Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահն ամփոփեց Երևանում կայացած Եվրոպայի առաջնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը գոհ չէ Եվրոպայի առաջնությունում մեր մարզիկների գրանցած արդյունքներից:
«Առաջին հերթին շնորհակալ եմ հավաքական թիմին` գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանին: Մեր հավաքականը լուրջ պայքար է մղել, մեր տղաներից յուրաքանչյուրի համար գլուխներս չենք կախել: Այն մենամարտերում, որոնցում պարտվել ենք, շատ մոտ ենք եղել հաղթանակին: Սակայն գրանցած արդյունքից գոհ չենք: Գոնե երկու ոսկե մեդալի հույս ունեինք: Լիահույս եմ, որ ապագայում թե մրցավարական սխալները, թե մեր թույլ տված սխալները շտկելու ենք: Մեր մարզիկների 7 պարտության ժամանակ ես համաձայն չէի մրցավարների որոշման հետ»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահը: Վերջինս անդրադարձավ նաև մրցավարական սխալներին ուղղված բողոքներին՝ շեշտելով, որ հունիսի 25-ի համաժողովի ժամանակ կքննարկվի նաև այս հարցը:
Ֆեդերացիայի նախագահն առանձնացրեց, որ մրցավարական և երկրպագուների ոչ սպորտային պահվածքը երևանյան մրցաշարում բացասական հետևանք չի թողնի մեր երկրի հեղինակության վրա:
«Միջազգային գործընկերներից բարձր գնահատական ենք ստացել որակապես այլ մակարդակի մրցաշար կազմակերպելու համար: Հիմա արդեն քննարկում են հետագայում Հայաստանում աշխարհի առաջնություն անցկացնելու գաղափարը»,- ասաց նա:
Ասուլիսի ընթացքում ֆեդերացիայի նախագահը Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալի և գոտու կրկնօրինակը նվիրեց Արթուր Բազեյանին ի նշան աջակցության:
Բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը կայացավ Երևանում մայիսի 21-31-ը: Հայաստանի հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն դարձավՀովհաննես Բաչկովը, արծաթե մեդալակիրներ` Ռաֆայել Հովհաննիսյանը և Արթուր Բազեյանը, իսկ Նարեկ Մանասյանը` բրոնզե:

Президент Федерации бокса Армении подвел итоги состоявшегося в Ереване чемпионата Европы
Президент Федерации бокса Армении Ованнес Овсепян недоволен результатами наших спортсменов на чемпионате Европы.
«В первую очередь хочу выразить благодарность национальной сборной и главному тренеру Карену Агамаляну. Наша команда упорно боролась, мы не стыдились ни за кого из наших ребят. В проигранных боях мы бывали очень близки к победе. Однако мы не довольны результатами. Мы рассчитывали как минимум на две золотые медали. Надеюсь, что в будущем мы исправим как судейские ошибки, так и допущенные нами ошибки. Относительно 7 поражений наших спортсменов я не согласен с решениями рефери», - заявил президент Федерации бокса на встрече с журналистами в пресс-центре «Арменпресс». Он коснулся судейских ошибок, подчеркнув, что этот вопрос также будет обсуждаться на конференции 25 июня.
Президент Федерации подчеркнул, что неспортивное поведение судей и болельщиков на ереванском турнире не оказал негативного влияния на репутацию нашей страны.
«Мы получили высокие оценки от международных партнеров за организацию турнира такого качественного уровня. Сейчас обсуждается идея проведения и будущего чемпионата мира в Армении», - сообщил он.
На пресс-конференции президент федерации в знак поддержки вручил Артуру Базеяну копии золотой медали и пояса чемпиона Европы.
С 21 по 31 мая в Ереване прошел чемпионат Европы по боксу. В составе сборной Армении чемпионом Европы стал Ованнес Бачков. Рафаэль Ованнисян и Артур Базеян стали серебряными медалистами, Нарек Манасян - бронзовым.