«Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետը համալրեց Երևանի օպերային թատրոնի խաղացանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բալետմայստեր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր Օլեգ Վինոգրադովի ծննդյան օրը՝ օգոստոսի 1-ին, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Սերգեյ Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետային ներկայացման առաջնախաղը՝ Վինոգրադովի բեմադրությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լեփ-լեցուն դահլիճը բուռն ծափողջույններով, «բրավո» վանկարկումներով ընդունեց Վինոգրադովի բեմադրական նոր ու հետաքրքիր լուծումներով, նվագախմբի և բալետի արտիստների փայլուն մեկնաբանությամբ ու վառ կոստյումներով հարուստ ներկայացումը:
Բալետը դիտելուց հետո բեմ բարձրացավ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը: Նա խոստովանեց, որ երեկոյի ողջ ընթացքում մտածել է, թե կա՞ ավելի գեղեցիկ ու կատարյալ արվեստ, քան բալետն է: «Բալետը համադրում է բոլոր արվեստները՝ ճարտարապետությունը, կերպարվեստը, երաժշտությունը, դրամատուրգիան և մարմնի արվեստը: Ցանկանում եմ շնորհավորել մեզ, որ մեր հանրային կյանքում կայացավ գեղեցկության մի փաստ ևս»,-նշեց փոխնախարարը՝ շնորհավորելով նաև նվագախմբին՝ ի դեմս դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանի, բալետի արտիստներին և Օլեգ Վինոգրադովին:
Դիմելով Օլեգ Վինոգադովին, որը բեմում էր՝ Խզմալյանը շնորհավորեց նրան և՛ բեմադրության, և՛ ծննդյան առթիվ՝ մաղթելով քաջառողջություն, անսպառ ոգեշնչում:
Փոխնախարարն ընթերցեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի՝ Վինոգրադովին ուղղված շնորհավորական նամակը, որում նախարարն ընդգծել էր՝ անսահման ուրախ են, որ Վինգորադովի նման վարպետը, որը բալետում կարողանում է համադրել սեփական ու համաշխարհային փորձը, հենց Հայաստանում է նշում իր հոբելյանը: Դումանյանը վստահություն էր հայտնել, որ օպերային թատրոնի և Վինոգրադովի համագործակցությունը շարունակական կլինի և կնպաստի արտիստների վարպետության կատարելագործմանն ու թատրոնի զարգացմանը:
Վինոգրադովը, որը կես դար առաջ Երևանի օպերային թատրոնում բեմադրել էր «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետը, շատ հուզված էր և ոգևորված ջերմ ընդունելությունից: Նա ասաց, որ ընդամենն 85 տարեկան է և իրեն այնքան դուր եկավ Երևանում ծննդյան օրը տոնելը, որ ամեն տարի տարեդարձն այստեղ կնշի:
«Ես վաղուց նման ստեղծագործական բավականություն չէի ստացել՝ աշխատելով բալետային խմբի հետ, այնինչ աշխարհի տարբեր թատերախմբերի հետ եմ համագործակցել: 52 տարի առաջ ծանոթացել եմ ձեր հրաշալի երկրին, քաղաք-տոն Երևանին, որն այս տարիներին ավելի լավն է դարձել: Այն հյուրընկալությունը, որին արժանացա և՛ 52 տարի առաջ, և՛ այս անգամ, անգնահատելի է: Մարդիկ, որոնց հետ ծանոթացել եմ կես դար առաջ, ինձ գտան, եկան թատրոն, հյուրանոց, ինձ հյուրընկալեցին գյուղում, ինձ համար տոն կազմակերպեցին: Նրանք ինձ հիշել են»,-պատմեց բալետմայստերը:
Վերադառնալով թատրոնին՝ նա շեշտեց, որ օպերային թատրոնն ունի փայլուն, միջազգային չափանիշներին համապատասխան թատերախումբ: «Կարևոր է, որ այս հրաշալի պարողները, որոնք կարճ ստեղծագործական կյանք ունեն, հպարտանան նրանով, ինչով զբաղվում են, որտեղ աշխատում են ու հարստացնեն իրենց հողն ու երկիրը՝ երբեք չհեռանալով այստեղից, ինչպես ես»,-ընդգծեց Վինոգրադովը՝ հորդորելով բոլորին սիրել բալետը:
Երեկոն, որը շատերը կհիշեն, եզրափակվեց նվագախմբի՝ «Ծնունդդ շնորհավոր» ստեղծագործության կատարմամբ: Այնուհետև բալետի պարողներն ու նվագախումբը տորթ բարձրացրին բեմ՝ փորձելով տոնն առավել հիշարժան դարձնել թե՛ հանդիսատեսի, թե՛ Վինոգրադովի համար:

Балетный спектакль «Ромео и Джульетта» пополнил репертуар Национального академического театра оперы и балета
1 августа, в День рождения балетмейстера, народного артиста СССР, лауреата Государственной премии РФ Олега Виноградова в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна состоялась премьера балетного спектакля Сергея Прокофьева «Ромео и Джульетта» в постановке Олега Виноградова.
