանական ԶՈւ թիրախավորման հետևանքով խախտվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներ. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումները և այս պահին հավաքագրված փաստերի ուսումնասիրությունը վկայում են, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-15-ին Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերում ադրբեջանական զինված ուժերի չտարբերակված թիրախավորմամբ զուգորդված ռազմական գործողությունների և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կիրառվող հարձակման հետևանքով խախտվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային իրավական ակտերով երաշխավորված մի շարք իրավունքներ, այդ թվում՝ կյանքի, անվտանգության և առողջության: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ աշխատակազմից։
Այսպես, Պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած տեղեկությունների համաձայն՝ սեպտեմբերի 15-ի դրությամբ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի, Սյունիքի մարզերի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական գործողություններից տուժած բնակավայրերից տեղահանվել է առնվազն 99 հաշմանդամություն ունեցող անձ: Ադրբեջանական ԶՈւ չտարբերակված թիրախավորման և տարբեր զինատեսակների կիրառման ինտենսիվությամբ պայմանավորված՝ որոշ դեպքերում հաշմանդամություն ունեցող անձինք, առողջական խնդիրներ ունեցող տարեցները, ինչպես նաև նրանց խնամող անձինք գործնականում զրկվել են տեղահանման հնարավորությունից, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Վարդենիս քաղաքի թիրախավորումն ուղղակիորեն վտանգել է Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում բնակվող հոգեսոցիալական և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 450 անձանց կյանքի, անվտանգության և առողջության իրավունքները, ինչպես նաև լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծել վերջիններիս բժշկական, սոցիալական և այլ ծառայությունների մատուցման համար:
Այս կապակցությամբ Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ հարգանքի և նրանց պաշտպանության, այդ թվում՝ տարհանման համար հատուկ միջոցների կիրառման պահանջները սահմանված են Ժնևի երրորդ և չորրորդ կոնվենցիաներով, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայով և միջազգային այլ իրավական ակտերով: Մինչդեռ պետք է հաշվի առնել, որ կենսական պայմանների և ծառայությունների հասանելիության խնդիրները, այդ թվում՝ ջրի, սանիտարահիգիենիկ պայմանների, սննդի, ապաստարանի, առողջապահական ծառայությունների անարգել ապահովման և տրամադրման խոչընդոտները հումանիտար աղետի պատճառ կարող են դառնալ: Այս համատեքստում հաշմանդամություն ունեցող անձինք, իրենց հատուկ կարիքներով և առողջական խնդիրներով պայմանավորված, կրկնակի խոցելի են:
Ուստի, զինված հակամարտությունը, պատերազմը, պատերազմական գործողությունները, ռազմական իրավիճակը կամ ռազմական դրությունը լրացուցիչ մարտահրավերներ են ստեղծում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար՝ առաջացնելով առանձնահատուկ պայմանների ապահովման անհրաժեշտություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկում իրականացնող անկախ մարմին, իր իրավասությունների շրջանակներում հավաքագրված տեղեկությունները և Պաշտպանի դիտարկումները ներկայացնում է նաև միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով կոմիտեին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ կառույցներին:

The rights of persons with disabilities were violated due to Azerbaijani military’s indiscriminate attacks – HRD
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The study of the results of monitoring conducted by the Office of the Human Rights Defender, as well as the collected data as of now, shows that several rights of people with disabilities, including rights to life, security, and health guaranteed by international legal acts have been violated due to military actions combined with indiscriminate targeting and aggression against the Republic of Armenia by in Syunik, Gegharkunik, and Vayots Dzor regions committed by the Azerbaijani armed forces on September 13-14, 2022, the Human Rights Defender’s Office said in a statement.
Based on the data collected by the Office of the Human Rights as of the 15th of September at least 99 people with disabilities have been displaced from the areas of Syunik, Gegharkunik, and VayotsDzor regions affected by the war actions conducted by the Azerbaijani armed forces. Due to the indiscriminate targeting and intensity of the use of various weapons by the Azerbaijani armed forces, in some cases, people with disabilities and the elderly, as well as their caregivers were practically deprived of the opportunity of displacement. This is a serious violation of international humanitarian law.
The targeting of Vardenis city of Gegharkunik province by the Azerbaijani armed forces directly threatened the rights to life, safety, and health of over 450 people with psychosocial and intellectual disabilities living in Vardenis neuropsychological boarding house, as well as created additional obstacles to the provision of medical, social and other services.
In this regard, the Human Rights Defender specifically highlights that the requirements for respect for people with disabilities and their protection, including the use of special measures for evacuation, are defined by the third and fourth Geneva Conventions, the UN Convention on Rights of People with Disabilities and other international legal acts. Meanwhile, it shall be taken into consideration that issues with access to living conditions and services, including obstacles to the unhindered provision and provision of water, sanitation, food, shelter, and health services, can cause a humanitarian disaster. In this context, people with disabilities are doubly vulnerable due to their special needs and health issues. Therefore, armed conflict, war, hostilities, martial law, or martial situations create additional challenges for persons with disabilities requiring additional insurance for special conditions.
The Human Rights Defender, as an independent body monitoring the implementation of the provisions of the UN Convention on the Rights of People with Disabilities, submits the collected information and the Defender's observations to international bodies, including the UN Committee on the Rights of People with Disabilities and other institutions dealing with the protection of the rights of persons with disabilities.