ՀՀ-ի ու ՌԴ-ի համատեղ ջանքերն ուղղված են ռազմավարական համագործակցության նոր հեռանկարային ոլորտներ բացահայտելուն. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ ՌԴ դեսպանության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը: Փոխվարչապետը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում նշել է, որ Ռուսաստանի նորագույն պատմության մեջ այս տոնը նշանավորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում հիմնարար վերափոխումներով, որոնց հիմքում քաղաքացին է, իր շահերը և բարեկեցությունը, հպարտությունն իր երկրի հազարամյա պատմության համար, նրա ներկան և ապագան:
«Եվ այս դժվարին ճանապարհը Ռուսաստանն անցել է ինքնուրույն՝ հիմք դնելով սկզբունքայնորեն նոր պետական և հասարակական կարգի, հստակ մատնանշելով, թե ինչիպիսին է լինելու Ռուսաստանը 21-րդ դարում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդները կապված են բազմաթիվ խորը թելերով, որոնք ամուր հիմք են ստեղծում, որի վրա կառուցվում են մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները՝ դառնալով օրինակելի երկկողմ համագործակցության տեսանկյունից։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության նորագույն պատմության մեջ նոր էջ բացեց, որի վրա մեծատառով գրված է Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագիրը, որի 25-ամյակը մենք տոնում ենք այս տարի:
Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն առանձնանում են ռազմաքաղաքական ոլորտում փոխգործակցությամբ, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ և սերտ համագործակցությամբ, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային և այլ կարևոր ոլորտներում երկկողմ հաջող գործընկերությամբ։
Այսօր մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են ռազմավարական համագործակցության նոր հեռանկարային ոլորտներ բացահայտելուն։ Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք ընդլայնել դաշնակցային հարաբերությունները և այն հարստացնել նոր նախաձեռնություններով՝ ի շահ Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ ի շահ տնտեսական և սոցիալական առաջընթացի, ինչպես նաև աշխարհում և տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ՀՀ փոխվարչապետը:

Усилия Армении и России направлены на новые перспективные направления стратегического сотрудничества: Мгер Григорян
ЕРЕВАН, 13 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. В мероприятии, организованном Посольством России по случаю Дня России, принял участие вице-премьер-министр РА Мгер Григорян. Вице-премьер выступил с поздравительной речью, в которой отметил, что в новейшей истории России этот праздник отмечен кардинальными изменениями во всех сферах жизни, в основе которых лежит гражданин: его интересы, благополучие, гордость за свою тысячелетнюю историю, его настоящее и будущее.
Как передает «Арменпресс», вице-премьерсказал: "И Россия прошла этот непростой путь самостоятельно, заложив фундамент принципиально нового государственного и общественного порядка, четко указав, какой будет Россия в XXI веке. Народы Армении и России связаны многими глубокими нитями, которые создают прочную основу, на которой строятся межгосударственные отношения наших стран, став образцовыми в плане двустороннего сотрудничества.
Установление дипломатических отношений между Арменией и Россией открыло новую страницу в новейшей истории многовековой дружбы наших народов, на которой большими буквами написан Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, 25-летие которого мы отмечаем в этом году.
Армяно-российские союзнические отношения отличает военно-политическое взаимодействие, эффективное тесное взаимодействие в рамках ЕАЭС, ОДКБ, СНГ и других международных организаций, успешное двустороннее сотрудничество в торгово-экономической, энергетической, транспортной и других важных сферах.
Сегодня наши совместные усилия направлены на открытие новых перспективных направлений стратегического сотрудничества. Уверен, что совместными усилиями мы сможем расширить союзнические отношения, обогатить их новыми инициативами на благо Армении, граждан России, для экономического и социального прогресса, а также для безопасности и стабильности в мире, в области".