Սեւանի ափին կազմակերպվեց քայլարշավային տուրիզմի հայկական ճամբար
ԳԱՎԱՌ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի եւ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզերի միջեւ կնքված փոխհամագործակցության շրջանակում հայ-ֆրանսիական ԻՐԱՊԱ հարթակի ֆինանսական աջակցությամբ Սեւանի ափին հունիսի 18-ին եւ 19-ին անցկացվել է քայլարշավայինտուրիզմիհայկական ճամբար:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սեւանի համայնքապետարանիզարգացմանծրագրերի,տուրիզմի,առեւտրի,սպասարկմանեւգովազդիբաժնիպետ Դավիթ Թորոսյանը, ճամբարն անցկացվում է Ֆրանսիական«Աֆրատ»տուրիստական կազմակերպության աջակցությամբ եւ նախաձեռնությամբ։ Քայլարշավային հայկական ճամբարի ստեղծմանը ներգրավվել են երիտասարդներ Սեւանից, Գավառից եւ այլ բնակավայրերից: Ճամբարի իրականացմանն աջակցել են նաեւ Գեղարքունիքի մարզպետարանը եւ Սեւանի համայնքապետարանը:
Երիտասարդները սովորեցին, թե ինչպես պետք է կարդալ լեռնային քարտեզները, ինչ գործողություններ իրականացնել արտակարգ իրավիճակներում, ինչպես նաեւ ծանոթացան տարածաշրջանի թռչունների տեսակներին: Գեղարքունիքնունիմեծհնարավորությունեւ հետաքրքիրդիրք՝քայլարշավայինտուրիզմիզարգացմանհամար:Անհրաժեշտ է ճանաչելի դարձնել քայլարշավայինարահետները:Մարզը կարող էունենալքայլարշավային տուրիզմի սիրահարզբոսաշրջիկներիմեծհոսք: Ֆրանսիական«Աֆրատ»տուրիստական կազմակերպության ներկայացուցիչներն ու կամավորներնայստարվաապրիլամսիցմարզումիրականացրել ենքայլարշավայիներեքերթուղիներինույնականացմանուղղությամբաշխատանքներ,որոնցարդյունքումհետագայումհնարավորէնաեւիրականացվեններդրումներ։Այդուղղություններնեն՝Սեւան- Ծաղկունք, Սեւան-Արտանիշի թերակղզի, Մարտունի-Արմաղան լեռ։ ԱշխատանքներիընթացքումկամավորներըհամագործակցելենՍեւանիեւԵրեւանիքայլարշավորդներիակումբներիհետ։ Քայլարշավային հայկական ճամբարի մասնակիցները ձեռք բերեցին լեռնագնացության գիտելիքներ: Նրանք հնարավորություն ունեն հետագայում նաեւ աշխատել որպես քայլարշավային տուրիզմի գիդեր: Քայլարշավայինտուրիզմիզարգացումը ներառում էենթակառուցվածքներիզարգացում,արահետներիգծանշումներեւգիդերիվերապատրաստումներ։Գեղարքունիքում քայլարշավայինտուրիզմիոլորտիվերաբերյալբավարարուսումնասիրությունները ևս կօգնեն, որ ոլորտը զարգանա և մեծ հեռանկարներ ունենա: Քայլարշավայինտուրիզմիսիրահարներին կառաջարկվենտասնյակարահետներեւ ուղիներ:Մարզըկունենազբոսաշրջիկներիմեծներհոսք»,- նշեց Դավիթ Թորոսյանը:

На берегу Севана был организован армянский лагерь походного туризма
ГАВАР, 20 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. В рамках сотрудничества, подписанного между областью Изер Французской Республики и Гегаркуникской областью Республики Армения, при финансовой поддержке армяно-французской платформы IRAPA на берегу Севана 18 и 19 июня был проведен армянский лагерь походноготуризма.
Как сообщил «Арменпресс»начальник отдела программ развития, туризма, торговли, услуг и рекламы мэрии Севана Давид Торосян, лагерь проводится при поддержке и инициативе французской туристической организации «Афрат». К созданию Армянского походного лагеря были привлечены молодые люди из Севана, Гавара и других населенных пунктов. Администрация Гегаркуникской области и мэрия Севана также поддержали реализацию лагеря.
"Молодые люди узнали, как читать горные карты, что делать в чрезвычайной ситуации, а также о видах птиц в регионе. Гегаркуник имеет прекрасные возможности и интересное положение для развития пешего туризма. Необходимо сделать пешеходные маршруты узнаваемыми. В регионе может быть большой поток туристов, любящих пешие прогулки. Представители и волонтеры французской туристической компании «Афрат» и волонтеры работают в регионе с апреля этого года, чтобы определить три пешеходных маршрута, в результате которых в будущем могут быть сделаны инвестиции. Этими направлениями являются: Севан-Цахкунк, Севан-Арданишский полуостров, Мартуни-гора Армаган. Во время работ волонтеры сотрудничали с туристическими клубами Севана и Еревана. Участники армянского походного лагеря получили знания в области альпинизма. У них также есть возможность работать гидами в будущем. Развитие пешего туризма включает в себя развитие инфраструктуры, разметку троп и обучение гидов. Достаточные исследования в области пешего туризма в Гегаркунике помогут этому сектору развиваться и иметь большие перспективы. Любителям пеших прогулок предложат десятки троп и тропинок. В регионе будет большой наплыв туристов", - сказал Давид Торосян.