ՀՀ-ի ու ՌԴ-ի համատեղ ջանքերն ուղղված են ռազմավարական համագործակցության նոր հեռանկարային ոլորտներ բացահայտելուն. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ ՌԴ դեսպանության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը: Փոխվարչապետը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում նշել է, որ Ռուսաստանի նորագույն պատմության մեջ այս տոնը նշանավորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում հիմնարար վերափոխումներով, որոնց հիմքում քաղաքացին է, իր շահերը և բարեկեցությունը, հպարտությունն իր երկրի հազարամյա պատմության համար, նրա ներկան և ապագան:
«Եվ այս դժվարին ճանապարհը Ռուսաստանն անցել է ինքնուրույն՝ հիմք դնելով սկզբունքայնորեն նոր պետական և հասարակական կարգի, հստակ մատնանշելով, թե ինչիպիսին է լինելու Ռուսաստանը 21-րդ դարում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդները կապված են բազմաթիվ խորը թելերով, որոնք ամուր հիմք են ստեղծում, որի վրա կառուցվում են մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները՝ դառնալով օրինակելի երկկողմ համագործակցության տեսանկյունից։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության նորագույն պատմության մեջ նոր էջ բացեց, որի վրա մեծատառով գրված է Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագիրը, որի 25-ամյակը մենք տոնում ենք այս տարի:
Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն առանձնանում են ռազմաքաղաքական ոլորտում փոխգործակցությամբ, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ և սերտ համագործակցությամբ, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային և այլ կարևոր ոլորտներում երկկողմ հաջող գործընկերությամբ։
Այսօր մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են ռազմավարական համագործակցության նոր հեռանկարային ոլորտներ բացահայտելուն։ Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք ընդլայնել դաշնակցային հարաբերությունները և այն հարստացնել նոր նախաձեռնություններով՝ ի շահ Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ ի շահ տնտեսական և սոցիալական առաջընթացի, ինչպես նաև աշխարհում և տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ՀՀ փոխվարչապետը:

The joint efforts of Armenia and Russia are aimed at revealing new promising areas of strategic cooperation – Deputy PM
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan took part in the event organized by the Russian Embassy on the occasion of Russia Day. The Deputy Prime Minister delivered a congratulatory speech in which he noted that in the modern history of Russia this holiday is marked by fundamental changes in all spheres of life, based on the citizen, his interests and prosperity, pride in his millennial history, present and future.
"And Russia has passed this difficult path on its own, laying the foundation for a fundamentally new state-public order, clearly pointing out what Russia will be like in the 21st century. The peoples of Armenia and Russia are connected by many deep threads, which create a solid foundation on which the interstate relations of our countries are built, becoming exemplary in terms of bilateral cooperation.
The establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia opened a new page in the modern history of the centuries-old friendship of our peoples, on which it is written in capital letters the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, the 25th anniversary of which we are marking this year.
The Armenian-Russian allied relations are distinguished by military-political cooperation, effective and close cooperation within the EEU, CSTO, CIS and other international organizations, successful bilateral cooperation in trade, economic, energy, transport and other important spheres.
Today our joint efforts are aimed at discovering new promising areas of strategic cooperation. I am confident that through joint efforts we will be able to expand allied relations, enrich it with new initiatives for the benefit of the citizens of Armenia and Russia, for economic and social progress, as well as for security and stability in the world and in the region”, ARMENPRESS reports, Mher Grigoryans aid in his speech.