Կառավարությունն աջակցություն կտրամադրի սահմանամերձ բնակավայրերում տուն կառուցող ընտանիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության 2022-2024 թվականների ծրագիրը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստին նախագիծը ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
«Սա սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավման գործընթացը խթանելու նախագիծ է, վարկային բեռը թեթևացնելու միջոցով հնարավորություն ենք ընձեռում ընտանիքներին բնակություն հաստատել իրենց կողմից կառուցվող անհատական բնակելի տանը՝ իրենց իսկ նախընտրած սահմանամերձ գյուղական բնակավայրում։ Այս ծրագիրը գյուղական համայնքների համաչափ զարգացման համար կարևոր բաղադրիչներից մեկն է։ Եվ ծրագրով նախատեսված պետական աջակցությունը տրամադրվում է սահմանամերձ գյուղական բնակավայրում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով գործընկեր բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված հիփոթեքային վարկ ստացած շահառուին, իսկ պետական աջակցությունն ուղղվում է հիփոթեքային վարկի ամենամսյա մայր գումարի և տոկոսագումարների մարմանը։ Աջակցությունը տրամադրվում է հիփոթեքային վարկի մայր գումարի 12 միլիոն դրամի և դրա գծով մինչև 12 տոկոս չափով հաշվեկրվող տոկոսագումարների մարման համար։ Ընդհանուր առմամբ՝ պետական աջակցությունը հիփոթեքային վարկի սպասարկման տասը տարիների ընթացքում շահառուին տրամադրվող աջակցությունը կազմելու է շուրջ 20 միլիոն 600 հազար դրամ»,- ասաց Մկրտչյանը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը ներկայացրեց նաև, թե ովքեր կարող են դառնալ ծրագրի շահառու։
«Շահառու կարող են լինել Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ռեգիստրում հաշվառում ունեցող ամուսինները, որոնցից առնվազն մեկը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, չկա տարիքային սահմանափակում, չկա երեխա ունենալու պայման։ Եվ այս ծրագրի հիմնական թիրախը նաև նոր ստեղծվող ընտանիքներն են, որոնք կկարողանան իրենց սեփական տունը կառուցել պետական աջակցությամբ։
Հանրապետությունում ներկայումս առկա է 79 սահմանամերձ բնակավայր, որոնք գտնվում են 5 մարզերում։ Պետք է նշել, որ պետական աջակցության ամենատարբեր ծրագրերով չունենք հստակ ծրագիր սահմանամերձ բնակավայրերի բնակարանային պայմանների բարելավմանը նպաստելու համար։ Այս ծրագիրը ունիվերսալ բնակարանային պայմանները բարելավելու ծրագիր է և վերաբերվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված սահմանամերձ բնակավայրերին, որը հնարավորություն կտա այնտեղ մեր ընտանիքներին նոր անհատական բնակելի տուն կառուցելու»,- նշեց Մկրտչյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ ցանկացած ոք սահմանամերձ բնակավայրում տուն կառուցելու համար բանկից հիփոթեքային վարկ ստանալու դեպքում պետությունից կստանա 12 միլիոն դրամ, այդ գումարի գծով 12 տոկոս սուբսիդավորում տասը 10 տարիժամանակահատվածում։
«Տրամաբանությունն այն է, որ հենց զինվորականները կլինեն սահմանամերձ բնակավայրերում բնակարաններ կառուցողները, որովհետև սահմանամերձ շատ բնակավայրերի բնակիչներ հենց զինվորական են»,- ասաց վարչապետը։

Правительство окажет содействие семьям, строящим дома в приграничных населенных пунктах
Правительство утвердило программу государственного содействия на 2022-2024 годы по обеспечению жильем семей, проживающих в приграничных населенных пунктах Республики Армения. Как передает «Арменпресс», на очередном заседании правительства проект представил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
«Это проект касается улучшения жилищных условий семей, проживающих в приграничных районах. Облегчая кредитную нагрузку, мы даем семьям возможность поселиться в частном доме, который они могут построить в предпочитаемом ими приграничном поселке. Эта программа является одним из важных компонентов для сбалансированного развития сельских общин. Государственное содействие, предусмотренное программой, предоставляется бенефициару, получившему ипотечный кредит, предоставленный банками-партнерами или кредитными организациями на строительство частного дома в приграничном поселке. Оно направлено на погашение ежемесячного основного долга суммы ипотечного кредита, на погашение 12 млн драмов основной суммы ипотечного кредита предоставляется до 12%. В целом за десять лет обслуживания ипотечного кредита государственное содействие составит около 20 млн 600 000 драмов», - представил Нарек Мкртчян, коснувшись и того кто может стать бенефициаром программы.
«Бенефициарами могут быть супружеские пары, зарегистрированные в регистре населения РА, хотя бы один из супругов должен быть гражданином РА, нет ограничений по возрасту и детей. Основными бенефициарами этой программы станут вновь созданные семьи, которые смогут построить собственный дом при государственной поддержке.
В настоящее время в стране насчитывается 79 приграничных населенных пунктов, которые расположены в 5 областях. Следует отметить, что наряду различными программами у нас нет конкретной программы государственного содействия, способствующей улучшению жилищных условий в приграничных районах. Эта программа является программой улучшения жилищных условий, она касается приграничных населенных пунктов, определенных решением правительства Республики Армения, что позволит семьям построить там свой дом», - сказал Мкртчян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян добавил, что в случае ипотечного кредита на строительство дома в приграничном поселке в 12 млн драмов, содействие будет в размере 12% от суммы ипотеки сроком на 10 лет.
«Логика в том, что в приграничных районах дома будут строить квартиры военные, потому что жители многих приграничных районов - именно военные», - сказал премьер.