Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է դատական բարեփոխումների գործընթացին ուղղված քննադատություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ դատական բարեփոխումների աշխատանքին ուղղված քննադատություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ինքը նույնպես գոհ չէ և այդ մասին բարձրաձայնել է, սակայն նկատեց, որ մի շարք ուղղություններով զգալի աշխատանք, ամեն դեպքում, արվել է ու դա արձանագրել են Հայաստանի միջազգային գործընկերները:
«Երբ խոսում ենք իրականացրած բարեփոխումների մասին, մեզ քննադատում են՝ դատական համակարգում բարեփոխումների հետ կապված: Նշվում է, որ աշխատանքները բավարար հաջողություն ու ինտենսիվություն չեն ունեցել: Ինքս էլ արձանագրել եմ դա, այո, գոհ չեմ, բայց մի արձանագրում կատարեմ: Վերջերս թերթում էի ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի զեկույցը, արձանագրեցի, որ մի շարք ուղղություններով Հայաստանի Հանրապետությունն Արևելյան գործընկերության երկրների ցանկում առաջատար դիրքերում է: Այդ ցանկում է նաև անկախ դատական համակարգ ենթավերնագիրը: Ինչ եմ ուզում ասել, իհարկե, մի կողմից լավ է, որ ինքներս մեզնից ավելին ենք պահանջում, բայց մյուս կողմից նկատենք, որ միջազգային գործընկերների արձանագրմամբ ունենք շատ էական առաջընթաց: Արևելյան գործընկերների երկրների շարքում մի շարք ուղղություններով առաջատար ենք՝ ընտրությունների վստահելիություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար, խոսքի ազատություն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ դատական բարեփոխումների մի հսկա հատվածը ուղղակիորեն կապված է թվային օրակարգի հետ: Նրա խոսքով՝ առանձին վերցրած ոլորտում թվայնացում տեղի ունենալ չի կարող, պետք է համակարգային աշխատանք լինի: Անկյունաքարային սկզբունքը փոխգործելությունն է: Այսինքն, եթե պետական մի համակարգում կա թվային պլատֆորմ, ապա պետական մյուս բոլոր համակարգերում դա նույնպես պետք է լինի:
«Մենք քննարկումներում արձանագրեցինք, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ թվային պլատֆորմներ, սակայն այդ էլեկտրոնային ֆայլերը ֆունկցիոնալ չեն: Այն տեղեկատվությանը, որն անհրաժեշտ է այլ գերատեսչությունների կառույցների համար, թվային տարբերակով հասանելիություն չկա: Շատ կարևոր է, որ թվային բանաձևերը լինեն ֆունկցիոնալ և օրենքով հասանելի լինեն համապատասխան կառույցներին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ թվային բարեփոխումների զգալի աշխատանք է սպասվում նոտարական ծառայությունների ոլորտում, դատական գործընթացներում: Սկզբում ստեղծվում է հնարավորություն հայցերը, ծանուցումները, փաստաթղթաշրջանառությունը թվային ճանապարհով իրականացնելու համար, հետագայում պետք է հասնել նրան, որ դատավարությունները տեղի ունենան գրավոր ընթացակարգերով, դատարան գնալու անհրաժեշտություն չլինի:

Pashinyan said that he as well is not satisfied and has raised this issue, but stated that major work has been done in a number of directions and it has been recorded by Armenia’s international partners.
“When we talk about the carried out reforms, we are criticized over the reforms in the judiciary. They say that works have not had enough success and intensity. I have also recorded this, yes, I am not satisfied, but let me make a record. Recently I was reading the report of the EU’s Eastern Partnership program, and I recorded that Armenia is in leading positions in a number of directions among the Eastern Partnership countries. This list also includes the subtitle independent judiciary. What I want to say is that, of course, on the one hand, it’s good that we demand more from ourselves, but on the other hand let’s notice that the international partners have recorded a very major progress. Among Eastern Partnership countries, we are leading in a number of directions, including credibility of elections, fight against corruption and freedom of speech”, the PM said.
Pashinyan stated that a large part of the judicial reforms is directly linked with the digital agenda. He says a separate digitization in the field cannot happen, a systematic work is needed. The key principle is the mutual partnership, according to the PM. In other words, if there is a digital platform in a state system, that platform should exist in the other state systems as well.
“During the discussions we recorded that there are numerous digital platforms in Armenia, but these electronic files are not functional. The information needed for the structures of other agencies is not available in digital version. It’s very important for the digital formulas to be functional and be available by law to the respective structures”, the PM said.
He said that major digital reforms are expected also in the notary services and judicial processes. At the beginning, the cases, notifications and document circulation will be carried out in a digital way, later it is necessary to achieve the point that trials must take place in written procedures, there should be no need to go to court.