Եվրոպական Խորհրդարանում տեղի է ունեցել «2020 թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով քննարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենի նախաձեռնությամբ և ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի համակազմակերպմամբ Եվրոպական Խորհրդարանում սեպտեմբերի 8-ին անցկացվել է «2020 թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով խորհրդաժողով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցողներն են եղել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Եվրոպական Խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորներ` տարբեր քաղաքական խմբերից, բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենը վերահաստատել է Արցախին օժանդակելու իր պատրաստակամությունը՝ նշելով․
«Ես կանգնած եմ հայ ժողովրդի կողքին։ Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի կյանքը և նրանց մշակութային ժառանգությունը սպառնալիքի տակ են։ Մենք ոչ թե պետք է ընդունենք որևէ «ստատուս-քվո», այլ ապահովենք Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության համար իր պատմական հողում ապրելու երաշխիքներ»։
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնելով խորհրդաժողովի մասնակիցներին և խորհրդաժողովը նախաձեռնող պատգամավոր Փիթեր Վան Դալենին, շեշտել է․
«2020 թ․ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախյան երկրորդ պատերազմը Արցախի ժողովրդին իր բնօրրանում էթնիկ զտումների ենթարկելու նոր փորձ էր։ Իր հայրենիքում հայ ժողովրդի ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը հիմնարար մարդկային իրավունք է։ Եվրոպական Խորհրդարանն արդեն իր հրատապ բանաձևով դատապարտել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն ինքնին այն փաստի ճանաչումն է, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունն Ադրբեջանի տիրապետության տակ անհնարին է»։
Խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցողները խոսել են Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում մարդկային իրավունքների և միջազգային կոնվենցիաների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ ։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մասնավորապես նշել է․
«Էթնիկ զտումների ադրբեջանական քաղաքականությունը, սպառնալիքների և բռնությունների կիրառումն ու բնակչության վրա հոգեբանական գրոհները միտված են խաթարելու բնականոն կյանքը, ինչպես նաև՝ նպատակ ունեն առաջացնել Արցախում հայ ժողովրդի գոյատևման նկատմամբ անվստահություն։ Այս անվստահությունը գնալով աճում է, հատկապես այն դեպքում, երբ Արցախի կարգավիճակի հարցը բանակցությունների քննարկման նյութ չի դառնում, մասնավորապես նաև Եվրոպական Միության միջնորդությունների ժամանակ»:
ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների պաշտոնական ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատարանների համապատասխան որոշումներն իրավական տեսանկյունից ներկայացնելուց բացի, ընդգծել է.
«Հակահայ այլատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի որոշիչ հատկանիշը, որն արտահայտվում է խոսքի ատելության, հայազգի բանտարկյալների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, հայերի նկատմամբ էթնիկ բռնության հերոսացման, էթնիկ զտումների, պատմության ժխտման ձևերով»։
Զեկույցներին հաջորդել է հարց ու պատասխան, այդ թվում միջոցառմանը ներկա ադրբեջանցիների մասնակցությամբ։

В Европарламенте состоялось обсуждение темы: «Война 2020 года и права человека в Арцахе»
По инициативе депутата Европарламента Питера Ван Далена и Офиса «Ай Дата» Европы АРФД 8 сентября в Европейском парламенте состоялась конференция: «Война 2020 года и права человека в Арцахе». Как стало известно «Арменпресс» из сообщения, распространенного Центральным офисом «Ай Дата» АРФД, основными спикерами конференции были Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян и представитель армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян.
В конференции приняли участие многие депутаты Европарламента от разных политических групп, политики, дипломаты и представители неправительственных организаций.
Депутат Европарламента Питер Ван Дален подтвердил готовность поддержать Арцах, заявив:
«Я рядом с армянским народом. Жизнь коренного армянского народа Арцаха и его культурное наследие находятся под угрозой. Мы не должны мириться ни с каким статусом-кво, и должны предоставить армянскому населению Нагорного Карабаха гарантии проживания на своей исторической земле».
Гаспар Карапетян, президент европейского офиса АРФ «Ай Дата», в своем вступительном слове поблагодарил участников конференции, а депутат Питер Ван Дален, инициировавший конференцию, подчеркнул: «Развязанная Азербайджаном в 2020 году вторая Арцахская война стала еще одной попыткой подвергнуть арцахцев этнической чистке у себя на родине. Право армянского народа жить свободно и независимо на своей родине является одним из основных прав человека. Европарламент своей срочной резолюцией уже осудил проводимую государством политику армянофобии в Азербайджане, что само по себе является признанием того факта, что существование народа Арцаха под властью Азербайджана невозможно».
Основные спикеры конференции говорили о грубых нарушениях прав человека и международных конвенций во время второй Арцахской войны и в последующий период.
Гегам Степанян, Омбудсмен Республики Арцах, особо отметил:
«Политика Азербайджана по этнической чистке, применению угроз и насилия, психологических атак на население направлена на нарушение нормальной жизни, а также на то, чтобы вызвать недоверие к проживанию армянского народа в Арцахе. Это недоверие растет, особенно когда вопрос о статусе Арцаха не становится предметом переговоров, даже при посредничестве Евросоюза».
Сирануш Саакян, официальный представитель армянских заключенных в ЕСПЧ представила соответствующие решения международных судов против Азербайджана и добавила:
«Определяющей характеристикой Азербайджана стала антиармянская ксенофобия, которая выражается в виде языка ненависти, жестокого обращения с армянскими заключенными, прославления насилия в отношении армян, этнических чисток и отрицания истории».