Եվրոպական Խորհրդարանում տեղի է ունեցել «2020 թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով քննարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենի նախաձեռնությամբ և ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի համակազմակերպմամբ Եվրոպական Խորհրդարանում սեպտեմբերի 8-ին անցկացվել է «2020 թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով խորհրդաժողով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցողներն են եղել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Եվրոպական Խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորներ` տարբեր քաղաքական խմբերից, բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենը վերահաստատել է Արցախին օժանդակելու իր պատրաստակամությունը՝ նշելով․
«Ես կանգնած եմ հայ ժողովրդի կողքին։ Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի կյանքը և նրանց մշակութային ժառանգությունը սպառնալիքի տակ են։ Մենք ոչ թե պետք է ընդունենք որևէ «ստատուս-քվո», այլ ապահովենք Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության համար իր պատմական հողում ապրելու երաշխիքներ»։
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնելով խորհրդաժողովի մասնակիցներին և խորհրդաժողովը նախաձեռնող պատգամավոր Փիթեր Վան Դալենին, շեշտել է․
«2020 թ․ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախյան երկրորդ պատերազմը Արցախի ժողովրդին իր բնօրրանում էթնիկ զտումների ենթարկելու նոր փորձ էր։ Իր հայրենիքում հայ ժողովրդի ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը հիմնարար մարդկային իրավունք է։ Եվրոպական Խորհրդարանն արդեն իր հրատապ բանաձևով դատապարտել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն ինքնին այն փաստի ճանաչումն է, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունն Ադրբեջանի տիրապետության տակ անհնարին է»։
Խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցողները խոսել են Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում մարդկային իրավունքների և միջազգային կոնվենցիաների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ ։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մասնավորապես նշել է․
«Էթնիկ զտումների ադրբեջանական քաղաքականությունը, սպառնալիքների և բռնությունների կիրառումն ու բնակչության վրա հոգեբանական գրոհները միտված են խաթարելու բնականոն կյանքը, ինչպես նաև՝ նպատակ ունեն առաջացնել Արցախում հայ ժողովրդի գոյատևման նկատմամբ անվստահություն։ Այս անվստահությունը գնալով աճում է, հատկապես այն դեպքում, երբ Արցախի կարգավիճակի հարցը բանակցությունների քննարկման նյութ չի դառնում, մասնավորապես նաև Եվրոպական Միության միջնորդությունների ժամանակ»:
ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների պաշտոնական ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատարանների համապատասխան որոշումներն իրավական տեսանկյունից ներկայացնելուց բացի, ընդգծել է.
«Հակահայ այլատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի որոշիչ հատկանիշը, որն արտահայտվում է խոսքի ատելության, հայազգի բանտարկյալների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, հայերի նկատմամբ էթնիկ բռնության հերոսացման, էթնիկ զտումների, պատմության ժխտման ձևերով»։
Զեկույցներին հաջորդել է հարց ու պատասխան, այդ թվում միջոցառմանը ներկա ադրբեջանցիների մասնակցությամբ։

Human Rights and Artsakh War 2020 discussed in European Parliament
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. On Wednesday 7 September 2022, MEP Peter van Dalen (EPP Group, The Netherlands) hosted a conference with the title “Human Rights & the Nagorno-Karabakh/Artsakh War 2020” in the European Parliament (EP).
The conference was co-organized by the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD).
The keynote speakers were the Human rights defender of the Nagorno-Karabakh/Artsakh Republic – Gegham Stepanyan and the legal representative of the Armenian prisoners of war (POWs) before ECHR – Siranush Sahakyan.
The conference was widely attended by Members of the European Parliament (MEP) from different political groups, EP advisers, politicians, diplomats, and representatives of civil society.
MEP Peter van Dalen reiterated his commitment to the cause:
“I stand with the Armenian people. The life of the Armenian inhabitants of Nagorno-Karabakh/Artsakh, and their cultural heritage is under threat. We should not accept a status quo but ensure the Armenians from Nagorno-Karabakh have a future in their historic region.”
In his opening remarks, the EAFJD President Kaspar Karampetian welcomed the participants and thanked MEP van Dalen for hosting the conference:
“The second Artsakh war in 2020 launched by Azerbaijan was another attempt to carry out an ethnic cleansing of the native Armenian population of Artsakh/Nagorno Karabakh. The native Armenian people’s right to live freely and independently in their homeland is a fundamental human right. The European Parliament condemned the state-level policy of Armenophobia by Azerbaijan by an urgent resolution, which is another acknowledgement that the native Armenian people cannot live under Azerbaijani rule”, – added the EAFJD President.
The keynote speakers addressed the gross violations of international human rights law and international humanitarian law by Azerbaijan during the Nagorno Karabakh/Artsakh war in 2020 and in its aftermath.
The Human rights defender of Nagorno-Karabakh/Artsakh, Gegham Stepanyan underlined:
“Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing, threats, use of force, psychological attacks are aimed aimed at disrupting normal life and cause uncertainty about the future among the Armenian population of Nagorno-Karabakh/Artsakh. This uncertainty is aggravated especially due to the fact that the status of Nagorno-Karabakh is not clearly addressed in current negotiations, including through the mediation by the European Union.”
After giving an overview from the legal perspective, including the relevant judgements of international courts against Azerbaijan, Siranush Sahakyan, the legal representative of the Armenian POWs before ECHR elaborated:
“Anti-Armenian xenophobia has become a defining feature of Azerbaijan, which manifests itself in forms of hate speech, maltreatment of prisoners of Armenian descent, glorification of ethnic violence against Armenians, ethnic cleansing, denial of history.’’
The interventions were followed by a question-and-answer session with the participants of the event, including Azerbaijanis.