ՀՀ և Եգիպտոսի ԱԳՆ-ները քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանում հուլիսի 29-ին կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, եգիպտականը՝ ԱԳ նախարարի եվրոպական հարցերով տեղակալ Իհաբ Նասրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, կողմերն արձանագրել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև առկա հարաբերությունների և քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ հիմնված հայ և եգիպտացի ժողովուրդների պատմական, մշակութային և քաղաքակրթական կապերի և բարեկամության վրա։
«Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց մի շարք ոլորտներում հայ-եգիպտական երկկողմ հարաբերություններում առկա իրավիճակին և դրանց առավել ընդլայնման և ամրապնդման համար անհրաժեշտ քայլերին։ Կողմերը շեշտեցին Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման ուղղությամբ համատեղ աշխատելու իրենց պատրաստակամությունը։ Մտքեր փոխանակվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:
Անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված քայլերին։ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում՝ հայկական կողմն ընդգծեց հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդակցությունների ավարտին եգիպտական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը, ինչպես նաև տարբեր մակարդակներում շփումները և փոխադարձ այցերը, որոնք նպաստում են բազմաոլորտ երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը և խորացմանը:

Armenian, Egyptian foreign ministries refer to establishment of peace in the region during the political consultation
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Arab Republic of Egypt were held in Yerevan on July 29. The Armenian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan, the Egyptian side was headed byIhabNasr, AssistantMinister of Foreign Affairsof the Arab Republic ofEgyptforEuropeanAffairs.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the parties noted the high level of relations and political dialogue between Armenia and Egypt, based on the historical, cultural and civilizational ties and friendship of the Armenian and Egyptian peoples.
During the consultations, reference was made to the current situation in Armenian-Egyptian bilateral relations in a number of areas and the necessary steps for their further expansion and strengthening. The parties emphasized their willingness to work together towards the further development and deepening of relations between Armenia and Egypt, exchanged thoughts on a number of issues of regional and international agenda of mutual interest.
The sides referred to Armenia's steps aimed at establishing peace and stability in the region. In the context of the humanitarian problems caused by the 44-day war unleashed by Azerbaijan, the Armenian side emphasized the need for the repatriation of Armenian prisoners of war, hostages and other detained persons, as well as the need to preserve the Armenian cultural heritage in the territories that have passed under Azerbaijani control.
Following the consultations, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the Egyptian delegation. Minister Mirzoyan attached importance to the political consultations between Armenia and Egypt, as well as contacts and mutual visits at different levels, which contribute to the expansion and deepening of multi-sector bilateral cooperation.