Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է դատական բարեփոխումների գործընթացին ուղղված քննադատություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ դատական բարեփոխումների աշխատանքին ուղղված քննադատություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ինքը նույնպես գոհ չէ և այդ մասին բարձրաձայնել է, սակայն նկատեց, որ մի շարք ուղղություններով զգալի աշխատանք, ամեն դեպքում, արվել է ու դա արձանագրել են Հայաստանի միջազգային գործընկերները:
«Երբ խոսում ենք իրականացրած բարեփոխումների մասին, մեզ քննադատում են՝ դատական համակարգում բարեփոխումների հետ կապված: Նշվում է, որ աշխատանքները բավարար հաջողություն ու ինտենսիվություն չեն ունեցել: Ինքս էլ արձանագրել եմ դա, այո, գոհ չեմ, բայց մի արձանագրում կատարեմ: Վերջերս թերթում էի ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի զեկույցը, արձանագրեցի, որ մի շարք ուղղություններով Հայաստանի Հանրապետությունն Արևելյան գործընկերության երկրների ցանկում առաջատար դիրքերում է: Այդ ցանկում է նաև անկախ դատական համակարգ ենթավերնագիրը: Ինչ եմ ուզում ասել, իհարկե, մի կողմից լավ է, որ ինքներս մեզնից ավելին ենք պահանջում, բայց մյուս կողմից նկատենք, որ միջազգային գործընկերների արձանագրմամբ ունենք շատ էական առաջընթաց: Արևելյան գործընկերների երկրների շարքում մի շարք ուղղություններով առաջատար ենք՝ ընտրությունների վստահելիություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար, խոսքի ազատություն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ դատական բարեփոխումների մի հսկա հատվածը ուղղակիորեն կապված է թվային օրակարգի հետ: Նրա խոսքով՝ առանձին վերցրած ոլորտում թվայնացում տեղի ունենալ չի կարող, պետք է համակարգային աշխատանք լինի: Անկյունաքարային սկզբունքը փոխգործելությունն է: Այսինքն, եթե պետական մի համակարգում կա թվային պլատֆորմ, ապա պետական մյուս բոլոր համակարգերում դա նույնպես պետք է լինի:
«Մենք քննարկումներում արձանագրեցինք, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ թվային պլատֆորմներ, սակայն այդ էլեկտրոնային ֆայլերը ֆունկցիոնալ չեն: Այն տեղեկատվությանը, որն անհրաժեշտ է այլ գերատեսչությունների կառույցների համար, թվային տարբերակով հասանելիություն չկա: Շատ կարևոր է, որ թվային բանաձևերը լինեն ֆունկցիոնալ և օրենքով հասանելի լինեն համապատասխան կառույցներին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ թվային բարեփոխումների զգալի աշխատանք է սպասվում նոտարական ծառայությունների ոլորտում, դատական գործընթացներում: Սկզբում ստեղծվում է հնարավորություն հայցերը, ծանուցումները, փաստաթղթաշրջանառությունը թվային ճանապարհով իրականացնելու համար, հետագայում պետք է հասնել նրան, որ դատավարությունները տեղի ունենան գրավոր ընթացակարգերով, դատարան գնալու անհրաժեշտություն չլինի:

Никол Пашинян коснулся критики судебных реформ
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся критических замечаний в адрес судебной реформы. Как передает «Арменпресс», премьер-министр отметил, что он также недоволен этим, хотя по ряду направлений проделана значительная работа, и это отмечено международными партнерами Армении.
«Когда мы говорим о проведенных реформах, нас критикуют в связи с реформами в судебной системе. Отмечается, что работы не имели достаточного успеха и интенсивности. Я и сам заметил это, да, я не доволен, но позвольте отметить. Недавно я прочел отчет программы Восточного партнерства ЕС и отметил, что по ряду направлений Республика Армения находится на лидирующих позициях в списке стран Восточного партнерства. Подзаголовок «Независимая судебная власть» также находится в этом списке. Это, с одной стороны, хорошо, что мы требуем от себя большего, но с другой стороны, мы должны отметить и то, что, по данным международных партнеров, мы добились значительного прогресса. Среди стран Восточного партнерства мы лидируем по ряду направлений: доверие к выборам, борьба с коррупцией, свобода слова», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что огромная часть судебных реформ напрямую связана с цифровой повесткой. По его словам, цифровизация не может происходить в изолированном секторе, это должна быть системная работа. Основополагающий принцип - взаимодействие. Другими словами, если в одной государственной системе есть цифровая платформа, она должна быть и во всех других государственных системах.
«При обсуждениях мы отметили, что в Армении много цифровых платформ, но они не функциональны. Нет цифрового доступа к информации, необходимой другим ведомственным структурам. Очень важно, чтобы цифровые формулы были функциональными и доступными для соответствующих структур», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что предстоит значительная работа по цифровым реформам в сфере нотариальных услуг и судебных процессов. На первых порах будет создана возможность для исков, уведомлений, документооборота цифровым путем, в дальнейшем необходимо будет добиться того, чтобы судебные процессы проходили по письменным процедурам, и не было необходимости идти в суд.