Կապերի ստեղծում, համատեղ ծրագրերի մշակում՝ Հայաստանի, Արցախի համար. ՀՀ և սփյուռքի կազմակերպություններ միավորում են ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Armenians Forward Together – Առաջ միասին 2022» ֆորումի շրջանակում տարբեր երկրներից կազմակերպություններ և անհատներ միավորվել են՝ ներկայացնելու իրենց աշխատանքային գործունեությունը, քննարկելու իրենց նպատակները և համատեղ մշակելու նոր ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանի և Արցախի զարգացմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացվող եռօրյա ֆորումի մեկնարկը տրվեց օգոստոսի 4-ին:
Ֆորումը կազմակերպել են ԱՄՆ-ում, Կանադայում և Հայաստանում բնակվող անկախ կամավորներ, որոնք նպատակ ունեն կազմակերպությունների և անհատ մասնագետների համար հնարավորություն ստեղծել ընդլայնելու իրենց գործունեությունը՝ նոր անհատների ներգրավման կամ այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցության արդյունքում:
«Հավաքվել են այն մարդիկ, որոնք ուզում են համագործակցել, ներկայացնել իրենց գաղափարները, գտնել մարդկանց, որոնք ոչ միայն ֆինանսապես, այլ նաև իրենց գիտելիքներով, ջանքերով կարող են աջակցել գաղափարի զարգացմանը: Կան թե գաղափարի մակարդակում գտնվող նախագծեր, թե արդեն իրագործվող ծրագրեր»,-ասաց Ամերիկյան համալսարանի ասիստենտ-պրոֆեսոր, Ալիխանյանի անվան գիտական լաբորատորիայի գիտաշխատող Հռիփսիմե Մկրտչյանը:
Ֆորումի նպատակն է նույն հետաքրքրություններով, նոր նախագծերով մարդկանց համախմբել մեկ վայրում՝ հնարավորություն տալով մեկ հարթակում զրուցել, ճանաչել իրար, համագործակցել և ստեղծել նոր հնարավորություններ:
Սան Ֆրանցիսկոյից, Publicis Groupe ընկերությունից Արմինե Կարապետյանը նշեց, որ նման նախաձեռնության միտքն առաջացել է 44-օրյա պատերազմից հետո: «Մենք ցանկանում էինք մեր ուժը, գիտելիքները ներդնել, որ կարողանանք ինչ-որ բան կազմակերպել, որը կօգնի Հայաստանին, Արցախին»:
Եռօրյա ֆորումի միայն առաջին օրը ներկայացվեցին 19 տարբեր կազմակերպություններ և նախաձեռնություններ, այդ թվում կրթական, համայնքաշինական, սփյուռքի ներգրավվման և պատերազմի վետերաններին աջակցող: Իսկ արդեն հաջորդ 2 օրերին կանցկացվեն 14 սեմինարներ, որտեղ կքննարկվեն կրթության, մշակութային ժառանգության պահպանման, ճգնաժամային կառավարման, քաղցկեղի հետազոտության և այլ նախագծեր: Սեմինարի նախաձեռնողները կազմակերպություններ և մասնագետներ են՝ Հայաստանից, Արցախից, արտերկրից, ինչպես օրինակ Արցախի պետական նախարարի գրասենյակը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, LeranmingMission-ը, RepatArmenian-ն և այլ կազմակերպություններ:
Ֆորումի մասնակիցներից էր Կալիֆորնիայում գտնվող Hye Hopes ընկերությունը ներկայացնող Ալինա Վեհունին: Կազմակերպությունը ստեղծվել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո: «Մեր նախնական նպատակն էր օգնել Արցախից տեղահանված ընտանիքների երեխաներին, որոնք այդ օրերին զրկված էին կրթությունից: Հիմա օգնում ենք Սյունիքի դպրոցներին, դպրոցներում ստեղծում ենք համակարգչային լաբորատորիաներ, ապահովում ենք նոթբուքերով, որոնց միջոցով ԱՄՆ-ից ուսուցիչները հեռավար դասընթացներ են անցկացնում»,-ասաց նա:
Ընկերությունն արդեն լաբորատորիաներ է բացել Կապանում, Վերիշենում, Մեղրիում, հաջորդը Սիսիանի և Գորիսի դպրոցներն են: Ընկերությունը դասավանդում է նաև տարբեր առարկաներ՝ ռոբոտաշինություն, ծրագրավորում, առաջնորդություն, անգլերեն: Անդրադառնալով ֆորումին մասնակցությանը՝ Վեհունին ասաց. «Մենք ուզում ենք ստեղծել համագործակցություն այն կազմակերպությունների հետ, որոնք կրթության բնագավառում են գործունեություն ծավալում»,-ասաց նա:

YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Individuals and organizations from around the world are joining forces to helpstrengthen and develop Armenia and Artsakh within the framework of Armenians Forward Together Forum 2022, the second All-Armenian Collaboration Forum in Yerevan.
The three-day Forum has been organized by volunteers living in the United States, Canada and Armenia whose purpose is to create opportunities for the collaboration of organizations and individuals.
“People, who want to cooperate, present their ideas and find people, who could help develop ideas not only financially, but also with their knowledge and efforts, have gathered here. There are projects both at a level of an idea and those that are already being implemented”, Hripsime Mkrtchyan, Assistant-Professor at the American University of Armenia, researcher at the Alikhanyan National Science Laboratory, said.
The Forum aims at gathering people with the same interests and projects in one place, enabling them to talk, know each other, collaborate and create new opportunities.
Armine Karapetyan from San Francisco, representing Publicis Groupe, said that the idea of holding this Forum came after the 44-Day Artsakh War. “We wanted to invest our strength and knowledge in order to be able to organize something that will help both Armenia and Artsakh”, she said.
On the first day of the Forum, on August 4th, 19 different organizations and initiatives were presented. In the next two days 14 seminars will be held during which educational, cultural heritage preservation, crisis management, cancer research and other projects will be discussed. The Office of the State Minister of Artsakh, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia, LeranmingMission, RepatArmenia and other organizations have also contributed to the organization of the Forum.
“Our primary goal was to help children of families displaced from Artsakh who were deprived of education that days. We are now assisting the schools of Syunik [province], we are opening computer laboratories in schools, provide notebooks by which teachers from US are holding online classes”, Alina Vehuni, representing California-based Hye Hopes, said during the Forum. The company Hye Hopes has been founded after the 44-Day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh. It has already opened laboratories in Kapan, Verishen, Meghri, and will soon open in schools of Sisian and Goris. The company is teaching different subjects, such as robotics, programming, leadership, English. “We want to establish cooperation with the organizations that are operating in education sector”, she said, commenting on their participation in the Forum.