Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը և Հնդկաստանի ԱԳՆ քարտուղարն անդրադարձել են միջազգային տրանսպորտային նախագծերի հեռանկարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղար Սանջայ Վերմային, որը Հայաստանում է մասնակցելու համար Առևտրի, տնտեuական, տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, այլք։
«Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետ Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել որոշակի դադարից հետո Հայաստանում Միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի անցկացումն ու ընդգծել, որ այն լավ հնարավորություն է մի շարք ուղղություններով խթանելու երկու երկրների միջպետական հարաբերությունները, հատկապես՝ առևտրատնտեսական, առողջապահության և կրթության ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանումմիջազգային տրանսպորտային հաղորդակցության նախագծեր իրականացնելու հեռանկարներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հնդիկ բարեկամների հետ ավելի հավակնոտ օրակարգի է հավակնում՝ պատրաստակամ լինելով ակտիվացնել հայ-հնդկական ողջ համագործակցությունը ինստիտուցիոնալ և փոխադարձ շփումների մակարդակներում։
Գրասենյակի տեղեկացմամբ՝ Համբարձում Մաթևոսյանը, տեղեկացնելով, որ Հայաստանի կառավարությունը ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ մեծ ներդրումներ է իրականացնում, նշել է, որ ակնկալում է նաև այդ խոշոր մրցույթներին հնդկական շինարարական կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել։

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Hambardzum Matevosyan received today the Secretary for the West of the Indian Foreign Ministry Sanjay Verma. The latter is in Armenia to participate in the 8th session of the Armenian-Indian intergovernmental commission on cooperation in the fields of trade, economy, technology, science, education and culture.
Indian Ambassador to Armenia Kishan Dan Deval, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Mnatsakan Safaryan and others were also present at the meeting.
Welcoming the guests, Deputy Prime Minister Matevosyan highly appreciated the holding of the 8th session of the Intergovernmental Commission in Armenia after a certain pause and emphasized that it is a good opportunity to promote the interstate relations of the two countries in a number of directions, especially in the fields of trade, economy, healthcare and education.
During the meeting, among other issues, the parties also discussed the prospects of implementing international transport communication projects in the region.
Deputy Prime Minister Matevosyan emphasized that Armenia seeks a more ambitious agenda with its Indian friends, ready to activate the entire Armenian-Indian cooperation at the institutional level and in terms of mutual contacts.
Informing that the Armenian Government is making large investments in the direction of infrastructure development, Hambardzum Matevosyan noted that he also expects the active involvement of Indian construction companies in these large-scale tenders.
At the end of the meeting, the parties expressed readiness to develop the existing relations between the two countries.