Գեղագիտության ազգային կենտրոնն ու Կրեավիվա թանգարանը աշխատարաններ կիրականացնեն Երևանում և ՀՀ մարզերում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնը և շվեյցարական Պաուլ Կլեե կենտրոնում գործող Կրեավիվա (Creaviva) մանկական թանգարանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության դրամաշնորհի շրջանակում հուլիսի 21-ից օգոստոսի 16-ը Վանաձորում (հուլիսի 21-23), Գորիսում (հուլիսի 27-30) և Երևանում (օգոստոսի 1-16) կիրականացնեն «Աշխատարաններ՝ միջազգային փորձի փոխանակմամբ. ԳԱԿ - Կրեավիվա» ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ չորս շաբաթ տևողությամբ ծրագրի շրջանակում արվեստագետ, Կրեավիվա թանգարանի աշխատակից Ֆրանց Բրուլհարթը վարպետության դասեր կանցկացնի հաշմանդամություն ունեցող և չունեցող շուրջ 600 երեխաների և պատանիների համար, ինչպես նաև փորձի փոխանակման հանդիպումներ կունենա ԳԱԿ ուսուցիչների հետ։
Ֆրանց Բրուլհարթը կաշխատի նաև Փոքր թատրոնի Ներառական պարային խմբի հետ։ Որպես նախագծի ամփոփում ԳԱԿ պատկերասրահում կբացվի ցուցահանդես, որտեղ կցուցադրվեն ծրագրի շրջանակում մասնակիցների ստեղծած աշխատանքները, ինչպես նաև կներկայացվի փերֆորմանս՝ Ներառական պարային խմբի մասնակցությամբ։ Իսկ արդեն 2023-ի գարնանը նախատեսվում է հայկական կողմի փոխադարձ այց Կրեավիվա մանկական թանգարան՝ ԳԱԿ սաների աշխատանքների ցուցադրությամբ։
Գեղագիտության ազգային կենտրոնի և Կրեավիվա մանկական թանգարանի միջև համագործակցությունը մեկնարկել է 2021 թվականի հոկտեմբերին՝ ԳԱԿ պատկերասրահում իրականացված համատեղ ծրագրով։ Կրեավիվա մանկական թանգարանն արվեստային կրթության այլընտրանքային հարթակ է։ Ստեղծման օրից այն աշխատում է իր ուրույն փիլիսոփայությամբ և կոնցեպտով։ Այստեղ ստեղծվում է արվեստ երեխաների համար, երեխաների կողմից և երեխաների հետ։ Թանգարանի տնօրեն Պիա Լեդրախն առանցքային կարևոր նմանություններ է տեսնում իրենց թանգարանի և Գեղագիտության ազգային կենտրոնի առաքելությունների ու գործունեության միջև։ Երկու կառույցներում էլ շատ է կարևորվում արվեստի մատչելիության սկզբունքը և մեծ աշխատանքներ են տարվում ներառականության ուղղությամբ։ Գեղագիտության ազգային կենտրոնը մշտապես զարգացող, ոլորտի միջազգային չափանիշներին և ժամանակակից մոտեցումներին հետևող կառույց է։ Դրա վառ վկայություններից է Կրեավիվա թանգարանի հետ համագործակցությունը, որն, առաջին հերթին, ուղղված է կենտրոնի մասնագիտական ներուժի «վերազինմանը», նոր գիտելիքների ձեռքբերմանն ու փորձի փոխանակմանը։

Национальный центр эстетики и Музей Креавива будут проводить семинары в Ереване и регионах Армении
ЕРЕВАН, 18 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Национальный центр эстетики (НЦЭ)Генриха Игитяна и Детский музей Креавива (Creaviva), действующие в швейцарском Центре Пауля Клее, в рамках гранта Министерства образования и культуры РА с 21 июля по 16 августа - в Ванадзоре (21-23 июля ), в Горисе (27-30 июля) и в Ереване (1-16 августа) - проведут «Семинары с обменом международным опытом: программа НЦЭ-Креавива».
Как сообщает «Арменпресс», в рамках четырехнедельной программы художник Франц Брюльхарт, сотрудник музея Креавива, проведет мастер-классы для около 600 детей и подростков с инвалидностью и без, а также проведет встречи по обмену опытом с преподавателями НЦИ.
Франц Брюльхарт также будет работать с инклюзивной танцевальной группой Маленького театра. По итогам проекта в галерее НЦЭ будет открыта выставка, где будут представлены работы, созданные участниками в рамках проекта, а также будет представлен спектакль с участием инклюзивной танцевальной группы. А уже весной 2023 года планируется взаимный визит армянской стороны в Детский музей Креавива с выставкой работ учащихся ГАК.
Сотрудничество между Национальным центром эстетики и Детским музеем Креавиваначалось в октябре 2021 года с совместного проекта в галерее НЦЭ. Детский музей Креавива— альтернативная площадка для художественного образования. С момента своего основания он работает со своей собственной уникальной философией и концепцией. Искусство здесь создается для детей, детьми и с детьми. Директор музея Пиа Ледрах видит ключевое сходство между задачами и деятельностью ее музея и Национального центра эстетики. В обеих структурах очень важен принцип доступности искусства и ведется большая работа в направлении инклюзивности. Национальный центр эстетики – это постоянно развивающаяся структура, которая следует международным стандартам отрасли и современным подходам. Одним из ярких тому доказательств является сотрудничество с музеем Креавива, которое, в первую очередь, направлено на «переоснащение» профессионального потенциала центра, получение новых знаний и обмен опытом.