Տևական խաղաղության հաստատման համար իրական և անկեղծ ջանքեր են պահանջվում. ԵԽ պատվիրակության ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շարունակական և տևական խաղաղությունը կարող է հաստատվել միայն համակողմանի լուծումների արդյունքում, և դրա համար իրական ու անկեղծ ջանքեր են պահանջվում երկու կողմերից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած հանդիպումներից հետո այսպիսի տեսակետ ներկայացրեց Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերը, որի գլխավորած պատվիրակությունը տարածաշրջանային այցով Երևանում է:
«Մեր հայ գործընկերների հետ քննարկումները շատ օգտակար էին՝ ավելի լավ հասկանալու այն մտահոգությունները, որ Հայաստանը ունի ներկա իրավիճակում՝ անվտանգության, մարդասիրական խնդիրների կապակցությամբ: Շատ հստակ է, որ շարունակական խաղաղությունը կարող է ձեռք բերվել համակողմանի լուծումների արդյունքում: Սրա համար իրական և անկեղծ ջանքեր են պահանջվում երկու կողմերից: Այս ջանքերը պետք է հիմնված լինեն քաղաքական կամքի և հանձնառության վրա՝ իրականացնելու այն համաձայնությունները, որոնք ձեռք են բերվել մինչ օրս: Մեր այցը շատ հստակ ցուցիչ է այն կարևորության, որը մենք, որպես Եվրամիություն, վերագրում ենք ամբողջ Հարավային Կովկասին», - հայտարարեց Մքալիսթերը:
Տվյալ համատեքստում Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին գործերով հանձնաժողովի նախագահը կարևորեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ակտիվ միջնորդական ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բանակցություններում:
«Այս նախաձեռնության շրջանակներում վարչապետ Փաշինյանը ապրիլին և մայիսին Բրյուսելում հանդիպել էր Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ», - հիշեցրեց Մքալիսթերը՝ հավելելով. « Մենք հուսով ենք, որ Եվրամիության ներդրումը օգտակար կլինի երկարատև խնդիրները լուծելու և տևական խաղաղության հաստատման ճանապարհը հարթելու գործում»:
Դեյվիդ Մքալիսթերը հիշեցրեց, որ Եվրոպական խորհրդարանը արտահայտել է իր տեսակետը թեմայի վերաբերյալ ընդունված մի քանի բանաձևերով: Մասնավորապես՝ 2021 թ. մայիսին Եվրախորհրդարանն ընդունել էր բանաձև հայ ռազմագերիներին մասին՝ Ադրբեջանից պահանջելով առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական անձանց: Իսկ 2022 թ. մարտի 10-ին ընդունել էր Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը դատապարտող բանաձև՝ «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը» վերնագրով:
Եվրախորհրդարանի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստան է եկել տարածաշրջանային այցով: Երևանում պատվիրակության 6 անդամները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ վարչապետի, խորհրդարանի նախագահի, փոխխոսնակի և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի, ինչպես նաև՝ Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր երեք քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչները: Մինչ այդ պատվիրակությունը եղել էր Ադրբեջանում և Վրաստանում:

Требуются реальные и искренние усилия для установления прочного мира: глава делегации Европарламента
Продолжительный и прочный мир в регионе Южного Кавказа может быть установлен только в результате всеобъемлющих решений, и это требует реальных и искренних усилий с обеих сторон. Как сообщает Арменпресс, такую точку зрения выразил председатель Комитета Европарламента по иностранным делам (AFET) Дэвид Макаллистер.
«Обсуждения с нашими армянскими коллегами были очень полезными в том плане, чтобы лучше понять опасения, которые есть у Армении в нынешней ситуации в контексте безопасности и гуманитарных вопросов. Совершенно очевидно, что прочный мир может быть достигнут с помощью всеобъемлющих решений. Это требует реальных и искренних усилий с обеих сторон. Эти усилия должны основываться на политической воле и приверженности осуществлению достигнутых на сегодняшний день договоренностей. Наш визит является очень четким свидетельством того значения, которое мы, как Европейский союз, придаем всему Южному Кавказу», - заявил Макаллистер.
В этом контексте он подчеркнул активные посреднические усилия председателя Европейского совета Шарля Мишеля в переговорах между лидерами Армении и Азербайджана.
«В рамках этой инициативы премьер-министр Пашинян в апреле и мае с.г. встречался с президентом Азербайджана Алиевым в Брюсселе, — напомнил Макаллистер. — Мы надеемся, что вклад Европейского союза будет полезен в решении длительных проблем и прокладывании пути к установлению прочного мира».
Дэвид Макаллистер напомнил, что Европарламент выразил свое мнение по этому поводу несколькими принятыми резолюциями. В частности, в мае 2021 г. Европарламент принял резолюцию об армянских военнопленных, потребовав от Азербайджана освобождения армянских военнопленных и гражданских лиц без каких-либо предварительных условий, а 10 марта 2022 г. принял резолюцию под названием «Уничтожение культурного наследия Нагорного Карабаха», осуждающую уничтожение Азербайджаном армянского культурного наследия Арцаха.