Ճանապարհների հիմնանորոգում, դպրոցի կառուցում․ ՀՀ փոխվարչապետն այցելել է Տավուշի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը հուլիսի 15-ին մարզային հերթական այցով Տավուշում էր։ Այցի նպատակը մի շարք համայնքներում սուբվենցիայի ծրագրերով, պետական բյուջեի միջոցներով ու միջազգային գործընկերների աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին հետևելն էր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, Մաթևոսյանին ուղեկցել են Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արթուր Սողոմոնյանը, համայնքապետեր, այլք:
Դիլիջան համայնքում Համբարձում Մաթևոսյանի առաջին կանգառը եղել է ոլորանների ճանապարհահատվածում, որտեղ մեկնարկել են բարեկարգման աշխատանքները: Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ՝ հուլիսի 14-ին, Կառավարության նիստում որոշվեց պահուստային ֆոնդից գումար հատկացնել Մ4 միջպետական նշանակության ճանապարհի 5կմ հատվածը՝ Դիլիջանի ոլորանները, հիմնանորոգելու համար: Աշխատանքների ընթացքին հետևելուց և մի շարք ուղղություններով հանձնարարական տալուց հետո, փոխվարչապետը Դիլիջանում ծանոթացել է նաև ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ համատեղ իրականացվող 11 բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետ վերանորոգման և արդիականացման՝ տանիքների բարեկարգման, շքամուտքերի վերանորոգման և շենքերի բոլոր արտաքին մակերևույթների ջերմամեկուսացման աշխատանքներին: Այս աշխատանքները կավարտվեն 2022 թ.-ի հոկտեմբերին:
Այնուհետև, Համբարձում Մաթևոսյանը եղել է Մյասնիկյան փողոցի 37/2 հասցեից մինչև Մյասնիկյան 117/4 ընկած ճանապարհահատվածում, որտեղ պետական բյուջեի և համայնքային բյուջեի միջոցներով մեկնարկելու են 2,2 կմ երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները։
Կրկին Դիլիջանում փոխվարչապետ Մաթևոսյանն այցելել է նաև Խոշորացված համայնքներում համավարակի բացասական ազդեցության մեղմմանն ուղղված դրամաշնորհային հիմնադրամի, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության համաֆինանսավորմամբ գյուղատնտեսական ապրանքների վաճառքի համար կառուցվող տաղավարների շինհրապարակ, ծանոթացել այս տարի մեկնարկած աշխատանքների ընթացքին։
Այցի ընթացքում փոխվարչապետն ու մարզպետն այցելել են նաև Իջևանում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամաս, հարգանքի տուրք մատուցել և ծաղիկներ են խոնարհել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշապատի մոտ:
Մարզային այցի հաջորդ կանգառը Բերդ համայնքում էր, որտեղ սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում Ադամյան և Նժդեհ փողոցներում ճանապարհների հիմնանորոգման և սալիկապատման աշխատանքներ էին իրականացվում։ Մասնավորապես, կառուցվելու է 275 մ³ հենապատ, Նժդեհ փողոցում իրականացվելու են 1400 մ ճանապարհի սալիկապատման աշխատանքներ՝ տուֆով և գրանիտե սալիկներով, իսկ Ադամյան փողոցում՝ 340 մ ճանապարհի սալիկապատում՝ գրանիտե սալիկներով: Ընդհանուր կատարվելու են 8000 մ² սալիկապատման աշխատանքներ տուֆով և 2450 մ²՝ գրանիտե սալիկներով:
Բերդ համայնքում փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի հետ մասնակցել է Միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնի բացմանը, որն իրականություն է դարձել Կառավարություն-Համաշխարհային բանկ փոխգործակցության արդյունքում։ Նշենք, որ Բերդի միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնը՝ որպես ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի մաս կազմող տարածքային կառույց, սոցիալական ծառայություններ է տրամադրելու Տավուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանի 17 բնակավայրերի շուրջ 32 հազար բնակիչներին: Շրջայցի ընթացքում փոխվարչապետին ներկայացվել են Կենտրոնում ներառված սոցիալական 4 ծառայությունները՝ (սոցիալական ապահովության տարածքային բաժինը, զբաղվածության տարածքային կենտրոնը, բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովը, սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալությունը) և միասնական ընդունարանը: Հավելենք, որ ներկայում Հանրապետությունում գործում է Միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային 33 կենտրոն, 12-ի շին-վերանորգման աշխատանքներն ընթացքում են, իսկ չորսի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի փաթեթները կազմման փուլում են:
Բացման միջոցառումից հետո փոխվարչապետ Մաթևոսյանն այցելել է նաև Իջևան համայնքի Գանձաքար բնակավայր, որտեղ «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի» շրջանակում, ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով և Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ, 2021 թվականին մեկնարկել են դպրոցի կառուցման աշխատանքները։ Նախատեսվում է, որ երկուսից երեք հարկանի 5 մասնաշենքեր ունեցող դպրոցը շահագործման կհանձնվի 2023 թվականի հուլիսին։
Մարզային այցի վերջին կանգառը Իջևան-Նավուր-Բերդ-Այգեպար հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի շինհրապարակում էր, որտեղ ներկայում իրականացվում են հողային աշխատանքներ։ 3,5 մլրդ դրամ արժողությամբ 36,5 կմ երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները կավարտվեն 2023թ.-ի հունիսին:

Ремонт дорог, строительство школы, открытие территориального центра соцслужбы: вице-премьер посетил Тавуш
Вице-премьер Амбарцум Матевосян 15 июля в рамках очередного регионального визита посетил Тавушскую область. Цель визита - проследить за ходом реализации проектов в ряде населенных пунктов, осуществляемых в рамках субвенционных программ, на средства государственного бюджета и при поддержки международных партнеров.
