Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը Ողջաբերդում հանդիպել է սողանքային գոտում գտնվող տների բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը օգոստոսի 26-ին, Կատայքի մարզ կատարած այցի ընթացքում, հանդիպել է Գառնի համայնքի Ողջաբերդ բնակավայրի սողանքային գոտում գտնվող 4-րդ և 5-րդ կարգի վնասվածության աստիճան ունեցող բնակելի տների բնակիչներին։
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը, 2022 թվականի հուլիսի 7-ի որոշմամբ, 241 մլն 897 հազար դրամ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Ողջաբերդ բնակավայրի սողանքային գոտում գտնվող 15 բնակելի տների բնակիչներին բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով բնակարան գնելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, այցի ընթացքում փոխվարչապետին ուղեկցել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Գառնի համայնքի ղեկավար Տիգրան Պողոսյանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արթուր Սողոմոնյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Փոխվարչապետը ողջաբերդցիների հետ զրույցում ընդգծել է, որ Կառավարությունը, կարևորելով քաղաքացիների՝ անվտանգ պայմաններում ապրելու անհրաժեշտությունը, հաստատակամ է խնդրի փուլ առ փուլ լուծման հարցում։
Բնակիչները շնորհակալություն են հայտնել Կառավարությանը՝ տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող խնդրին արձագանքելու և բնարականի գնման վկայագրեր տալու որոշման համար։ Պաշտոնատար անձինք զրույցի ընթացքում ողջաբերդցիներին ևս մեկ անգամ ներկայացրել են փոխհատուցում ստանալու ընթացակարգերը և նշել, որ ընդամենն օրեր անց նրանց արդեն կտրվեն վկայագրերը՝ հորդորելով այն իրացնել սահմանված ժամկետում:
Այցի ընթացքում փոխվարչապետը ծանոթացել է նաև Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի շրջանակում «Գառնու տաճարի մերձակա տարածքի բարեկարգում» ենթածրագրի շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արթուր Սողոմոնյանը տեղեկացրել է, որ այն 3.4 մլրդ դրամ արժեքով իրականացվող չորս ենթածրագրերից վերջինն է՝ հավելելով, որ դրանցից երեքն արդեն ավարտվել և հանձնվել են համայնքի բնակիչներին։
Ներկայում ընթանում են «Գառնու տաճարի մերձակա տարածքի բարեկարգում» ենթածրագրի շինարարական աշխատանքները, արժեքը՝ 551 մլն 945 հազար դրամ, որոնց ավարտը նախատեսված է 2022 թվականի դեկտեմբերին: Վերջնարդյունքում ստեղծվելու է կայանատեղի՝ զբոսաշրջիկներին տեղափոխող ավտոմեքենաների համար, բարեկարգվելու է դեպի Գառնու տաճար և նոր կայանատեղի տանող ճանապարհների մայթերը և երթևեկելի հատվածները, բարեկարգվող փողոցները կահավորվելու են ճանապարհային նշաններով, զբոսաշրջային ցուցանակներով և համապատասխան գծանշումներով, թեքահարթակներով: Նախատեսվում է նաև բարեկարգել Գառնու տաճարի պարսպի մերձակա հրապարակը, դիտահարթակը և այլն։

Вице-премьер Матевосян встретился в Вохчаберде с жителями домов, находящихся в оползневой зоне
26 августа вице-премьер-министр Амбарцум Матевосян в ходе визита в Катайкский район встретился с жителями жилых домов 4-й и 5-й степени повреждения в оползневой зоне поселка Вохчаберд общины Гарни.
Правительство решением от 7 июля 2022 года предоставило 241 млн 897 тыс драмов финансовую поддержку жителям 15 жилых домов, расположенных в оползневой зоне поселка Вохчаберд, для приобретения квартиры через сертификат.
Как сообщили Арменпресс в аппарате вице-премьера РА, в ходе визита вице-премьера сопровождали министр территориального управления и инфраструктуры РА Гнел Саносян, губернатор Котайкской области Аарон Саакян, председатель Комитета градостроительства Армен Гуларян, глава общины Гарни Тигран Погосян, исполнительный директор Фонда регионального развития Армении Артур Согомонян, другие официальные лица.
В беседе с жителями Вохчаберда вице-премьер подчеркнул, что правительство, подчеркивая необходимость проживания граждан в безопасных условиях, настроено на поэтапное решение проблемы.
Жители поблагодарили правительство за реагирование на проблему, которая поднималась годами, и за решение выдать сертификаты на покупку квартир.В ходе беседы чиновники еще раз представили жителям Вохчаберда порядок получения компенсации и отметили, что буквально через несколько дней им будут выданы сертификаты, призвав реализовать их в установленный срок.
В ходе визита вице-премьер также ознакомился с ходом строительных работ по проекту «Благоустройство территории возле Кафедрального собора Гарни» в рамках Программы развития местной экономики и инфраструктуры.
Исполнительный директор Фонда регионального развития Армении Артур Согомян сообщил, что это последний из четырех подпроектов стоимостью 3,4 млрд драмов, добавив, что три из них уже завершены и сданы жителям общины.
В настоящее время ведутся строительные работы по подпроекту «Благоустройство территории возле храма Гарни», стоимость которого составляет 551 млн 945 тыс драмов, а завершение запланировано на декабрь 2022 года.В результате будет создана стоянка для автомобилей, перевозящих туристов, благоустроены тротуары и проезжие участки дорог, ведущих к храму Гарни и новой стоянки, благоустроенные улицы будут оборудованы дорожными знаками, туристическими указателями и соответствующие разметками и пандусами.Также планируется облагородить сквер у стены храма Гарни, смотровую площадку и т.д.