Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը. ՀՀ արտաքին գործերի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները և պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը և ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ընդգծել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ օգոստոսի 31-ի բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ որոշ շահարկումների առնչությամբ արված իր մեկնաբանությունում:
Արտգործնախարարը նախ ընդգծել է, որ հայկական կողմի տեսակետն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված հինգ կետերի վերաբերյալ անփոփոխ է: «Ինչպես ասել ենք նախկինում, 2022թ. մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին փոխանցած մեր պատասխանով մենք լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների շարունակությանը»,-նշել է Միրզոյանը:
Ապա նա հավելել է, որ սա ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին քննարկումների ընթացքում:
«Այս տեսակետը չլսելը կամ չլսելու փորձերը հայկական կողմին հիմք են տալիս կասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ։ Ավելին` բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները և պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը և ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը»,-եզրափակել է Միրզոյանը:
Բրյուսելում օգոստոսի 31-ին կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի եռակողմ հանդիպումը:

Azerbaijan intends to undermine the peace process, warns Armenian FM
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. Continued arbitrary, false interpretations of the negotiations and the avoidance to implement the agreements make an impression that Azerbaijan intends to undermine the peace process and continue its policy of ethnic cleansing through the use of force, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said regarding some speculations on the Brussels meeting of August 31st.
“The position of the Armenian side regarding the five provisions proposed by Azerbaijan is unchanged. As we have stated before, we find nothing unacceptable in the proposals forwarded by Azerbaijan on March 10, 2022. Another thing is that these proposals do not address all issues of the Armenia-Azerbaijan comprehensive peace agenda. With our response forwarded to the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, we completed the agenda, and therefore, on that basis, we are ready for the continuation of peace negotiations.
This was once again confirmed by Prime Minister Pashinyan during the recent discussions held in Brussels.
Not listening or trying not to listen to this position gives the Armenian side a reason to question the sincerity of Azerbaijan's intention in achieving peace. Moreover, the continued arbitrary, false interpretations of the negotiations and the avoidance to implement the agreements make an impression that Azerbaijan intends to undermine the peace process and continue its policy of ethnic cleansing through the use of force,” FM Mirzoyan said.