Կրակի ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է. Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությունը բացահայտ անհեթեթություն է. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին սեպտեմբերի 13-ի ժամը 21։00-ի դրությամբ շարունակում է լարված մնալ։ Այդուհանդերձ, թե՛ հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծության, և թե՛ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ ընթացող դիրքային մարտերի կրակի ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը շարունակում է ամբողջ ծավալով կատարել իր առջև դրված մարտական խնդիրները՝ անհրաժեշտ հակազդեցություն ցուցաբերելով հակառակորդին։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, շարունակելով իր բացահայտ կեղծիքի գործելաոճը, փորձելով հիմնավորել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ լայնածավալ ագրեսիան, հայտարարություն է տարածել, թե իբր Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը խախտել են այսօր՝ ժամը 09։00-ից սկսած հրադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածությունը՝ հրետակոծեով ադրբեջանական դիրքերը։
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության այս հայտարարությունը բացահայտ անհեթեթություն է, քանի որ կեսգիշերից սկսած՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները ոչ մի րոպե չեն դադարեցրել հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծությունն ու գնդակոծությունը։
Այս կեղծիքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը խորապես արհամարհում է միջազգային հանրության կարծիքը՝ բացահայտ ստեր տարածելով Հայաստանի՝ իբր ագրեսիվ գործողությունների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ բացառապես պատասխանել է պաշտոնական Բաքվի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիային»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. As of 21:00, the situation on the Armenian-Azerbaijani border remains tense, the Armenian Ministry of Defense said in a statement. However, the ministry added, that the intensity of the shelling of Armenian positions, settlements and civilian infrastructure, as well as the positional battles in the direction of Nerkin Hand, Verin Shorzha, Artanish and Sotk have significantly weakened.
“The Armed Forces of Armenia continue fully implementing their combat tasks, showing proper resistance to the adversary.
Attempting to justify its large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia, the Azerbaijani ministry of defense spread a statement claiming that today, starting at 09:00, the Armenian Armed Forces violated the agreement on the ceasefire by bombarding the Azerbaijani positions.
This statement of the Azerbaijani defense ministry is a total absurdity, as since midnight the units of the Azerbaijani armed forces have not stopped the shelling and the bombardment of Armenian positions, settlements and civilian infrastructure for a single moment.
This fake news comes to prove that the military-political leadership of Azerbaijan deeply ignores the opinion of the international community, openly spreading lies about Armenia’s allegedly aggressive actions.
The Armenian Ministry of Defense states that it exclusively responded to the large-scale aggression unleashed by official Baku”, the statement says.