Как сообщили Арменпресс в аппарате вице-премьера, Амбарцума Матевосяна сопровождали губернатор Тавуша Айк Галумян, исполнительный директор фонда “Дорожный департамент” Гор Аветисян, исполнительный директор Фонда территориального развития Армении Артур Согомонян, руководители общин и другие.
Первая остановка Амбарцума Матевосяна была в общине Дилижан, на участке поворотов, где начались работы по благоустройству. Напомним, что несколько дней назад, 14 июля, на заседании правительства было принято решение о выделении средств из резервного фонда на капитальный ремонт 5-километрового участка межгосударственной трассы М4 (повороты Дилижана). Понаблюдав за ходом работ и дав поручения по ряду направлений, вице-премьер также ознакомился с энергоэффективным ремонтом и модернизацией 11 многоквартирных домов в Дилижане, проводимых совместно с Программой развития ООН. Эти работы будут завершены в октябре 2022 года.
Затем Амбарцум Матевосян посетил участок дороги от улицы Мясникяна 37/2 до улицы Мясникяна 117/4, где за средства государственного бюджета и муниципального бюджета будут начаты ремонтные работы участка протяженностью 2,2 км.
В Дилижане вице-премьер Матевосян также посетил строительную площадку павильонов для продажи сельскохозяйственной продукции. Работы ведутся при софинансировании Грантового фонда смягчения негативного воздействия пандемии в укрупненных общинах, Агентства развития и сотрудничества Швейцарии и GIZ. Амбарцум Матевосян ознакомился с ходом работ, начатых в этом году.
В ходе визита вице-премьер и губернатор также посетили дислоцированную в Иджеване воинскую часть N министерства обороны, почтили память и возложили цветы к мемориальной стене в память о воинах, погибших в ходе 44-дневной Арцахской войны.
Следующей остановкой визита стала община Берд, где в рамках субвенционной программы на улицах Адамяна и Нжде проводятся работы по ремонту дорог и укладке плитки. В частности, будет построена подпорная стена объемом 275 м³, на улице Нжде на участке протяженностью 1400 м будет выполнено дорожное покрытие туфовой и гранитной плиткой, а на улице Адамяна - 340 м дорожного покрытия гранитной плиткой
В общине Берд вице-премьер Амбарцум Матевосян вместе с министром труда и социальных вопросов Нареком Мкртчяном приняли участие в открытии регионального центра Единой социальной службы, созданный при сотрудничестве правительства и Всемирного банка. Отметим, что Центр будет оказывать социальные услуги около 32 тысячам жителей 17 населенных пунктов общины Берд Тавушской области. В ходе осмотра вице-премьеру были представлены 4 вида социальных услуг Центра (территориальный отдел соцобеспечения, региональный центр занятости населения, комиссия по медико-социальной экспертизе, региональное агентство социальной помощи) и единая приемная. Добавим, что в настоящее время в республике действуют 33 территориальных центра Единой социальной службы, в 12 центрах ведутся строительно-ремонтные работы, еще 4 центра находятся в стадии оформления проектно-сметной документации.
После церемонии открытия вице-премьер Матевосян также посетил населенный пункт Гандзакар общины Иджеван, где в 2021 году в рамках “Программа повышения сейсмической безопасности” началось строительство школы на средства государственного бюджета Республики Армения и при финансировании Азиатского банка развития. Планируется, что школа с 5 двух- и трехэтажными корпусами будет сдана в эксплуатацию в июле 2023 года.
Последней остановкой в рамках регионального визита стала строительная площадка автомобильной дороги республиканского значения Иджеван-Навур-Берд-Айгепар, где в настоящее время ведутся земляные работы. Капитальный ремонт дороги протяженностью 36,5 км стоимостью 3,5 млрд драмов завершится в июне 2023 года.