Իջևանի գինու գործարանի մոտակայքում հրդեհի մարման աշխատանքները վերսկսվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իջևանի գինու գործարանի մոտակայքում սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 07:30-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսվել են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցում են 80 փրկարար ծառայող ևանտառտնտեսության 10 աշխատակից։
«Հիշեցնենք,որoգոստոսի 31-ին, ժամը 13։25-ին Տավուշի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Իջևան քաղաքի գինու գործարանի մոտակայքում այրվում է խոտածածկույթ:
Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երեք մարտական հաշվարկ։
Պարզվել է, որ այրվում է մոտ 5-6 հա խոտածածկույթ:
Հրդեհի 4 ուղղություններից 3-ը մարվել է, 4-րդ ուղղությամբ կա 3 ծխացող օջախ․ 13 հրշեջ-փրկարարների կողմից սահմանվել է հերթապահություն:
Սեպտեմբերի 1-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսելու նպատակով դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը և հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից երեք մարտական հաշվարկ։
Այրվել է մոտ 7 հա մացառուտ և խոտածածկ տարածք:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են 67 փրկարար ծառայող և անտառտնտեսությունից 20 աշխատակից։
Դեպքի վայրում են գտնվել ՓԾ տնօրեն փ/ծ գնդապետ Ա․ Գասպարյանը և ՓԾ տնօրենի տեղակալ փ/ծ գնդապետ Տ․Պետրոսյանը։
Մթության պատճառով հրդեհաշիջման աշխատանքները դադարեցվել են և սահմանվել է հերթապահություն։
Սեպտեմբերի 2-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսելու նպատակով դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատների օպերատիվ խմբերը։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են ՊՆ մեկ ուղղաթիռ, 102 հրշեջ-փրկարար և «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի անտառտնտեսության 20 աշխատակից։
Այրվել է մոտ 9 հա խոտածածկույթ։
Սեպտեմբերի 3-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսելու նպատակով դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատների օպերատիվ խմբերը և մեկ մարտական հաշվարկ։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցում է ՊՆ մեկ ուղղաթիռ և 82 փրկարար ծառայող։
Մթության պատճառով հրդեհաշիջման աշխատանքները դադարեցվել են և սահմանվել է հերթապահություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Пожаротушение на территории возле Иджеванского винного завода возобновилось
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения, в работах по тушению пожара участвуют 80 спасателей и 10 сотрудников лесного хозяйства.
«Напомним, что 31 августа в 13:25 часов в областной центр управления кризисными ситуациями города Тавуш поступило сообщение о том, что возле винзавода в городе Иджеван горит трава.
На место выехали три боевых подразделения пожарно-спасательного отряда регионального отдела Национального центра кризисного управления Спасательной службы МЧС РА.
Установлено было, что горит около 5-6 га пастбищ.
По 3-ём из 4 направлений пожары потушены, в 4-ом направлении есть 3 дымящихся очага.
Дежурили 13 пожарных.
1 сентября для возобновления тушения пожара на место происшествия выехала оперативная группа областного аварийно-спасательного управления МВД и 3 боевых подразделения пожарно-спасательных отрядов.Сгорело около 7 га кустарников и другой растительности.В тушении пожара участвовали 67 спасателей и 20 работников лесного хозяйства.
На месте находились начальник С/С МЧС полковник А.Гаспарян и заместитель главы С/С полковник Т.Петросян.
В связи с наступлением темноты работы по тушению пожара были остановлены и установлено дежурство.
2 сентября на место выехали оперативные группы пожарно-спасательных формирований областного аварийно-спасательного управления МЧС для возобновления тушения пожара.
В тушении пожара принимали участие один вертолет Минобороны, 102 пожарных-спасателя и 20 сотрудников Иджеванского лесничества ГНКО «Айантар».
Сгорело около 9 га пастбищ.
3 сентября для возобновления работ по тушению пожара на место выехали оперативные группы пожарно-спасательных отрядов областного аварийно-спасательного управления МЧС.
В тушении пожара участвуют один вертолет Минобороны и 82 спасателя.
В связи с наступлением темноты работы по тушению пожара были остановлены. Установлено дежурство", - говорится в сообщении.