ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբում անցկացվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման թեմայով ռազմագիտական համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի որոշումներով հաստատված ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի կառավարման մարմինների և ուժերի ու միջոցների կազմավորումների համատեղ պատրաստության2022թ. պլանի համաձայն` սեպտեմբերի 2-ին Մոսկվայում, ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբում, անցկացվել է ռազմագիտական համաժողով՝ «Տեղեկատվական անվտանգության ապահովումը ռազմական ոլորտում» թեմայով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, համաժողովին մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների, ՀԱՊԿ բազային ուսումնամեթոդական կազմակերպությունների տեղեկատվական անվտանգության ապահովման մասնագետներ, ՀԱՊԿ քարտուղարության և Միացյալ շտաբի ներկայացուցիչներ։
«Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են տեղեկատվական անվտանգության սպառնալիքներին առնչվող հարցեր, մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ անդամ երկրների զինված ուժերում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և տեղեկատվական անվտանգության համակարգի կատարելագործման վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ, նիստի մասնակիցները, հաշվի առնելով ռազմական ոլորտում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման արդիականությունը, առաջարկներ են մշակել տվյալ բնագավառում փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ։

Military-scientific conference on information security held at CSTO Joint Staff
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. In accordance with the Plan of joint training of command bodies and formations of forces and means of the CSTO Collective Security System for 2022, approved by the decisions of the CSTO Defense Ministers Council and the CSTO Committee of Secretaries of Security Councils, a military-scientific conference on the subject "Ensuring information security in the military sphere" was held in Moscow at the CSTO Joint Staff on September 2, this year, the CSTO reports.
The conference was attended by specialists in the field of information security of the defense departments of the CSTO member States, the CSTO basic training and methodological organizations, representatives of the CSTO Secretariat and the CSTO Joint Staff.
At the plenary session, conference participants considered issues related to threats to information security. They exchanged views on experience in ensuring information security in the national armed forces and improving the information security system of the CSTO member States.
As a result of the conference, its participants noted the high relevance of ensuring information security in the military sphere and developed proposals for improving cooperation in this area.