Как передает «Арменпресс», переполненный зал бурными аплодисментами, скандированием «браво» принял спектакль Виноградова, богатый новыми и интересными сценическими решениями, блестящей интерпретацией оркестра и яркими костюмами артистов.
После просмотра балета на сцену вышел заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян. Он признался, что весь вечер думал, есть ли более прекрасное и совершенное искусство, чем балет. «Балет сочетает в себе все искусства: архитектуру, изобразительное искусство, музыку, драму и боди-арт. Хочу поздравить нас с тем, что в нашей общественной жизни произошел еще один прекрасный факт», - сказал замминистра, поздравив оркестр в лице дирижера Карена Дургаряна, артистов балета и Олега Виноградова.
Обращаясь к Олегу Виногадову, который был на сцене, Хзмалян поздравил его и с постановкой, и с Днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья и неиссякаемого вдохновения.
Заместитель министра зачитал поздравительное письмо министра ОНКС РА Ваграма Думаняна, адресованное Виноградову, в котором министр подчеркнул, что они очень рады тому, что такой мастер, как Олег Вингорадов, способный сочетать в балете свой собственный и мировой опыт, отмечает свой юбилей в Армении. Думанян выразил уверенность, что сотрудничество оперного театра и Виноградова будет продолжительным и будет способствовать повышению квалификации артистов и развитию театра.
Виноградов, полвека назад уже ставивший балет «Ромео и Джульетта» на сцене Ереванской оперы, был очень взволнован и воодушевлен теплым приемом. Он сказал, что ему всего 85 лет, и ему так понравилось праздновать свой День рождения в Ереване, что он каждый год будет отмечать его здесь.
«Я давно не получал такого творческого удовлетворения от работы с балетной труппой, а ведь я сотрудничал с разными театральными коллективами по всему миру. 52 года назад я познакомился с вашей замечательной страной, с городом-праздником Ереваном, который за эти годы стал еще лучше. Гостеприимство, которое я видел и 52 года назад, и на этот раз, бесценно. Люди, с которыми я познакомился полвека назад, нашли меня, пришли в театр, в гостиницу, принимали меня в деревне, устроили мне праздник. Они помнят меня», - сказал балетмейстер
Возвращаясь к театру, он подчеркнул, что в оперном театре работает блестящая труппа, соответствующая международным стандартам. «Важно, чтобы эти замечательные танцоры, у которых короткая творческая жизнь, гордились тем, что они делают, где работают и обогащают свою землю и страну, никогда не уезжали бы отсюда, как я», - подчеркнул Виноградов, призвав всех любить балет.
Вечер, который запомнится многим, завершился поздравительным исполнением оркестра. Затем артисты балета и оркестра вынесли на сцену торт, стараясь сделать праздник более запоминающимся как для зрителей, так и для Олега Виноградова.